Jde o rakety, či o samotný Hamas?

  10:40aktualizováno  10:40
Čeho mají dosáhnout izraelští vojáci při operaci v palestinském pásmu Gazy, které ovládají - či spíše dosud ovládali - islamisté z radikálního hnutí Hamas? Reportér MF DNES analyzuje cíle izraelského útoku na pásmo Gazy.

Přívrženci Hamasu protestují ve městě Nablus na Západním břehu Jordánu. (2. ledna 2008) | foto: Reuters

Oficiální, světu pochopitelné vysvětlení zní: pozemním útokem chceme zastavit radikály vysílající rakety na jih Izraele a tím ochránit vlastní občany. Zničit jejich odpalovací zařízení a dílny, respektive továrny, kde vyrábějí součásti vraždících raket.

Přerušit zásobovací cesty, mimo jiné tunely vedoucí do sousedního Egypta, kterými se do Gazy dostávají zbraně (ale nejen ony).

Přestanou létat rakety? Těžko

Hodláme rovněž zlikvidovat co nejvíce opěrných bodů Hamasu. Nejen zbrojní sklady a výcvikové prostory, ale i mešity, úřadovny a univerzity (přičemž v těchto budovách jistě mohou, ale také nemusí být sklady zbraní). Stejně jako vládní budovy, které Hamas coby hegemon v Gaze obsadil. Takový záměr je čitelný nejen z výroků jednotlivých politiků židovského státu, ale i z aktivity izraelské armády samé.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V GAZE

Hamas chce jednat. Poprvé od začátku izraelských útoků na Gazu

Otázky zní: lze zabránit radikálům, aby v budoucnu z pásma Gazy odpalovali rakety na jih Izraele? Respektive je možné, ba vhodné zničit Hamas? Pokud ano, jak dlouho potrvá, než se zformuje jiné, ještě radikálnější a podobně masové hnutí?

Sami izraelští experti tvrdí, že zcela zabránit odpalování raket z pásma Gazy by znamenalo pásmo opět vojensky kontrolovat. Pokud se izraelská reprezentace nechce vrátit před rok 2005, kdy pásmo Gazy vyklidila, nezbude jí zřejmě než - cynicky řečeno - občas s nějakou raketou počítat.

Dostat do Gazy rakety není problém

Zdá se, že izraelská akce přinejmenším dramaticky ochromí akceschopnost radikálů. Střel dopadajících na židovská území patrně ubude. Ale na jak dlouho? Izraelská rozvědka tvrdí, že do Gazy se zvenčí dostávají již hotové a technologicky stále dokonalejší rakety.

Stačí několik týdnů, o měsících nemluvě, aby pašeráci opět obstarali potřebné. Bojujte tedy s Hamasem až do (jeho) hořkého konce, volají katedroví odpůrci islamismu.

Lze však Hamas zničit? Těžko. Hamas není teroristickou bojůvkou několika desítek osob bez vztahu k zemi, v níž se angažuje. Tato organizace sice zastává názory pro sekularizované obyvatele Západu zhusta nepochopitelné a neakceptovatelné, ale bylo by chybou ji házet do jednoho pytle třeba s militanty islamistické sítě Al-Kajda.

Zjednodušeně řečeno: Hamas vznikl v Palestině jako svého druhu odpověď na situaci vnější (zápas s Izraelem) i vnitřní (nedůvěra ke zkorumpovaným elitám zahraničního palestinského odboje). Vyhrál volby. Nejde o profesionální bojovníky zvenčí, ale o nejméně 15 tisíc zradikalizovaných obyvatel pásma ve zbrani. Nic na tom nemění mediálně vděčné, zatím však ne zcela prokázané domněnky o výcviku jednotlivých hamasistů v táborech Al-Kajdy.

Zničit Hamas? Až nemožné

I kdyby se podařilo Hamas porazit nejen na kolena, ale až na záda, o slovo se přihlásí další radikálové. Po zkušenosti, kterou nyní udělala dospívající palestinská generace, je to téměř jisté. Nemluvě o tom, že v Gaze jiné islamistické skupiny dávno působí, byť žádná z nich nikdy nedosáhla síly Hamasu.

Podle rovněž nepodložených zmínek Izrael kdysi podporoval zárodky Hamasu v domnění, že tak vybuduje protiváhu palestinským sekularistům, jejichž političtí potomci teď s Izraelem sice složitě, ale vyjednávají. Hamas není tak nesmiřitelný, jak by jiní radikálové mohli být. Rýsuje se v Gaze další, tentokrát pevné příměří, jak naznačují izraelští zpravodajci?


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Šedesátiletý Čech utonul při potápění na řeckém ostrově Karpathos

Ilustrační snímek

Šedesátiletý Čech a pětatřicetiletý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově Karpathos v...

Nudistům se v Barceloně ztrácí oblečení, okradeným pomáhají policisté

Městská policie v Barceloně rozdává lidem, kterým někdo ukradl šaty, náhradní...

Již více než sto vyznavačů nudistického koupání v Barceloně po návratu z koupele čekalo během letošního léta nemilé...

Přežil holokaust, zabije ho ale možná trh. Invalidu chtějí v USA vystěhovat

ilustrační snímek

Už dvakrát přišel o domov, když před násilím prchal z Ukrajiny i Uzbekistánu. Posledních 17 let žil Musiy Rishin v bytě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz