Nekonfliktní typ, nebo vrah? Podezřelý z vraždy Kuciaka má dvojí tvář

  0:05aktualizováno  0:05
V souvislosti s vraždou Jána Kuciaka si zásahovka došla pro bývalého policistu Tomáše S. Muž se zájmem o bojová umění také v minulosti pracoval jako soukromá ochranka důležitých osob v zahraničí. Doma na Slovensku se názory lidí na něj liší. Někteří ho označují za bezproblémového, jiní mluví o kontroverzní pověsti.

Slovenská policie zatkla osm lidí podezřelých z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. | foto: Facebook Polícia Slovenskej republiky

Tomáš S., urostlý svalnatý zápasník jiu-jitsu, vydělával velké peníze. Nechával se najímat na lodě plující v Arabském moři jako ochranka. S poloautomatickou puškou v rukou se několikrát fotil na palubě, ze které střežil náklad před somálskými piráty.

„Střetával se s piráty. To víte, taková zkušenost člověka změní,“ vypráví paní Helena, rodinná známá, o bezdětném a svobodném muži, svém sousedovi, kterého policisté obvinili z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. 

Tomáš S. v malém městečku Kolárovo provozoval obchod s výživou pro sportovce a hlavně kulturisty. „Fungovalo mu to velmi dobře. Je tady široko daleko jediný,“ popisuje.

VIP ochranka

Tomáš S. se nechal v srpnu 2014 naverbovat do tréninkového výcvikového centra polské soukromé bezpečnostní akademie European Security Academy. Ta cvičí „soukromé vojáky“, sekuriťáky pro ochranu VIP lidí. V té době byl ještě policejním důstojníkem a sloužil v Komárnu.

Fotogalerie

„Z toho důvodu potvrzujeme, že neměl záznam v rejstříku trestů, což by ho z účasti na výcviku diskvalifikovalo,“ potvrdil webu Aktuality.sk, pro který novinář Kuciak psal, prezident akademie Bartosz Bryl.

Výcvikové středisko v Polsku – největší svého druhu mimo území USA – je uprostřed divočiny, má vlastní střelnice, hotely, bazény i repliku somálského Mogadiša, kde rekruti cvičí v simulovaném prostředí Blízkého východu a Afriky.

V Kolárově však Tomáš S. žil skromně a v ústraní. V nenápadném dvoupatrovém hranatém domku rodičů, kde jej ve čtvrtek také zadržela policie, přesněji elitní útvar známý jako Lynx Commando – protiteroristický útvar, který zasahuje vždy proti nejnebezpečnějším pachatelům a do akce je posílá přímo policejní prezident.

„Chcete nám pomoct? Pak dejte rodině pokoj. Jasný?“ sykl včera přes pootevřené okno luxusní audiny švagr obviněného Tomáše. Ten se nyní se svou manželkou Rékou o rodinu stará.

V kauze Kuciak obvinili čtvrtou osobu, tlumočnici kontroverzního podnikatele

Ve městě má pověst zámožného podnikatele, Tomáš S. má pak jakoby dvojí tvář. Podle jedněch nekonfliktní místní rodák, vysokoškolák s titulem ze Slovenské poľnohospodárské univerzity v Nitře, podle jiných muž, který „uměl řešit problémy“.

Záleží, koho se ptáte. Někteří zmiňují, že už když pracoval u policie, měl kontroverzní pověst. Nutno dodat, že až dosud nebyl obviněn za závažný trestný čin.

Lidé ve městě spojují vraždu Jána Kuciaka a zadržení údajných pachatelů s podobným mordem, který se v Kolárově stal v roce 2016. Dodnes neznámý pachatel tehdy přišel do domu místního podnikatele v autodopravě Petera M. a zastřelil jej. Jednou ranou do hlavy, v posteli. Skupinu kolem Tomáše S. prověřovala v souvislosti s touto vraždou policie.

„Manžel doma není...“ hlesne přes vrata domku na okraji města matka zastřeleného podnikatele a mávne rukou na znamení, že se o smrti syna dnes už nechce bavit.

Spolu s Tomášem S. policie zadržela i jeho bratrance Miroslava M., bývalého vojáka, dnes taxikáře vozícího klienty na letiště. „Nevěřím, že by to udělali. Podívejte se, přítel neměl nějaké velké peníze, žil skromně, máme starší dům a ani žádný alarm nebo zabezpečovačku,“ řekla přítelkyně Miroslava, Martina R.

Snímky z americké družice

Jedna z verzí, jak policie přišla na stopu pachatelů, je, že jí pomohly satelitní snímky Velké Mače pořízené americkou družicí, tedy obce, kde byli novinář a jeho snoubenka 21. února v domě, jejž rekonstruovali, zavražděni. Vláda USA to však popřela s tím, že žádné satelitní snímky neposkytla.

Policie k roli obviněných i původně zadržených mlčí. Podrobnosti chce zveřejnit až příští týden, poté co nejpozději v pondělí rozhodne soud o jejich případném vzetí do vazby. „Všem nám jde o objasnění věci. Policie potřebuje čas a prostor na pokračování v dobře rozběhnutém procesu,“ říká policejní mluvčí Michal Slivka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Další z rubriky

Pár miliardářů vlastní tolik co půlka planety. Kvůli daním, varuje Oxfam

Ilustrační snímek

Propast mezi chudými a bohatými se prohlubuje. Pouhých dvacet šest nejbohatších miliardářů teď vlastní stejný majetek...

Šéf azylového zařízení, ve kterém ponižovali migranty, dostal podmínku

V německém Siegenu začal soud s lidmi, kteří v azylovém zařízení zneužívali a...

Podmínečný trest v délce jednoho roku a tří měsíců v úterý od soudu v Siegenu v Severním Porýní-Vestfálsku dostal...

Migranti nešíří nemoci, jejich zdraví se zhoršuje až v Evropě, tvrdí WHO

Lékařská prohlídka migrantů na pobřeží Středozemního moře (21. ledna 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila zprávu, která se zabývá zdravím migrantů přicházejícím do Evropy....

Najdete na iDNES.cz