Válka skončila? divil se před 40 lety japonský voják schovaný v džungli

  17:44aktualizováno  17:44
Je to přesně čtyřicet let od chvíle, kdy dva rybáři z Guamu vyrazili na každodenní lov krevet a místo oblíbené pochoutky domů přivedli japonského císařského vojáka. Jokoi Šoiči se v džungli tichomořského ostrova skrýval celých 28 let a celou dobu věřil, že kolem stále zuří druhá světová válka.

Jokoi Šoiči, bývalý seržant japonské císařské armády poté, co ho rybáři nalezli v džungli. (25. ledna 1972) | foto: Profimedia.cz

Jokoi Šoiči byl císařským vojákem, který se na Guamu ocitl na začátku roku 1943. Japonská armáda obsadila americký ostrov už v roce 1941 a držela ho až do července 1944, kdy ho Američané v krvavé řeži získali zpět. Tehdy také začaly útrapy mladého Japonce.

Boje sice přežil, ale bez vojenského velení se i spolu s dalšími členy čety ocitl odkázán sám na sebe. Ze strachu z dopadení Američany se muži začali skrývat. Nejdříve chytali dobytek místních, později se před americkými vojáky ukryli hlouběji v džungli, popsala televize BBC na svém webu.

Jokoi Šoiči

se narodil v roce 1915 a na Guamu začal sloužit v roce 1943. Poté, co ostrov znovu ovládli Američané, se skrýval v džungli. Pravdu o konci války se dozvěděl 24. ledna 1974, když ho objevili místní rybáři. Několik měsíců po návratu do Japonska se oženil, zemřel v roce 1997 ve svých 82 letech.

Zdroj: BBC

Jedli tam žáby, úhoře a krysy, které ulovili ručně vyrobenými zbraněmi. Šoiči si pro sebe i vyhrabal podzemní úkryt, kde se před nepřátelskými vojáky schovával. Jeho druhové mezitím postupně oblast opouštěli nebo umírali, ať už na podvýživu nebo nemoci. Poslední dva zemřeli v roce 1964.

Od té doby byl úplně sám. "Jediná věc, která mi dala sílu a vůli přežít, byla moje víra v sebe," řekl později s tím, že mu sílu dodávalo také vědomí, že je japonským vojákem.

Letáků oznamujících konec války, které padaly na Guam z amerických letadel, si samozřejmě všiml. Ale bál se, že je to jen lest a součást americké propagandy a že válka neskončila. Skrýval se tedy dál. Až do 24. ledna 1972, kdy ho u řeky Talofofo spatřili místní rybáři Jesus Dueñas a Manuel De Gracia.

Na moderní dobu si nikdy nezvykl

To mu už bylo 57 let a posledních osm let neviděl živáčka. Při pohledu na dva muže zpanikařil. Jednomu z nich se pokusil vzít zbraň, ale rybáři zesláblého vojáka přeprali. Když ho pak odváděli z lesa, prý je prosil, ať ho raději na místě zabijí.

Fotogalerie

"Bál se, že ho odvedou jako válečného zajatce, což by byla pro japonského vojáka i pro jeho rodinu největší ostuda," popsal po letech televizi BBC jeho synovec Omi Hatašin.

Dva týdny poté, co ho v džungli na Guamu objevili, se vrátil do Japonska, kde ho přivítali jako hrdinu. "Je to sice velká ostuda, ale vrátil jsem se," pronesl věrný císařský voják po návratu do země vycházejícího slunce. Dlouho byl v obležení novinářů, objevoval se v televizi, promlouval v rádiu.

Životu v moderním Japonsku si ale nikdy zcela nepřizpůsobil, říká Omi Hatašin, kterému bylo asi šest let, když si Jokoi Šoiči oženil s jeho tetou. Nezvykl si hlavně na dravý poválečný ekonomický rozvoj Japonska a do své smrti v roce 1997 se několikrát vypravil i s manželkou na Guam.

Jokoi Šoiči nebyl jediným japonským vojákem, který léta po válce nevěřil, že konflit skončil. Ještě v roce 1974 objevili na Filipínách příslušníky japonské armády Hiroa Onodu a v Indonésii Terua Nakamuru, kteří byli stále věrni císařské armádě a o kapitulaci Japonska nevěděli.

Guam

Guam


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Téměř polovina Severokorejců hladoví, Kimův režim žádá o pomoc

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Severokorejský režim požádal mezinárodní humanitární organizace o potravinovou pomoc, jejíž nutnost vyvolala údajně...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Čistka v armádě. Turecko zatklo 300 vojáků, obviňuje je z podpory Gülena

Erdoganovi příznivci v Istanbulu pálí figurínu duchovního Fethullaha Gülena...

Turecko nařídilo zatknout 295 příslušníků armády kvůli podezření z napojení na muslimského duchovního Fetullaha Gülena...

Najdete na iDNES.cz