Japonci otevírají robotický hotel, recepci hlídá mechanický dinosaurus

  23:01aktualizováno  23:01
Od pátku se turisté v Japonsku budou moci ubytovat v hotelu, ve kterém je budou obsluhovat výhradně roboti. Majitel zařízení si slibuje, že ušetří výdaje za personál a bude moci hosty lákat na nižší ceny.

V Henn na hotelu, neboli Podivném hotelu, vás čeká překvapení už na recepci. Přivítá vás totiž robotický dinosaurus hovořící anglicky, zavazadla vám pak na pokoj odveze robotické vozítko. Klíče nejsou potřeba, dveře na pokoj se otevřou po naskenování hostova obličeje, píše The Guardian.

V hotelu je zaměstnáno i klasické robotické rameno, které známe z automobilek. V proskleném boxu obhospodařuje hotelový sejf a ze zdi vytahuje bezpečnostní schránky, kam si klienti mohou odložit cenné věci. A v pokojích je malý růžový robot, který dokáže odpovědět na jednoduché otázky typu Kolik je hodin? Jaké je počasí? Na pokyn hostů také zhasíná a rozsvěcí světla.

Fotogalerie

Pobyt v hotelu začíná na 9 tisících jenech (přibližně 1 800 korunách), což na Japonsko není drahé. Pobyt v lepším hotelu vyjde nejméně na dvojnásobnou cenu.

V jednom se však i Henn na hotel musí spoléhat na lidi. Záznamy z bezpečnostních kamer sledují lidští strážci, kteří zajišťují, že ubytovaní jsou v bezpečí a že nikdo neukradne roboty. „A roboti stále neumí stlát postele,“ dodal Hideo Sawada, majitel hotelu.

Hotel je součástí zábavního parku, Sawada přesto tvrdí, že roboti nejsou jen trik, jak nalákat zákazníky. Brzy plánuje otevřít v Japonsku další podobný hotel a robotické recepční chce postupně naučit další jazyky jako korejštinu či čínštinu.

Ve středu hotel předvedl novinářům, v pátek zahájí jeho ostrý provoz. Během prvních týdnů chce hotel obsazovat pouze z padesáti procent, aby zajistil, že vše funguje, jak má. Zkušební noc pro novináře raději zrušil, roboti údajně ještě nebyli připravení.

Japonsko je světový lídr v robotice a tamní vláda ji vidí jako pilíř dalšího rozvoje země. Roboti jsou využíváni v průmyslové výrobě, v poslední době roste i zájem o jejich další využití - například jako domácích asistentů pro seniory.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

KLDR odpálením raket porušila rezoluce OSN, tvrdí Trumpův poradce

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton...

Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, Severní Korea svými nedávnými raketovými testy porušila...

Británie s Johnsonem v čele opustí EU bez dohody, nikdo nechce ustoupit

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson na konferenci v Manchesteru....

Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to v pátek někdejší...

USA vyšlou na Blízký východ 1500 nových vojáků, obává se Íránu

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že Spojené státy posílají na Blízký...

Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné. Oznámil to v pátek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz