Thompsonová se stala velvyslankyní v České republice v srpnu 2013. V letech následujících dokázala, že i v jinak odměřených diplomatických kruzích si lze uchovat osobitost a nadhled. Dobře to ostatně ilustruje už její tehdejší přílet do Prahy – přicestovala na palubě letounu nízkonákladové společnosti.
Česká „nej“ podle Jan ThompsonovéOblíbená česká osobnost: „Václav Havel. Velký charakter, je takovou inspirací. Díky němu se vaše země opravdu zapsala na mezinárodní mapu. Samozřejmě ho obdivuji i jako umělce.“ Oblíbené české místo: „Můžu říct Prahu? Zní to nudně, ale je to moje oblíbené místo. A taky bych chtěla navštívit všechna UNESCO místa v Česku.“ Oblíbené české jídlo: „Mám moc ráda české sladkosti. A zejména nanuk Míša. Taky mi chutná české víno. Takže nejlepší české jídlo je pro mě Míša se sklenicí vína z Moravy.“ |
„Chci být méně formální diplomatkou a byla to i výhodná nabídka. Jenže nového velvyslance vítají lidé z místního protokolu u dveří letadla. Diplomaté obvykle necestují s nízkonákladovými dopravci a sedávají vpředu v byznys třídě, takže vystupují první. Jenže na mě zbylo místo vzadu, protože jsem přišla pozdě k odletu,“ prozradila tehdy novopečená velvyslankyně (celý rozhovor si můžete přečíst zde).
Za oficiální úkoly na nové pozici tehdy považovala spolupráci s Českem na evropské agendě a propagaci obchodu a investic. Referendum o vystoupení Británie z Evropské unie její práci posunulo do nových rovin. Vždy však připomínala společnou historii Čechů a Britů. „Myslím si, že Čechy a Brity pojí zvláštní přátelství, které má hluboké kořeny. Britové nikdy nezapomenou na české letce, kteří působili v RAF během 2. světové války. Jsme vám za to neskonale vděční,“ uvedla v rozhovoru z prosince 2016.
Thompsonová si Českou republiku zamilovala. Lidi z diplomatických kruhů i českého prezidenta Miloše Zemana překvapila svou velmi dobrou češtinou. „Zvládnu i mluvit, ale jsem v tom ještě pomalá. Čeština je těžký jazyk, největší problémy mi dělají koncovky. Ale jsem ráda, že jsem se k němu dostala,“ komentovala skromně své jazykové znalosti.
Netradiční český otisk přinesla i do vozového parku velvyslanectví. Ještě před příjezdem požádala zaměstnance ambasády, aby jí sehnali legendární český automobil Škoda 1000 MB. Nejen po Praze se tak mohla prohánět v zachovalém stroji z roku 1968.
„Jedna z největších cest byla do Českého Krumlova. Nemá to navigaci, takže jsem se cestou ztratila. Taky to jede dost pomalu a nemá to klimatizaci, přitom zrovna bylo asi čtyřicet stupňů. Cesta mi zabrala asi sedm hodin,“ prozradila serveru iDNES.cz loni v září.
Na velvyslanectví, v jehož areálu Thompsonová také bydlela, jí dělaly společnost dvě kočky. Dovoleno měly takřka vše a zpestřovaly diplomatická jednání i tiskové konference. „Když jsem přijela, uvědomila jsem si, že mám velký palác jen pro sebe. Hned první týden jsem zašla do útulku a vzala si je. Jsou to dvě holky – Maya a Angel. Rády se účastní akcí a někdy udělají i menší ostudu. Třeba máme formální oběd nebo večeři a ony zničehonic vyskočí uprostřed jídla na stůl,“ popsala Thompsonová. Oba čtyřnohé mazlíčky si plánuje odvézt, ať už ji diplomatické povinnosti zavedou kamkoli.
Thompsonová si našla v hektickém rozvrhu také prostor pro umění. Na velvyslankyni opět poněkud netradičním způsobem. Svého času ji oslovil divadelní soubor Prague Shakespeare Company, jestli by ho nemohla podpořit. Velvyslankyně souhlasila, ale měla podmínku. Chtěla v souboru zároveň hrát, protože s divadlem měla zkušenosti už v Británii. V průběhu působení v Česku ji tak mohli fanoušci divadla vidět v bezpočtu her.
Velkou láskou Thompsonové jsou mimo divadla i hory. V minulosti například vystoupala na vrcholek Kilimandžára nebo do základního tábora na úbočí Mount Everestu.
Diplomatická kariéraThompsonová v roce 1990 nastoupila na britské ministerstvo zahraničí po dvouleté práci v BBC. Dva roky působila v Německu, v letech 1997 až 2000 v Radě bezpečnosti OSN v New Yorku. V době válečného konfliktu na Balkáně vedla britské oddělení odpovědné za tuto problematiku. V letech 2002 až 2005 stanula v čele britského týmu v Afghánistánu. Poté, co jihovýchodní Asii zasáhla tsunami a následné záplavy, odjela do Thajska, kde pomáhala Britům v postižených oblastech. Byla rovněž vyjednavačkou Velké Británie v oblasti změny klimatu. V roce 2011 však toto své působení na chvíli přerušila, aby mohla vést speciální sekci, která na ministerstvu vznikla v době konfliktu v Libyi. Od roku 2013 byla velvyslankyní v České republice. Zdroj: Gov.uk |
Naposledy svou osobitost projevila při rozlučce s prací v České republice. Ve svátečním spotu, který britské velvyslanectví zveřejnilo na sklonku prosince, předvedla spolu s dalšími zaměstnanci ambasády parafrázi známých scén z filmu Láska nebeská.
Po vzoru jedné z postav se s Čechy loučila prostřednictvím série cedulí s nápisy. „Byly to úžasné čtyři roky... ale teď mě nechte říct... protože jsou Vánoce... a na Vánoce můžete říkat pravdu... pro mě jsou Češi skvělí... a všem vám přeji... Veselé Vánoce.“ Načež se i s kolegy předvedla energický tanec v prostorách velvyslanectví.
22. prosince 2017 |