Japonec zvěčnil vraždu samurajským mečem na poslední volné políčko filmu

  15:47aktualizováno  15:47
Přesně před půl stoletím se fotograf deníku Mainiči Jasuši Nagao vypravil fotit politickou debatu. Rutina se rychle proměnila v drama, když šílený mladík na pódiu ubodal šéfa japonské socialistické strany. Nagao vraždu zachytil na poslední volné políčko filmu ve svém fotoaparátu a jako první cizinec dostal za snímek Pulitzerovu cenu.

Vražda předsedy japonských socialistů Inejiro Asanumy. (12. října 1960) | foto: Yasushi Nagao


SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Jasuši Nagao pracoval v roce 1960 už osmým rokem pro tokijský deník Mainiči. Patřil mezi ty typy, kteří odvádějí poctivou práci, ale z davu ničím nevyčnívají. Ani 12. října 1960 ráno nic nenasvědčovalo tomu, že by měl v jeho osudu nastat nějaký zásadní zvrat.

Nagao dorazil do práce na desátou a fotoeditor ho vyslal na politickou debatu do haly Híbija. Na válku slov ve stylu amerických debat mezi šéfem Japonské socialistické strany Inejrem Asanumou a liberálně-demokratickým premiérem Hajato Ikedou muselo stačit dvanáct políček.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Nagao film zasunul do svého foťáku 4x5 Speed Graphic Camera a krátce po druhé hodině odpoledne dorazil do haly, ve které už sedělo tři tisíce fanoušků obou nesmiřitelných táborů, které v tu chvíli soupeřily o křesla v nadcházejících parlamentních volbách. Když se Asanuma postavil za řečnický pultík, začali pravicoví štváči pokřikovat "Drž hubu komunisto" a na pódiu přistály první předměty.

Zbylo jen jedno volné políčko

Nagao si to přesto neohroženě nakráčel k řečníkovi, v jehož blízkosti už stálo patnáct kolegů. Hbitě vyfotil pět celkových pohledů na sál, třikrát zmáčkl spoušť, když hovořil předřečník a třikrát namířil objektiv na Asanumu. Ve foťáku mu tak už zbývalo jen poslední volné políčko.

Záběry z politické debaty ukazují, jak se mladý fanatik vrhnul na pódium a bodl šéfa japonských socialistů.

Pravicoví provokatéři se při Asanumově řeči neovládli a začali pohazovat stohy papírů. V tu chvíli zakročili muži zákona a jali se buřiče zpacifikovat. V patách jim byla skupina fotografů a Nagao u pódia náhle osiřel jen s kolegou z agentury Kjódo a deníku Tokio Šimbun.

snímek v životě nagaa

Japonský fotograf Jakuši Nagao

Japonský fotograf Jasuši Nagao

Jasuši Nagao se stal ze dne na den slavným. Už v roce 1960 vyhrál jeho snímek World Press Photo a o rok později získal jako první cizinec Pulitzerovu cenu za zpravodajskou fotografii. Ta mu umožnila volně cestovat do světa, což většina Japonců v té době nemohla. Nagao opustil noviny v roce 1962 a stal se fotografem na volné noze. Zemřel loni v květnu ve své koupelně přirozenou smrtí.

Náhle se z davu nenápadně prodral sedmnáctiletý student Otoja Jamaguči. Fanatický příznivec krajní pravice vyskočil po schodech na pódium a řítil se k nic netušícímu řečnícímu Asanumovi. Nagao instinktivně vyměnil na přístroji ohnisko z deseti na patnáct stop.

"Myslem jsem, že Jamaguči nese hnědou hůl, kterou chce Asanumu udeřit," vzpomínal později fotograf. Jenže fanatik v ruce třímal 30centimetrový meč zvaný vakizaši, který používali samurajové. Jeho čepel za pár vteřin vklouzla hluboko do břicha šéfa japonských socialistů.

Náraz odhodil Asanuma mimo řečnický pultík a Nagao se s vědomím, že už má k dispozici jen jeden snímek, musel rozhodovat rychle. Čistší záběr se ve skrumáži lidí, kteří vtrhli na pódium, objevil jen na zlomek sekundy. Jamaguči se vysmekl z obklíčení a ještě jednou vytasil meč.

V amoku namířil ostří opět na Asanumovo břicho a v tu chvíli Nagao vyfotil poslední volný snímek, který se ukrýval v útrobách jeho přístroje. Těsně poté, co Nagao na chvíli zastavil koloběh času, meč opět zajel hluboko do Asanumova těla a způsobil mu druhé smrtelné zranění.

Chtěl jsem zabít i další, řekl vrah a oběsil se

Když se v Mainiči dozvěděli, že se politická debata proměnila v krvavou lázeň, popadli tři fotografové foťáky a spěchali do haly. Nagao dal okamžitě film řidiči, aby ho zavezl do deníku a zavolal do redakce, že má dobrý snímek. Pak spěchal do nemocnice, kde se dověděl, že Asanuma řež nepřežil.

JAK se fotka proslavila

O to, aby fotografii znal celý svět, se postarala agentura United Press International (UPI). Sídlila ve stejné budově jako Mainiči a měla s deníkem dohodu, že může používat jeho fotografie. Snímek tak okamžitě putoval radiotelegrafem přes oceán do New Yorku k hlavnímu fotoeditorovi Haroldu Blumenfeldovi. Ten se zasadil za to, že fotografie ráno vyšla v hlavních světových novinách a přihlásil ji také do různých fotografických soutěží.

Událost dramaticky zamíchala s osudy všech aktérů. Jamaguči do policejního protokolu zalitoval, že byl schopný usmrtit jen Asanumu. Ve skutečnosti prý chtěl ubodat ještě komunistu Šanzo Nosaku a předáka učitelských odborů Takešiho Kobajašiho.

Policistům mladík také přiznal, že vražedný nástroj našel týden před krvavým běsnění na otcově toaletě. To bylo ale zároveň jeho poslední doznání. Druhý listopadový den pastou na stěnu své cely v zařízení pro mladistvé napsal: "Sedm životů pro moji zemi. Deset tisíc let pro jeho veličenstvo, císaře".

Potom natrhal povlečení z postele na pruhy, svázal je dohromady, zavěsil na světlo nad záchodovou mísou a oběsil se. Celý tento rituál se jmenuje ovabi a v samurajské tradici je jakousi omluvou všem, kterým smrt Asamuny způsobila bolest.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Poprvé od války o Falklandy. O směřování brexitu rozhodne mimořádné hlasování

Je to situace stejně mimořádná jako během války o Falklandy v roce 1982. Tehdy naposledy se britští poslanci sešli k...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Najdete na iDNES.cz