Japonsko požaduje konec omezení lovu velryb, vyvolalo vlnu odporu

  13:54aktualizováno  13:54
Japonsko podalo tento týden kontroverzní návrh, ve kterém požaduje ukončení zákazu komerčního lovu velryb. Svůj nárok opodstatňuje tím, že některé druhy těchto kytovců se podle něj natolik rozmnožily, že je možné obnovit jejich udržitelný lov. Požadavek razantně odmítla například Austrálie či Nový Zéland, které patří k největším odpůrcům těchto praktik.

Zástupci japonské delegace se tento týden na setkání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) rozhodli vzepřít vůči zákazu komerčního lovu velryb z roku 1986. Na konferenci v brazilském Florianópolisu Japonsko zdůraznilo, že moratorium mělo být pouze přechodným opatřením a obvinilo IWC z opuštění jeho původního účelu, kterým má být podle Japonců „udržitelné využití globální populace velryb”.

Fotogalerie

„Věda mluví jasně. Existují druhy velryb, jejichž populace je natolik zdravá, že ji můžeme udržitelně lovit,” vysvětluje Japonsko ve svém prohlášení. „Navrhujeme zřízení komise zabývající se udržitelným lovem velryb, včetně komerčního a domorodého lovu,” pokračuje.

Japonsko změnu rozhodovacího procesu popisuje jako snahu o ukončení dlouholeté „intolerance” a „konfrontace” mezi zeměmi s rozdílným názorem na lov těchto zvířat. Přijetí japonského návrhu by totiž umožnilo členům IWC od roku 2020 schvalovat nové kvóty pouze s minimální většinou, namísto současné dvoutřetinové. Pro Japonsko by to znamenalo snazší cestu k obnovení komerčního lovu velryb.

Vědecké účely jsou zástěrkou pro komerční lov

Japonská kritika zákazu dlouhodobě zhoršuje vztahy se zeměmi, které mají opačný názor. Austrálie a Nový Zéland obvinily Japonsko, že k přesvědčení menších členských států využívá svůj ekonomický vliv. „Australané jsou zásadně proti lovu, který nemá v 21. století místo,” uvedla pro list The Guardian australská senátorka Anne Rustonová, která se jednání zúčastnila. „Nechceme, aby byly velryby zabíjeny kvůli komerci a prezentovalo se to jako vědecký výzkum,” dodala.

K navrhovaným změnám se vyjádřil také novozélandský ministr zahraničí Winston Petrs, podle kterého musí IWC zasáhnout. „Nemůžeme dělat krok zpátky. Nový Zéland nadále podporuje moratorium na komerční lov velryb a zasadí se, aby byla pravidla přísnější, nikoli vstřícnější,” řekl.

Speciální klauzule IWC umožňuje Japonsku, aby každý rok provádělo “vědecké” výlovy a maso z těchto jedinců posléze prodalo na otevřeném trhu. Země nicméně letos na jaře čelila mezinárodní kritice poté, co právě během vědeckého výlovu zabila v Jižním oceánu 122 březích velryb. Během čtyřměsíční zimní expedice ulovili Japonci celkem 333 plejtváků.

Velrybáři ulovili na Islandu chráněného plejtváka, tvrdí aktivisté

V roce 2014 přitom mezinárodní soud tento každoroční výlov zakázal poté, co vyšlo najevo, že navzdory tvrzení japonských úřadů neslouží pro vědecké účely. Japonsko nicméně praktiku obnovilo o dva roky později, kdy v rámci nového programu snížilo kvóty o dvě třetiny.

Ačkoli není pravděpodobné, že by se Japonsku podařilo návrh prosadit do konce týdne, kdy jednání končí, znepokojení vyjádřily také ekologické skupiny. „IWC má být v 21. století ochranářským orgánem, nikoli klubem lovců velryb,” uvedl Patrick Ramage, ředitel Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Saúdové sledují své ženy díky americké aplikaci. Zrušte ji, vyzývá senátor

V Saúdské Arábii se po pětatřiceti letech slavnostně otevřelo první kino....

Saúdskoarabští muži mohou své manželky, neprovdané dcery a sestry a jejich pohyb sledovat i online. Umožňuje jim to...

Střelec s laserovým zaměřovačem zabil v USA jednoho člověka, čtyři zranil

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si vyžádala střelba v severoamerickém státě Illinois. Hlášení o „aktivním střelci“...

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Najdete na iDNES.cz