Janukovyč vyzval Tymošenkovou k rezignaci, ta chce volby přepočítat

  12:37aktualizováno  18:04
Vůdce proruské opozice Viktor Janukovyč v nedělních volbách porazil současnou ukrajinskou premiérku Julii Tymošenkovou a dnes ji vyzval, aby na svou funkci rezignovala. Volební štáb Tymošenkové chce naopak přepočítat výsledky v 900 volebních okrscích.

Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková | foto: AP

Šéf volebního štábu Tymošenkové Olexandr Turčynov vyzval k přepočítání hlasů, protože prý má důkazy o manipulacích s hlasy voličů ve prospěch vítězného kandidáta Viktora Janukovyče.

Během voleb podle něj docházelo k "systematickým falzifikacím", které měly vliv na konečný součet hlasů. Žádost o přepočítání hlasů se týká všech volebních okrsků na Krymu, v Doněcké a Luhanské oblasti, tedy v místech, kde Janukovyč s velkým náskokem vyhrál.

Janukovyč v exkluzivním rozhovoru pro CNN zdůraznil, že je Ukrajina demokratickou zemí, a to podle něj dokázaly i nedávné volby. Julia Tymošenková podle něj zradila principy oranžové revoluce tím, že odmítá uznat jejich platnost. Později premiérku vyzval k rezignaci a k odchodu do opozice. - více čtěte zde

O NATO musí lidé rozhodnout v referendu

Janukovyč byl na dosah prezidentského postu už v roce 2004, ale po oranžové revoluci jeho vítězství ve volbách anuloval soud a nové volby vyhrál současný prozápadní prezident Viktor Juščenko.

POVOLEBNÍ SITUACE NA UKRAJINĚ

- Po sečtení všech hlasů vyhrál Viktor Janukovyč prezidentské volby se ziskem 48,95 procenta hlasů. O 3,48 procenta porazil svou rivalku Julii Tymošenkovou.

- Zatímco Janukovyč se už prohlásil vítězem voleb, Tymošenková podle členů svého volebního štábu výsledky voleb neuznává a chce je napadnout u soudu. Mezinárodní pozorovatelé přitom volby označili za regulérní a čestné. Sama Tymošenková ale od neděle mlčí.

autor: ČTK

V porovnání s ním pokládají někdy komentátoři Janukovyče za pěšáka Kremlu.

Této pověsti před pěti lety významně pomohl tehdejší ruský prezident Vladimir Putin, když jako první světový státník Janukovyčovi gratuloval k vítězství, a to dva dny předtím, než ho za vítěze označila volební komise.

Janukovyč ale toto označení v CNN ostře odsoudil a řekl, že v žádném případě není loutkou Kremlu. "Nová politika bude založena na vzájemných zájmech a dobrých vztazích jak s Ruskem, tak s Evropskou unií," prohlásil Janukovyč.

A doplnil, že hlavní prioritou ve vztazích s Ruskem bude zajištění stability energetických dodávek. "Každé mé rozhodnutí bude v národním zájmu, ne v zájmu Ruska," řekl.

Známý odpůrce členství Ukrajiny v NATO zdůraznil, že bude pokračovat ve spolupráci s Aliancí. "Nicméně otázka členství Ukrajiny v této organizaci se musí rozhodnout v celonárodním referendu," řekl Janukovyč.

Svou soupeřku v prezidentských volbách Juliji Tymošenkovou pak vyzval, aby uznala porážku. Za hlavní příčinu toho, že ve volbách neuspěla, Janukovyč označil skutečnost, že stejně jako ostatní lídři takzvané oranžové revoluce prý nedokázala splnit sliby, které v minulých letech Ukrajincům dala.

Kdo je Viktor Janukovyč

Prezidentský kandidát na Ukrajině Viktor Janukovyč (7. února 2010)Janukovyč je považován za stoupence sbližování s Ruskem. Jeho volební základnou je průmyslový ukrajinský východ a jižní část země osídlená rusky mluvícím obyvatelstvem. V zahraniční politice šéf Strany regionů odmítá spojení své země s NATO a prosazuje "vyváženou" politiku vůči Západu i Moskvě.

Během volební kampaně, která začala v polovině loňského října, Janukovyč vyzýval k zavedení ruštiny jako státního jazyka spolu s ukrajinštinou, k dohodě s Moskvou ohledně sporné ruské námořní základny v Sevastopolu a k větší toleranci k působení ruské pravoslavné církve na Ukrajině.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Když mohou muslimové, tak my taky. Židé chtějí mít v bundeswehru rabíny

Vojáci německé armády.

Židé jsou více než sedmdesát let od konce druhé světové války připraveni na znovuzavedení rabínů v německé armádě. Ve...

Slováci si připomínají rok od Kuciakovy vraždy. Skandovali proti Ficovi

Shromáždění k prvnímu výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho...

Slováci v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho...

Najdete na iDNES.cz