Japonci přestali chladit reaktory z vrtulníků, brání jim v tom radiace

  6:54aktualizováno  16:02
Japonci se pokusili zabránit dalším požárům v elektrárně Fukušima 1 kropením mořské vody z vrtulníků. To se však kvůli vysoké radiaci ukázalo jako nemožné. Nyní zvažují, že to zkusí znovu. V boji s ohněm by měla pomoci i kyselina boritá. Bor utlumuje proces štěpení a zabraňuje dalšímu šíření ohně.

Ve středu Japonci zahájili nový způsob chlazení palivových tyčí v elektrárně Fukušima 1, kterou poničila vlna tsunami po pátečním zemětřesení. Mořskou vodu, s níž obnažené tyče chladí, začali k jadernému zařízení dopravovat helikoptérami. Vrtulník se však vznesl sotva jednou, ačkoli se měl k reaktorům vypravit mnohokrát a vždy jen nakrátko, aby se posádka vyhnula riziku ozáření. Záhy se totiž zjistilo, že kvůli přílišné radiaci není možné ani to.

Japonské tsunami

Podle provozovatele jaderné elektrárny firmy Tepco je velmi těžké dostat k reaktorům nutná zařízení na odstraňování škod. Cesty jsou totiž pokryty troskami.

Japonsko nově oznámilo, že ve Fukušimě hodlá využít armádu. Vojáci by měli začít pumpovat vodu do nejproblematičtějšího reaktoru 3, kde technici zaznamenali vysoký stupeň radiace. Hasit by měli také nádrž s vyhořelým palivem, která se s plameny potýká od úterka.

A obranné složky se nejspíš brzy znovu pokusí nasadit vrtulníky s vodou, napsala agentura Reuters.

Vodu technici vpouštějí i do reaktorů 4, 5 a 6. Požáry v nich patrně způsobily exploze vodíku. Oheň se místy daří hasit, na záběrech japonské televize byl však vidět kouř nad reaktorem a také dým vycházející z reaktoru číslo 3. To by ale mohla být i pára, která se vypařuje při zalévání palivových tyčí vodou.

Ze zpráv televize BBC a CNN vyplývá, že po úterní evakuaci většiny zaměstnanců museli po nejnovějším požáru opustit elektrárnu i zbývající pracovníci, kteří se snaží vodou chladit přehřívající se palivové tyče. Vyhnaly je vysoké hodnoty radiace v zařízení, po několika hodinách se ale zase vrátili. Kolem 3:30 SEČ bojovalo s hrozící jadernou katastrofou asi 180 zaměstnanců, uvedla agentura Reuters.

K Japonsku výjimečně promluvil císař

K Japoncům poprvé promluvil i císař Akihito, což je v zemi vycházejícího slunce velice vzácné. Panovník k národu nepromlouvá, pravidlo porušuje pouze v případě národních krizí nebo války, připomněla televize CNN. Akihito v televizi reagoval na kritickou situaci v jaderné elektrárně Fukušima. Problémy označil za "nepředvídatelné" a řekl, že události po zemětřesení v zemi mu dělají "hluboké starosti".

Situace se výrazně zdramatizovala v úterý, kdy elektrárnou otřásly dvě exploze v reaktoru 2 a 4 a jednu z nich následoval požár. Při něm unikla radioaktivita přímo do ovzduší, a to v množství potenciálně nebezpečném pro pozdější vznik rakoviny a změny v genetickém kódu. Později ale začala opět klesat.

Infografika

Zdravotní rizika zasažení radiací

Jaká jsou zdravotní rizika zasažení radiací

Podle Reuters se zdá, že současná jaderná krize je horší než nehoda americké atomové elektrárny Three Mile Island v roce 1979. Ta dosáhla pátého stupně na sedmibodové škále MAAE pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení.

Také francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) hovoří o stupni číslo šest. Katastrofa v Černobylu se jako jediná řadí na sedmý stupeň. K ní má ale situace ve Fukušimě 1 podle odborníků stále daleko.

Celkový počet mrtvých nebo pohřešovaných po pátečním zemětřesení a tsunami už přesáhl 11 tisíc, uvedla japonská televizní stanice NHK a podotkla, že páteční otřesy o síle 9 se staly nejhorší přírodní katastrofou v Japonsku od 2. světové války co do počtu obětí.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami
Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

Syrská armáda v Idlibu možná znovu použila chemické zbraně, myslí si USA

Pří chemickém útoku v Idlíbu zemřely desítky lidí. Mnoho dalších utrpělo...

Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. V úterý to oznámila americká...

Omlouvám se vám za chování politiků, řekl rakouský prezident spoluobčanům

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu omluvil občanům za...

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz