Lidé s respiračními rouškami v Tokiu. Japonská vláda informovala o úmrtí muže,...

Lidé s respiračními rouškami v Tokiu. Japonská vláda informovala o úmrtí muže, který se v Číně nakazil novou formou koronaviru. (16. ledna 2020) | foto: ČTK

Nová nákaza se šíří za hranice Číny. Pacienty léčí i v Japonsku a Thajsku

  • 11
Nová forma koronaviru, který v Číně vyvolal epidemii, už se rozšířila i do dalších zemí. V Japonsku jde o muže, který se nedávno vrátil z Číny. V Thajsku pak léčí dvě Číňanky. Potenciálně smrtící virus se začal šířit na rybím trhu v čínském městě Wu-chan v prosinci, nakazily se jím čtyři desítky lidí a dva z nich zemřeli.

Japonská vláda ve čtvrtek oznámila, že testy virus byly u pacienta pozitivní. U muže se 3. ledna, kdy byl ještě ve Wu-chanu, objevila horečka a kašel. Domů se vrátil 6. ledna a kvůli přetrvávajícím příznakům byl o čtyři dny později hospitalizován. 

Rentgen prokázal, že jde o zápal plic, a další testy pak, že je muž nakažen stejným virem jako pacienti ve Wu-chanu. Symptomy později ustoupily a muže propustili z nemocnice.

Dva pacienty pak registruje Thajsko. Testy nákazu potvrdily nákazu u dvou Číňanek, které do země přicestovaly právě z Číny. Po jednašedesátileté ženě byl virus zjištěn i u její čtyřiasedmdesátileté krajanky. Od svého příjezdu v pondělí je žena v karanténě.

Thajsko je v pohotovosti, protože očekává až milion čínských návštěvníků u příležitosti lunárního Nového roku, který letos připadá na 25. leden, upozornila agentura Reuters. Úřady začaly kontrolovat cestující na čtyřech letištích, která přijímají letadla z Wu-chanu. Od 3. ledna tam prošlo rychlým testem přes 13 600 pasažérů.

V Číně na nákazu novou formou koronaviru zemřeli už dva lidé, oznámila v pátek agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle nich ve středu zemřel devětašedesátiletý muž ve Wu-chanu. 

V Číně se objevil plicní mor. Na internetu se o něm nesmí diskutovat

První mrtvý patřil ke skupině nakažených, kteří pracovali nebo nakupovali na trhu s rybami a plody moře. Už před nákazou trpěl četnými zdravotními problémy a zemřel před týdnem na selhání srdce. Druhý zesnulý onemocněl 31. prosince a o pět dní později se jeho stav zhoršil. Trpěl těžkým zánětem srdečního svalu, selháváním ledvin a vážným postižením dalších orgánů.

Ze 41 pacientů zůstává pět ve vážném stavu. Tržiště ve Wu-chanu je z nařízení úřadů zavřené od 1. ledna. Čínské úřady také ohlásily, že nebezpečí přenosu viru mezi lidmi „není vyloučené, ale je velmi nízké“.

Od 3. ledna nebyly ve Wu-chanu registrovány žádné další případy infekce a podle úřadů nic nenaznačuje, že by se choroba přenášela z člověka na člověka. Nikdo ze 739 lidí, kteří byli v blízkém kontaktu s pacienty, včetně lékařského personálu, se nenakazil.

Podle čínských úřadů virus šířící se ve Wu-chanu může u některých pacientů vést k velmi závažnému onemocnění. Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS. SARS, což je akutní respirační syndrom, se v letech 2002-2003 objevil v jižní Číně a zemřelo na něj v několika zemích a oblastech přes 700 lidí.

V roce 2017 si epidemie plicního moru na Madagaskaru vyžádala šedesátku obětí:

17. října 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video