Trosky mostu ji zasypaly až po hruď. Zavalenou dceru držela za ruku

  10:27aktualizováno  13:38
Kolaps viaduktu v Janově si dosud vyžádal 38 mrtvých. Čtyři dny po tragédii se ale objevují i příběhy těch, kteří se štěstím unikli smrti. Jedním z nich je 24letá Camilla Guagliatová, kterou zcela zasypaly sutiny stavby. Její matka ji celou dobu držela za ruku.

„Hasiči se mnou mluvili a chtěli mě vyprostit, ale neviděli mou dceru, která byla celá zasypaná. Bez ustání jsem na ně křičela, ať mě nechají a postarají se o ni,“ řekla listu La Repubblica na nemocničním lůžku 58letá Marina Guagliatová, kterou trosky uvěznily po hruď. 

V okamžiku neštěstí se s dcerou probírala veteší v ekologickém sběrném dvoře u řeky Polcevera, která teče pod mostem. „Nadšeně sbíráme starožitnosti,“ vysvětluje Guagliatová.

„Dokázala jsem záchranářům popsat, kde přesně dcera je, protože jsem ji pod sutinami držela za ruku,“ vysvětluje žena. Na průběh událostí si příliš nepamatuje, několikrát ztratila vědomí. Všechno jí vyprávěla ve čtvrtek dcera, která už není v ohrožení života. Má ovšem zlomenou pánev a ruku, zlomená žebra jí navíc propíchla plíci.

Najednou jsem letěl vzduchem

„Právě jsem přijel pod most, otevřel jsem dveře auta a chtěl jsem vystoupit,“ řekl novinářům Luciano Goccia, když si z kabiny nákladního vozu, která je z větší části slisovaná, přišel vyzvednout věci. „Najednou jsem letěl vzduchem, narazil jsem do zdi, nemohl jsem dýchat, nemohl jsem nic,“ popsal Goccia rychlý sled událostí.

Fotogalerie

Tlaková vlna jej odhodila o několik metrů. Nákladní vůz je úplně zničený. Část kabiny, kde Goccia seděl, dopadla o poznání lépe. 

To, že přežil pokládá za zázrak, váží si toho, že může být se svou rodinou. Když pomyslí na ty, co zůstali v sutinách, nemůže prý spát a na zřícený most nedokáže ani pohlédnout. Jezdil po něm každý den, někdy i třikrát denně. Goccia vyvázl s vymknutým ramenem a pohmožděnou kyčlí.

Bez úhony z místa neštěstí unikli také Nicola a Lisa Hentonovi-Mitchellovi a jejich dvě děti ve věku devět a dvanáct let. Svůj dramatický útěk popsali zpravodajskému webu BBC. Za hustého deště nejprve pocítili, že auto na mostě sklouzlo doprava. Jeli však dál a najednou se před nimi rozzářil roj červených světel: ostatní vozy začaly brzdit. Pak se řidiči pokoušeli couvat, lidé křičeli a mávali rukama, vypověděla dvojice.

„Zkoušeli jsme couvat, ale to nešlo. Narazilo do nás auto před námi,“ řekl Nicola. Lidé pak začali italsky křičet „Ven z aut“ a „Utíkejte“. Celá rodina se rozhodla utíkat zpět do tunelu, odkud přijeli. Nad situací prý převzali kontrolu řidiči kamionů, kteří utíkající směřovali do jeho ústí. Uvnitř tunelu našlo úkryt zhruba šest desítek lidí různých národností.

Záchranáři dále prohledávají trosky mostu

Neštěstí si dosud vyžádalo 38 mrtvých, devět z deseti hospitalizovaných je v kritickém stavu. Pátrání po deseti až dvaceti pohřešovaných v sutinách zříceného mostu dál pokračuje. Domy pod zbylou konstrukcí mostu muselo opustit přes 600 lidí, jimž hledá nové bydlení janovská radnice. 

Záchranáři ohledávající trosky v Janově se v pátek dostali do nové fáze: v noci se podařilo odstranit z koryta řeky Polcevera obrovský kus zříceného mostu. Hasiči tak mohou pátrat i v dalších místech. Práce na chvíli zdržel požár mezi troskami, který způsobila jiskra z kotoučové pily, jež zapálila sklad pod ruinami.

„Samozřejmě se nezastavujeme, pracujeme celou dobu,“ řekl stanici Sky TG24 vedoucí hasičů Marcella Battaglia. „Během operací se pracuje na směny,“ dodal. Odstranění trosek z koryta řeky bylo jednou z priorit kvůli hrozícím záplavám. Na místě zasahuje tisícovka lidí, z nichž zhruba 350 jsou hasiči, informovala janovská prefektura. 

Z mostu začaly být odstraňovány vozy, které na něm zůstaly, mezi nimi zelené nákladní auto, které zabrzdilo jen pár metrů od propasti a jehož záběry později obletěly celý svět.

„Chceme peníze pro pozůstalé, o zbytku si promluvíme pak“

V pátek začínají pohřby prvních obětí. Oficiální státní pohřeb se bude konat v sobotu, na níž byl také vyhlášen národní smutek, a zúčastní se jej prezident Sergio Mattarella i premiér Giuseppe Conte. Některé rodiny se rozhodly oficiální pohřeb bojkotovat: pád mostu podle nich způsobila nedbalost.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini popřel, že by vládu rozděloval spor kolem otázky plánovaného zrušení koncese provozovateli dálnic Autostrade. Připustil ale, že půjde o poměrně zdlouhavý proces, uvedla agentura Reuters.

„Kabinet schválil zahájení řízení o odnětí koncese,“ řekl Salvini a dodal, že tento proces bude trvat „několik týdnů nebo měsíců“, protože Autostrade využije svého práva na odvolání.

O údajném sporu ve vládě informovala stanice Rai News 24. Uvedla, že šéf protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio žádá odejmutí koncese, zatímco Salvini chce prý se společností jednat. 

Firma Autostrade per l’Italie patří do skupiny Atlantia, kterou kontroluje rodina Benettonů. Akcie mateřské společnosti ve dnech po neštěstí klesly o více než 30 procent.

Bojkot

Nejméně 17 rodin obětí neštěstí se rozhodlo bojkotovat státní pohřeb plánovaný na sobotu, informoval list La Stampa. "Můj syn se nestane číslem ve výčtu mrtvých, které zabilo nedodržování závazků pro Itálii typické. Postarám se o to, aby se on i ostatní dočkali spravedlnosti. Nestojíme o fraškovitý pohřeb, chceme obřad doma, v našem kostele v Torre del Greco. Žal je naše osobní věc, (politická) přehlídka ničemu nepomůže. Dnes začíná naše válka o spravedlnost a pravdu, která nikdy neskončí," napsal na sociálních sítích Roberto Battiloro. Jeho 29letý syn Roberto se chtěl spolu se svými třemi kamarády původně vydat do Barcelony letadlem. Nakonec jeli autem. Ze čtveřice přátel nepřežil pád mostu ani jeden.

Premiér Conte uvedl, že vláda nebude čekat na výsledky vyšetřování a koncesi firmě odejme. Di Maio řekl, že pokud se soukromníci nedokážou o italské silnice patřičně starat, měl by správu nad nimi převzít stát. 

„Máme v úmyslu koncesi odebrat. Kdo tak nechce učinit, bude muset jít přes mou mrtvolu,“ hájil své stanovisko šéf protestního hnutí a vicepremiér.

„Chceme od (společnosti) Autostrade získat ihned peníze a zásahy ve prospěch příbuzných obětí, zraněných, 600 evakuovaných a janovské komunity obecně,“ uvedl Salvini, druhý z vicepremiérů. „O zbytku si promluvíme až pak,“ dodal.

Zrušení koncese by podle Reuters znamenalo zdlouhavou proceduru a nebezpečí, že by vláda musela firmě vyplatit značnou kompenzaci. Stát může na druhou stranu v případě, že provozovatel nedodrží smlouvu, vymáhat pokutu až 150 milionů eur (3,9 miliardy Kč).

Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování. Prokuratura chce viníka obvinit z vícenásobného usmrcení z nedbalosti, zavinění katastrofy a z ohrožení bezpečnosti dopravy. Prokurátor Francesco Cozzi později informoval, že zatím nikdo není vyšetřován a nejprve musí být zjištěny příčiny neštěstí.

Ministerstvo dopravy ve čtvrtek pozdě večer spustilo paralelní vyšetřování. Poskytlo provozovateli 15denní lhůtu, aby dokázal, že svým smluvním závazkům dostál, a požaduje, aby společnost znovu postavila most na vlastní náklady. Firma ihned po neštěstí tvrdila, že by stavbu dokázala znovu vystavět za pět měsíců.

VIDEO: Janovský most před více než půlstoletím a po kolapsu:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Nenávidí naši zemi. Trump na mítinku znovu zaútočil na kongresmanky

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Prezident Spojených států Donald Trump pokračoval v útocích na čtyři demokratické kongresmanky, které jsou z řad...

Turci nedostanou stíhačky F-35. USA je vyhazují z programu a piloty ze země

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku.

Ani jeden z více jak stovky nejmodernějších letounů F-35, vyloučení z programu jejich vývoje a ztráta zakázek při...

Na Kubě smějí v ringu bojovat jen muži. Boxerky touží po ženské soutěži

Boxerka Idamelys Morenová trénuje v havanské tělocvičně. (14. května 2019)

V oboru má přezdívku Krotitelka, podle místního týmu Kubánští krotitelé, který se účastní mezinárodního...

Najdete na iDNES.cz