Japonci zvažují pohřbít Fukušimu do betonového sarkofágu jako Černobyl

  7:53aktualizováno  10:27
Z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 opět stoupá kouř. Technici se dál snaží zchladit reaktory kropením z vodních děl a pokoušejí se nouzově připojit chladící systémy k elektrické síti. Japonští experti připouštějí i řešení známé z Černobylu: zakonzervování reaktorů pískem a betonem.

Japonští odborníci nicméně zdůrazňují, že se stále především soustředí na chlazení reaktorů. "Není nemožné zapouzdřit reaktor do betonu. Teď je ale naší prioritou zchladit ho," řekl představitel společnosti Tepco.

Japonské tsunami

Kromě toho se experti snaží zavést do zařízení elektrický proud, který by zprovoznil chladicí systémy. Elektřinu by podle BBC k reaktoru 2 mohli dovést ještě dnes v noci a do reaktorů 3 a 4 nejpozději do neděle.

I když se jim to podaří, není jisté, jestli vodní pumpy budou funkční. Mohlo je poškodit zemětřesení nebo následné tsunami. Podle odborníků z USA může chlazení trvat až týdny.

Situace v elektrárně je nadále napjatá. Dnes stoupal kouř nebo pára z reaktorů 2, 3 i 4. Příčina kouře zatím není jasná, ale například reaktorem číslo 2 otřásla v úterý exploze, která zřejmě poškodila chladicí prostory pod jádrem reaktoru.

Pohled na poničený 4. reaktor jaderné elektrárny Fukušima 1 (17. března 2011)

Pohled na poničený 4. reaktor jaderné elektrárny Fukušima 1 (17. března 2011)

Třetí reaktor japonské elektrárny Fukušima 1 (16. března 2011)

Třetí reaktor japonské elektrárny Fukušima 1 (16. března 2011)

Japonští hasiči hlídkují u elektrárny Fukušima 1 (16. března 2011)

Japonští hasiči hlídkují u elektrárny Fukušima 1 (18. března 2011)

Reaktory 3 a 4 odborníci stále kropí vodou. Včera shazovaly vodu na reaktory vojenské vrtulníky, dnes se s jejich nasazením nepočítá. Televizní záběry ukázaly, že většina vody dopadla mimo cíl. Na místě je ale větší počet cisteren, které dorazily až z 240 kilometrů vzdáleného Tokia. (o kropení reaktorů čtěte zde)

Speciál o Japonsku

Vše o japonské katastrofě v přehledné grafice

Mluvčí japonské vlády Jukio Edano zdůraznil, že stav prvního reaktoru je lepší než reaktorů 3 a 4. Také reaktory 5 a 6 by měly být poměrně stabilní. Edano Japonce uklidňoval, že současná radiace nemůže ohrozit lidské zdraví.

Zároveň zdůraznil, že největším nebezpečím zůstává reaktor 3, který na rozdíl od ostatních spaluje vysoce toxické plutonium. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano v Tokiu řekl, že záchrana elektrárny je soubojem s časem.

Odborníci zvýšili stupeň vážnosti havárie

MAAE vyšle do poničeného zařízení čtyři odborníky. Organizace zároveň zvýšila stupeň vážnosti jaderné havárie ze čtyřky na pětku, což znamená, že dosáhla úrovně havárie na zařízení Three Mile Island v roce 1979. Stupnice MAAE má sedm stupňů.

Příznivý zůstává směr větru, který i nadále vane převážně směrem od elektrárny nad Tichý oceán. Zástupce Světové zdravotnické organizace v Číně Michael O'Leary znovu ubezpečil, že radiace mimo areál Fukušimy 1 nepředstavuje bezprostřední riziko pro lidské zdraví.

Podle poslední bilance zahynulo po zemětřesení a tsunami 6 405 lidí a 10 259 jich je nezvěstných. Japonská policie však mezi oficiální mrtvé počítá pouze identifikované lidi se jmény. Podle agentury Kjódo se reálná čísla počítají v řádech desetitisíců.

Lidé napříč Japonskem dnes drželi přesně týden po zemětřesení a následné tsunami minutu ticha. Katastrofa zničila úplně nebo zčásti přes sto tisíc budov. Na 380 tisíc lidí zůstává v provizorním ubytování. V mnoha evakuačních centrech je málo vody a topné nafty. 

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Německo dalo na migraci rekordních 23 miliard eur, nejvíc šlo na příčiny

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Výdaje německé vlády související s migrací loni stouply na rekordních 23 miliard eur (593 miliard korun). V pondělí o...

Švédsko vydá zatykač na Assange, usiluje o jeho vydání z Británie

Švédská policie začne znovu vyšetřovat Assange kvůli znásilnění. (13. května...

Švédská prokuratura v pondělí oznámila, že požádala o formální zadržení zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange,...

Severní Irsko má zákony jako z minulého století. Odpovědí jsou demonstrace

Lidé v Severním Irsku protestují proti zkostnatělým zákonům o potratech a...

Ačkoli je Severní Irsko součástí Spojeného království, platí pro tamější obyvatele jiné zákony. Za potrat jim hrozí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz