Jaro na Marsu může oživit sondu, kterou v roce 2008 pohřbil led

  16:28aktualizováno  16:28
Je to trochu podobné legendě o Fénixu, bájném ptáku, který se znovuzrodí z popela. NASA začala "naslouchat", zda ožije její vlastní Fénix - přesněji sonda Phoenix na Marsu. Ta před časem zamrzla, teď se ale v místě přistání oteplilo. Vědci však upozorňují, že šance na znovuzrození je malá.

Vizualizace přistání Phoenixu na Marsu - Žádné airbagy, ale třicet let stará klasika: sonda Phoenix se na Marsu pokusí přistát pomocí padáku a brzdných trysek. | foto: NASA

V pondělí 18. ledna se družice Mars Odyssey, obíhající kolem rudé planety, pustila do netradiční práce. Začala "naslouchat", zda se z povrchu planety ozve sonda Phoenix. Ta zde přistála v roce 2008, aby hledala vodu - a předloni v listopadu podle předpokladů zamrzla.

I Mars ovšem má roční období - jeho osa je ještě o trochu více skloněna než ta zemská. A na severu Marsu začíná "léto", při němž na něj dopadne víc slunečních paprsků.

Phoenix odebírá první vzorky (7. června 2008)OŽIJE "FÉNIX"?

Web mise Phoenix na Marsu

Po pětiměsíční práci a více než jednom pozemském roce mrazivé dřímoty tedy NASA doufá, že solární panely Phoenixu dokáže Slunce zásobovat energií natolik, aby se rádiem mohl ozvat družici Mars Odyssey.

Přílišná očekávání ale nejsou na místě, NASA to jen chce zkusit. "Sonda nebyla konstruovaná tak, aby přežila teplotní extrémy a ledový příkrov marsovské zimy," připomíná NASA, která hodnotí šanci na probuzení sondy jako "extrémně nepravděpodobnou".

Pokud by Phoenix začal pracovat, zařídil by se podle instrukcí palubního počítače. To znamená, že by se sám pokusil vysílat signály, které by mohly zachytit sondy na oběžné dráze Marsu a předat je Zemi. Při tom by střídal používání svých dvou vysílaček a dvou antén.

Družice Mars Odyssey, nesoucí jméno cesty slavného řeckého reka z trojské války, přeletí nad místem, kde přistál Phoenix, asi desetkrát denně po dobu tří dnů. Další pokusy o příjem signálů z Phoenixu se uskuteční v únoru a březnu.

Šance jsou malé, ale za pokus to stojí

"Neočekáváme, že Phoenix 'přežil', takže ani nečekáme, že ho uslyšíme. Ale jestli bude vysílat, Odyssey to uslyší," věří Chad Edwards, telekomunikační inženýr z Laboratoře tryskového pohonu v kalifornské Pasadeně.

Množství slunečního svitu, který nyní Phoenix zahřívá, je podobné jako 2. listopadu 2008, kdy sonda naposledy komunikovala. Slunce v současnosti svítí 17 hodin denně (den na Marsu je dlouhý 24 hodin a necelých 40 minut).

Pokud by se podařilo signál z Phoenixu zaslechnout, Mars Odyssey se na něj zafixuje a zkusí zjistit co nejvíce o stavu sondy. NASA pak určí, zda má smysl podnikat další kroky a dále sondu vědecky využívat.

MISE SONDY PHOENIX

Phoenix není mobilní sonda, na rozdíl například od robota Opportunity, který brázdí povrch Marsu v jižnějších šířkách. Na Marsu přistál v květnu 2008. Cílem Phoenixu bylo zjistit více o historii vody na Marsu a také prozkoumat, zda je podnebí Marsu vhodné pro přežití mikroorganismů.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Opilý muž se za letu snažil otevřít dveře, svázali ho plastovou folií

Pasažéři čtvrtečního letu společnosti Nordwind směřujícího z Ruska do Thajska si na palubě prožili hotové peklo....

Český řidič uhořel při nehodě v Bavorsku. Hasiče překvapila rychlost požáru

Sedmatřicetiletý Čech v sobotu zemřel při nehodě cisterny s mlékem nedaleko bavorského Pasova. Vůz nečekaně rychle...

Trump brutálně „zavraždil“ Sorose a Obamu. Novináři jsou videem zděšeni

Na konferenci příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa v Miami zveřejnili kontroverzní video, v němž je hlava USA...

OBRAZEM: Chile, Hongkong, Barcelona, Libanon. Protesty se přelily světem

Chile, Španělsko, Libanon, Hongkong, Irák či Bangladéš. Uplynulý víkend byl plný protestů po celém světě. Každá...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz