Nikdo tady nepanikaří, hlásí Češi z Japonska

  16:32aktualizováno  16:32
Žádná panika, žádný chaos, popisují reakce Japonců na ničivé otřesy země Češi, kteří na souostroví žijí. V Tokiu a okolí, kde bydlí, je prý situace relativně klidná. Přesto se obyvatelé potýkají s řadou problémů.

Evakuovaní Japonci si rozdělují jídlo v provizorním přístřešku ve Fukušimě | foto: AP

Jednadvacetiletá Lucie Čermáková, která žije v Tokiu s japonským přítelem, má pocit, že panikaří spíše Češi než Japonci. "Z Čech mi všichni píšou, jestli jsem v pořádku a jestli se vracím domů. Nevidím k tomu důvod. Všichni se o mě bojí, ale je to zbytečné. Žádná panika tu není," psala ve středu dopoledne z Japonska.

Ondřej Ploc, který s rodinou žije v Čibě nedaleko japonské metropole, potvrzuje, že Japonci mimořádnou situaci zvládají. "Jsou velmi disciplinovaní a nepanikaří," říká. Zemětřesení vyvolává mezi lidmi solidaritu. "Na každé stanici jsou mladí lidé s kasičkami. Manželka například přispěla slečně, která pohřešuje babičku," vypráví pracovník radiologického ústavu.

Dění v Japonsku

"Nejsou tu žádné nálety na prázdné obchody," popisuje Čermáková. Pouze si všimla, že lidé o něco více nakupují trvanlivé potraviny, jako jsou nudle a instantní jídlo. 

Ploc zmiňuje, že v Čibě vázne zásobování. "V obchodech je problém sehnat základní potraviny, jako je voda, mléko, jogurty nebo vajíčka. Zelenina a maso jsou k dostání bez potíží," říká.

"Člověk na ulici v Tokiu v podstatě nepozná, že se něco stalo. V neděli jsme se byli s přítelem projít v jednom velkém oblíbeném parku a byl plný spokojeně štěbetajících lidí, hrajících umělců, bavičů," líčí Čermáková atmosféru ve městě. "Lidé to prožívají spíše za zavřenými dveřmi," dodává.

Něco jiného jsou podle ní televizní relace, kde běží zprávy o katastrofě v jednom kuse. "Přítel je na zprávách z postižených oblastí přilepený v jednom kuse a tam je to opravdu hrozné. Ale tady v Tokiu žádná panika není," píše.

Zároveň připouští, že se o ní většina známých bojí kvůli radiaci z elektrárny Fukušima. I to ale považuje za přehnané. "Nikdo tu kvůli radiaci neblbne, nemáme žádná omezení. Oblasti kolem Fukušimy, to je jiný příběh, ale tady to opravdu není nijak dramatické," doplňuje Čermáková.

Je to trochu stresující, ale zatím zůstáváme, říká Čech

Situace má ale k normálu pochopitelně daleko. V Čibě, od epicentra nejsilnějších otřesů vzdálené zhruba 250 kilometrů, vypadává proud. Na některých místech nejdou semafory a dopravu řídí policisté. Události posledních dní poznamenaly i provoz tamní rychlodráhy. "V pondělí nejezdila vůbec, včera už ano, ale podle speciálního jízdního řádu. Některé linky jsou stále uzavřené, protože se musí zkontrolovat tratě," zmiňuje Ploc.

Pohled z okna bytu Plocových na vybuchující rafinerii ve dvacet kilometrů vzdáleném městě Ičihara.

Pohled z okna bytu Plocových na vybuchující rafinerii ve dvacet kilometrů vzdáleném městě Ičihara.

Muž odklízí zbytky fasády domu, která spadla při pátečním zemětřesení.

Muž odklízí zbytky fasády domu, která spadla při pátečním zemětřesení nedaleko bytu Plocových.

S rodinou zvažoval, zda nasednou do jednoho z českých airbusů, které se dnes vrací z východní Asie. Nakonec se rozhodli zůstat. "V současné situaci nechceme odletět. Pokud by se to zhoršilo nebo se ukázalo, že je to dlouhodobá záležitost, tak bychom to zvážili. Je to trochu stresující," říká Ploc. Pro jistotu zařizuje doklady pro svého třítýdenního syna. "Dnes jsem byl na ambasádě. Chyběly nějaké formality, ale snad to bude zítra hotové," věří.

Od kolegů z ústavu ví, že radiace není v Čibě natolik zvýšená, aby to mohlo ohrozit zdraví jeho rodiny. "Zabývám se měřením záření na letadlech a kosmických lodích. Narozdíl od řady kolegů tak nejezdím měřit do terénu," popisuje mladý Čech. 

Za nejvýraznější moment posledních dní označuje páteční výbuch ropné rafinerie, který viděl z okna svého bytu. "To jsme si uvědomili, že jde do tuhého a že je to něco, co týká i nás," líčí Ploc.  

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Jak padlý rakouský vicekancléř na Ibize rokoval o podpoře ruských oligarchů

Odstupující vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ (18. května 2019)

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který před dvěma lety domlouval s domnělou neteří ruského...

Trumpovi roste osudový soupeř. Biden ho poráží zatím ve všech anketách

Někdejší americký viceprezident Joe Biden ve Filadelfii na shromáždění před...

Někdejší americký viceprezident Joe Biden v sobotu ve Filadelfii na shromáždění před několika tisíci lidmi vyzval k...

Britský lékař požádal muslimku, aby si sundala závoj. Hrozí mu vyhazov

Vdova po bojovníkovi Islámského státu v syrském uprchlickém táboře (1. 4. 2019)

Kontroverze kolem běžné lékařské prohlídky mohou stát britského lékaře Keitha Wolversona kariéru. Dvaapadesátiletý...

Najdete na iDNES.cz