Indický migrant spáchal sebevraždu den poté, co úřady zamítly jeho žádost o propuštění z centra. Lidé ve Východojaponském imigračním centru pak v neděli začali odmítat potravu, přičemž jako důvody uvedli Indovu smrt, dlouhodobé zadržování a nemožnost získat nárok na dočasné propuštění ze zařízení, sdělil mluvčí detenčního centra Daisuke Akinaga.
Indova smrt byla již čtrnáctou v japonských imigračních centrech od roku 2006. Vysoký počet úmrtí v těchto zařízeních vzbuzuje kritiku ohledně úrovně lékařské péče a sledování migrantů držených v samovazbě, napsala agentura Reuters.
Íránec Madžíd Nešát, který se protestu účastní, řekl telefonicky agentuře Reuters, že se do hladovky zapojilo 19 migrantů zadržovaných ve stejném bloku zařízení, kde pobýval i indický sebevrah. Íránec uvedl, že cílem hladovkářů je přimět úřady, aby reagovaly na jejich stížnosti.
Japonsko nevěří přistěhovalcům. Než cizinci, dá práci radši robotovi |
Aktivista Micuru Mijasako, který pracuje s migranty, prohlásil, že do hladovky se již zapojili zadržovaní z pěti různých bloků centra. Počet lidí, kteří odmítají jídlo, není podle něj jasný, ale pravděpodobně již překročil stovku.
Migranti minulý měsíc předložili úřadům petici, v níž požadují ukončení dlouhodobého zadržování. Upozorňují přitom na případy, kdy jsou někteří lidé drženi v centru i více než dva roky.
Podmínky v japonských migračních centrech vyvolaly obdobné protestní akce již v minulosti. Loni v jednu dobu drželo hladovku v centrech v Tokiu a Nagoji kolem stovky lidí. Agentura Reuters uvádí, že v současné době pobývá v 17 japonských imigračních detenčních centrech 1317 osob.
Protestní akce znovu přitahuje pozornost k migrační politice Japonska, které se přijímání běženců dlouhodobě brání. Loni v Japonsku žádalo o azyl rekordních 19 600 lidí, přijato jich bylo pouze 20. Imigraci vnímá řada Japonců jako hrozbu pro bezpečnost i pro kulturní a etnickou jednotu země.