Japonci oznámili, že v sobotu zaznamenali pohyb Liao-ningu spolu s dvěma torpédoborci a dalším plavidlem ve vodách asi 300 km jihozápadně od ostrova Minami Torišima. Ten se nachází přibližně 1900 km jihovýchodně od Tokia a je součástí Boninských ostrovů.
Japonská agentura Jiji podotýká, že čínská letadlová loď přeplula tzv. druhý ostrovní řetěz v Tichém oceánu, který spojuje Boninské ostrovy a americký ostrov Guam. Podle agentury jde o čínské varování USA, které se soustředí na posilování obrany druhého řetězu ostrovů proti možné agresi Pekingu.
Liao-ning se s dalšími plavidly přesunul na jihozápad, mezi ostrovy Minami Torišima a Iwodžima. V neděli uskutečnil vojenské cvičení se stíhačkami a vrtulníky. Japonsko vyslalo svou válečnou loď Haguro, aby situaci monitorovala.
Tři řetězy ostrovůAmerická vojenská strategie počítá se zadržením vojenských ambicí Číny v rámci takzvaných tří řetězů ostrovů. První, nejbližší k Číně, začíná Kurilskými ostrovy a pokračuje Japonským souostrovím a souostrovím Rjúkjú. Po nich následují Tchaj-wan, Filipíny a Borneo. Druhý, prostřední řetěz tvoří Boninské ostrovy, Vulkánové ostrovy a Mariany (spadající pod USA). Ještě dál se pak rozkládá třetí řetěz, který začíná Aleutami a končí Oceánií. Patří do něj i Havajské ostrovy. |
„Myslíme si, že čínská armáda se pokouší zlepšit svou operační způsobilost a schopnost uskutečnit operace v odlehlých oblastech,“ cituje agentura AFP mluvčího japonského ministerstvo obrany. Tokio uvedlo, že Pekingu zaslalo „patřičný vzkaz“.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien uvedl, že letadlová loď postupovala zcela v souladu a mezinárodním právem. Doufá, že Japonsko se na věc bude dívat objektivně a racionálně, dodal s tím, že Čína vždy prosazuje jen obrannou politiku, cituje jej portál Global Times.
Čína v poslední době posiluje svou vojenskou přítomnost ve Východočínském moři, zvláště pak okolo Tchaj-wanu. Silně to znepokojuje USA i Japonsko.
Čína už se naučila, jak rychle vtrhnout na Tchaj-wan. Kašmír je varováním![]() |
Japonsko posiluje
Tokio v reakci z obav, zda Čína se nehodlá inspirovat v ruských výbojích, ustupuje od své dosavadní pacifistické politiky. Rozšiřuje své vojenské síly, nové raketové pluky rozmisťuje na ostrovy na svém jihozápadním křídle. „Naše výzbroj je ukázkou síly, která má nepřítele odradit,“ uvedl plukovník jednoho takového pluku Johei Ito.
Japonsko viní Čínu z narušení vzdušného prostoru, předložilo důrazný protest![]() |
Podle listu The New York Times se Japonsko snaží zapůsobit nejen na Peking, ale i Washington. Americký prezident Donald Trump opakovaně Tokio kritizoval, že příliš spoléhá na americkou obranu.
List dodává, že sami Američané pozorně sledují rozvoj japonských vojenských kapacit. Zajímají je protilodní střely Typ 12 s doletem cca 1 000 km.“ Japonsko má schopnosti, které americká armáda dosud neměla,“ myslí si Ito. „Jsou věci, které je můžeme naučit.“