Japonsko zasáhlo páté nejsilnější zemětřesení novodobé historie

  10:46aktualizováno  10:46
Současné zemětřesení v Japonsku je pátým nejsilnějším zemětřesením novodobé historie. Od roku 1900 se zem třásla silněji jen v Chile, na Aljašce, v Indonésii a v Rusku.

V Centru pro varování před tsunami sídlícím na Havaji sledují hodnoty naměřené na východním pobřeží Japonska. (11. března 2011) | foto: AP

Chile - 22. května 1960 (síla 9,5) Oblast kolem měst Valdivia a Concepción na jihu země byla zničena mohutným zemětřesením a následnými vlnami tsunami, které postihly i Havaj, Japonsko či Filipíny. Zemřelo dva až šest tisíc lidí.

Aljaška - 28. března 1964 (síla 9,2) Rozsáhlá území americké Aljašky a kanadského Yukonu a Britské Kolumbie byla poničena zemětřesením a tsunami. Zemřelo 125 lidí.

Indonésie - 26. prosince 2004 (síla 9,15) Otřesy na mořském dně na pobřeží provincie Aceh vyvolaly vlnu, která zdevastovala rozsáhlé pobřeží Indonésie, Indie, Šrí Lanky, Malediv a Thajska. Podle oficiálních vládních údajů zahynulo nejméně 228 tisíc lidí, včetně stovek cizinců a osmi Čechů (vše o tsunami v roce 2004 čtěte zde).

Síla zemětřesení

Magnitudo (síla) je veličina odpovídající energii uvolněné při zemětřesení. Nemá žádné stupně, obvykle přístroje zaznamenají hodnotu -2 až 9.

Udávaná síla je logaritmická. Magnitudo o 1 vyšší značí 31,62x více uvolněné energie (síla o 2 vyšší značí 31,62 x 31,62 = 1000x více uvolněné energie).

"Richterovo magnitudo" je zastaralé a odborníci ho nepoužívají. Bylo vhodné pro malá zemětřesení v podmínkách Kalifornie.

Intenzita otřesů je dvanáctistupňová škála, kde každému bodu přísluší slovní ohodnocení pozorovaných účinků na různé druhy staveb. Vztahuje se vždy ke konkrétnímu místu.

Rusko - 4. listopadu 1952 (síla 9) Zemětřesení na východě Ruska vyvolalo vlnu tsunami, která doputovala až k břehům Havaje, Chile a Peru. Většina zdrojů uvádí bez obětí, agentura AFP uvedla přes 2 300 mrtvých.

Japonsko - 11. března 2011 (síla 8,9) Zemětřesení zasáhlo severovýchodní Japonsko. Celé severozápadní Tichomoří bylo varováno před tsunami. Hlášeno zatím několik obětí a neupřesněné množství zraněných.

Ekvádor - 31. ledna 1906 (síla 8,8) Zemětřesení s epicentrem u břehů Ekvádoru a Kolumbie vyvolalo přívalovou vlnu, jež poničila pobřeží obou zemí a doputovala až k americkému San Francisku a do Japonska. Zemřelo 1 000 lidí.

Chile - 27. února 2010 (síla 8,8) Otřesy země s epicentrem v Tichém oceánu asi 320 kilometrů jihozápadně od Santiaga de Chile vyvolaly tsunami a nejvíce postihly okolí města Concepción. Zemřelo přes 520 lidí.

Aljaška - 4. února 1965 (síla 8,7) Zemětřesení vyvolalo vlnu, která podle zpráv z ostrova Shemya byla vysoká téměř 11 metrů. Nebyly zaznamenány oběti na životech.

Tibet/Indie - 15. srpna 1950 (síla 8,6) Severovýchod Indie a Tibet poničen zemětřesením, které zničilo více než 2 000 budov, zemřelo 1 500 lidí.

Aljaška - 9. března 1957 (síla 8,6) Zemětřesení u Andreanofových ostrovů probudilo sopku Mt. Vsevidof, jejíž erupce vyvolala 15 metrů vysokou vlnu tsunami, která doplula až k břehům Havaje. Nebyly zaznamenány oběti na životech.

Jak vzniká zemětřesení

Podívejte se na přehlednou infografiku

Indonésie - 28. března 2005 (síla 8,6) Zemětřesení západně od pobřeží indonéského ostrova Sumatra. Na ostrově Nias a souostroví Banjak si vyžádalo na 900 obětí.

Chile - 11. listopadu 1922 (síla 8,5) Zemětřesení v severochilském kraji Atacama postihlo i sousední Argentinu a vyžádalo si asi 800 obětí.

Rusko - 3. února 1923 (síla 8,5) Oblastí Kamčatky otřásly silné poryvy země. Nebyly zaznamenány oběti na životech.

Indonésie - 1. února 1938 (síla 8,5) Zemětřesení v oblasti jižní Indonésie vyvolalo vlnu tsunami, která zničila především povrch vulkanických ostrovů Kai a Banda. Nebyly zaznamenány oběti na životech.

Kurilské ostrovy - 13. října 1963 (síla 8,5) Zemětřesení se obešlo bez obětí na životech.

Indonésie - 12. září 2007 (síla 8,5) Třiadvacet mrtvých si vyžádalo zemětřesení, které zasáhlo indonéský ostrov Sumatra.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Němci obvinili Čecha z pokusu o vraždu, s kamionem nebezpečně předjížděl

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu...

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v...

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Najdete na iDNES.cz