Osm let po atomové havárii láká japonská Fukušima na „nukleární“ turistiku

  19:33aktualizováno  19:33
Téměř osm let po atomové katastrofě, nejhorší od výbuchu Černobylu v roce 1986, cítí místní lidé, kteří se do okolí postupně vrátili, novou naději. Doufají, že oblast znovu pozvedne na nohy cestovní ruch.

Na leteckém snímku jaderné elektrárny Fukušima ze srpna 2013 jsou v popředí vidět tanky na kontaminovanou vodu. | foto: Reuters

V chladném podzimním dopoledni přivádí Takuto Okamoto svou první skupinu zahraničních návštěvníků. Míří na věru speciální místo – k havarované jaderné elektrárně Fukušima I.

Všichni cítí vzrušení, možná větší než u egyptských pyramid nebo při pohledu do bezedné propasti Niagarských vodopádů.

Není to zase tak dávno, co tu šlo opravdu o život.

Temnou stavbu, nebo spíše její torzo, svírají kolem dokola stavební jeřáby. Sluneční paprsky pozvolna prorážejí dopolední mlhu. Zajímavé je, že tam téměř nespatříte jinak všudypřítomné ptáky. Možná mají opeřenci dobrou paměť.

Zvědavců přibývá. Nejen mezi Japonci, ale také z ciziny. Všichni chtějí na vlastní oči spatřit pochmurné místo, kterému už nikdo nikdy neodpáře: právě tady se odehrála nebezpečná atomová havárie.

Dnes už je to historická událost, ale tenkrát – v roce 2011 – se třásl celý svět: po úderu tsunami poničily mohutné exploze tři reaktory a unikající radioaktivní látky zamořily vzduch, půdu i mořskou a podzemní vodu. Z měst a vesnic v okruhu dvaceti kilometrů se muselo vystěhovat 150 000 lidí.

Jednodenní výlet stojí přes 200 dolarů

Dnes se okolí elektrárny pozvolna vzpamatovává a čím dál víc cestovních kanceláří nabízí k této „pamětihodnosti“ jednodenní výlet z Tokia. Stojí něco málo přes 200 amerických dolarů.

Skupinky turistů jsou vybaveny dozimetry, aby si na kterémkoliv místě mohly změřit úroveň radioaktivity. Spíše to ještě zvyšuje atraktivitu okružní prohlídky a příjemně lechtá nervy, než že by hrozilo reálné nebezpečí, ale návštěvníci to vyžadují.

Fotogalerie

„Naše klienty neláká jen samotná elektrárna. Zajímá je také, jak se postupně obnovuje zdejší život,“ řekl průvodce Takuto Okamoto pro agenturu Reuters. Svou skupinu právě zavedl do Tomioky, městečka vzdáleného asi deset kilometrů od elektrárny.

Tady lidi ven nepustí, musejí zůstat za skly klimatizovaného autobusu. „Radiace přece jen všude ještě není úplně v normě,“ vysvětluje Okamoto.

„Už jsem byl i v Černobylu,“ svěřil se třiatřicetiletý Filipínec Loui Ching, počítačový expert. „Tady to nepůsobí zdaleka tak depresivně jako na Ukrajině. Nevím přesně, co mě na takovýchto místech vzrušuje, možná právě to, jak znovu povstávají z popela,“ dodal.

To jde i ve Fukušimě ztuha. Ani vědci stále ještě netuší, jak se zamoření může projevit v budoucnu. Komplexní očista včetně odstranění roztaveného uranového paliva může trvat ještě čtyřicet let a vyžádat si miliardy dolarů. S tím však místní počítají.

Turisté se dostanou také do liduprázdných ulic města Namie, které leží jen čtyři kilometry od jaderného komplexu. Domy jsou tam stále ve stejném stavu, jako když je jejich obyvatelé v krajním spěchu opustili. „Netušila jsem, jak to ve skutečnosti vypadá. Teď, když jsem si to prohlédla na vlastní oči, zlomilo mi to srdce,“ říká Miki Hisanová z Ósaky.

Stále města duchů

Do Namie, „města duchů“, jak ho přezdívá průvodce, se zatím vrátilo 700 z někdejších 21 000 obyvatel. Jinde je poměr podobný.

Mnozí už návrat definitivně zavrhli. „Byli jsme se tam s manželkou jen podívat na naši někdejší restauraci, než ji zbourají,“ řekl pro AFP osmdesátiletý Micuru Watanabe. „Žít tam, to už pro nás není. Nemáme sílu začínat znovu od začátku.“

Na zdi jejich někdejší jídelny stále visí kalendář z roku 2011, na kuchyňské tabuli se dá přečíst křídou napsaná nabídka menu z osudného evakuačního dne. Také zaprášené stoly zůstaly už skoro osm let netknuté.

Okamotova skupina později zavítala i na nedaleké pobřeží, kde ničivá vlna tsunami zabila stovky lidí. Právě na zdejších opuštěných rýžových polích plánuje prefektura Fukušima vybudovat pamětní park a rozsáhlé archivní centrum.

„Je důležité sem přivést zahraniční turisty, aby viděli současný obraz Fukušimy. Tak můžeme alespoň trochu napravit poškozenou pověst tohoto regionu,“ soudí průvodce Takuto Okamuto.

Také japonské cestovky doufají, že turisté jsou pro pozvolna se vzpamatovávající oblast tou nejlepší reklamou. Přinejmenším přinesou tolik potřebné finance, které pomohou místním živnostníkům.

„Pokud si lidé mohou uvědomit škody, které tady způsobila tsunami a následná havárie v elektrárně, pochopí, že je třeba za každou cenu zabránit tomu, aby se taková hrůza mohla zopakovat. Třeba u nich doma,“ dodává Okamoto, který navštěvoval univerzitu v sousední prefektuře.

Ne všichni navrátilci sice cizí návštěvníky vítají s otevřenou náručí, většině však přinášejí naději. Cítí, že světu není jejich osud lhostejný.

Od tragédie uplynulo letos 7 let:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Velikonoční teror na Srí Lance má již téměř tři stovky obětí

Počet obětí po útocích na Srí Lance rychle přibývá. (21. dubna 2019)

Úřady na Srí Lance v pondělí zrušily zákaz vycházení, který vyhlásily v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290...

Zvonce krav i hnůj patří k Bavorsku, debatují Němci kvůli žalobě manželů

Krávy na pastvinách v Bavorsku (1. srpna 2018)

Na zelené louce se pase stádo krav, svítí slunce. Statná zvířata mají kolem krku zvonce a jejich pohyb je slyšet široko...

Policie v Severním Irsku propustila mladíky zadržené kvůli smrti novinářky

Seveoirská novinářka Lyra McKee na archivním snímku

Severoirská policie v neděli večer propustila bez jakýchkoli obvinění dva mladíky, kteří byli zadrženi v souvislosti s...

Najdete na iDNES.cz