Každý rok v únoru se tisíce nahých mužů sejdou v šintoistické svatyni v Inazawě, kde na obřadu odhánějí zlé duchy. Takzvaný festival nahých se poprvé konal před 1 250 lety a od té doby byl ženám zapovězen. Nyní organizátoři účast 40 z nich povolili, uvádí The Guardian.
Pro ženy ale platí odlišná pravidla. Na rozdíl od mužů, kteří na sobě mají jen bederní roušky ve stylu sumo, budou zcela oblečené. Jejich úkolem bude přinášet rituální oběti z bambusové trávy. Finále festivalu, při kterém mezi sebou účastníci zápasí a snaží se přenést smůlu na „vyvoleného“ tím, že se ho dotknou, než bude stažen do bezpečí svatyně, se ženy účastnit nemohou.
Miss Japonska se stala Ukrajinka. Země je v šoku, někteří v tom vidí politiku |
Ayaka Suzuki, která se za zrušení neoficiálního zákazu vstupu žen zasazovala, sdělila, že se festivalu chtěla zúčastnit už jako dítě. „Kdybych byla chlapec, tak bych se ho účastnit mohla,“ řekla. Dodala, že festival využije k modlitbám za bezpečnost své rodiny a za lidi postižené nedávným zemětřesením na poloostrově Noto.
Větší inkluze, nebo konec
„Nahé“ festivaly se konají i v jiných japonských městech. Organizátoři těchto, ale i jiných akcí se přitom v posledních letech ocitají před dilematem, zda je zpřístupnit většímu okruhu zájemců. Obávají se totiž, že vylidňování venkova a úbytek mužů může akce zcela ukončit.
Tento měsíc se ženy poprvé zúčastnily festivalu ohně Kacube v prefektuře Šiga. Naopak organizátoři festivalu Somin-sai, který se rovněž vyznačuje nahotou, minulý měsíc oznámili, že se tato akce bude letos konat naposledy. A to hlavně kvůli pokročilému věku místních mužů a nedostatku lidí, kteří by na akci dohlíželi.
Zatímco někteří obnovený festival nahých uvítali jako skromný krok vpřed co se týče genderové rovnosti, jiné oblasti tradičního života v Japonsku jsou ženám stále zapovězeny. Ženy například sice soutěží v amatérském sumo, nemohou ale bojovat profesionálně a mají zakázáno vstoupit na hliněné zápasiště.
Inazawa
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz