Obvinění z vraždy Kuciaka požadovali po medializaci případu více peněz

  15:33aktualizováno  16:28
Dva z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové údajně požadovali po medializaci případu za provedení akce více peněz, informoval portál Aktuality.sk. Ty podle soudního dokumentu dostali. O jakou částku však přesně šlo, není zatím jasné.

Slovenská policie zatkla osm lidí podezřelých z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. | foto: Facebook Polícia Slovenskej republiky

Z vraždy Kuciaka a jeho snoubenky jsou obviněni čtyři lidé, které policie také zadržela. Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, zprostředkovatelku zločinu Alenu Zsuzsovou, řidiče, který Szabóa vezl, Miroslava Marčeka a druhého zprostředkovatele Zoltána Andruskóa.

Původně údajně dostal Szabó za vraždu Kuciaka 50 tisíc eur a dalších 20 tisíc eur mu bylo odečteno z dluhu. Po medializaci případu si však spolu s Marčekem podle portálu Aktuality.sk, který se odvolává na usnesení o vzetí čtveřice obviněných do vazby, vyžádal více peněz. O jakou částku šlo, není známo. 

Slovenský portál získal dokument obsahující informace o přípravě vraždy i jejím průběhu od trestního soudu. Přestože je anonymizovaný, podle Aktuality.sk z něj jasně vyplývají role jednotlivých aktérů.

Zsuzsová měla údajně už při prvním setkání s podnikatelem Andruskóem připravené video, kdy a kudy se Kuciak pohyboval, jeho fotografie i adresu. Andruskó následně podle všeho všechny informace poskytl vykonavateli vraždy.

Fotogalerie

Vrazi v únoru opakovaně jezdili v různých vozech k bydlišti novináře. Obec Veľká Mača, kde Kuciak bydlel, navštívili nejméně sedmkrát. Poprvé si Kuciakův dům prohlédli 5. února a naposledy pouhé dva dny před vraždou, tedy 19. února.

Podle dokumentu čekal Szabó v den vraždy zhruba dvě hodiny u Kuciakova domu. Večer okolo osmé hodiny pak do něj bez použití síly vstoupil a zbraní kalibru 9 milimetrů zastřelil Kušnírovou jednou ranou do hlavy, Kuciaka pak dvěma ranami do srdce. Koho z dvojice zabil jako prvního, podle soudu není jisté. Poté odešel z domu pěšky směrem k fotbalovému hřišti, kde ho zřejmě Marček vyzvedl.

Po vraždě se podle vyšetřování společně přesunuli do Komárna za Zoltánem Andruskóem. „Při osobním setkání u obviněného mu obvinění oznámili, že vykonali vraždu Jána Kuciaka a ženy, která byla v domě s ním,“ uvádí dokument.

Vražda Kušnírové Zsuzsovou rozčilila

Andruskó tuto informaci Zsuzskové sdělil až následující den. „Obviněný se setkal s obviněnou v jejím domě a oznámil jí tuto skutečnost, ta kvůli zavraždění ženy byla rozčilená,“ citují Aktuality.sk usnesení.

Z dokumentu také vyplývá, že podle dosavadního vyšetřování neměla Zsuzsová osobní důvod k objednávce vraždy novináře a že byla jen zprostředkovatelkou. Za vraždu muži dostali prý zaplaceno v pětiseteurových bankovkách, které byly zabaleny v ubrousku.

Szabó, Marček, Zsuzsová i Andruskó nadále zůstávají ve vazbě. První tři se proti vazbě odvolali, slovenský nejvyšší soud však jejich odvolání v úterý zamítl. Jejich stížnost proti tomuto opatření shledal tříčlenný senát soudu jako neodůvodněnou, informovaly slovenské weby.

Andruskó podle médií jako jediný začal s policií spolupracovat. Jako skutečného objednavatele vraždy investigativního novináře podle médií označil podnikatele s mafiánským pozadím Mariána Kočnera.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Střelec s laserovým zaměřovačem zabil v USA jednoho člověka, další zranil

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Jednoho mrtvého a několik zraněných si vyžádala střelba v severoamerickém státě Illinois. Hlášení o „aktivním střelci“...

Najdete na iDNES.cz