Kolárovo je ospalé městečko na jihu Slovenska, které z osmdesáti procent obývají etničtí Maďaři. Od čtvrtečního rána se k němu upínají zraky celého Slovenska. Právě zde totiž zásahové jednotky Národní kriminální agentury (NAKA) po čtvrté ráno provedly razii a zatkly osm lidí podezřelých z podílu na vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky.
Hlavním podezřelým je Tomáš Sz. Je mu asi čtyřicet let, v Kolárovu bydlel v bílém dvojdomku s rodiči a podle výpovědí sousedů to byl vždy tichý a nekonfliktní člověk, píše portál HNonline.sk. Jeho matka pracuje jako zdravotní sestra v místním zdravotnickém středisku, jeho otec se živil jako podnikatel ve stavebnictví a dnes už je v penzi.
Podle slovenských médií v minulosti pracoval jako vyšetřovatel v nedalekém Komárnu, později jako řadový policista. Do Kolárova se podle místních vrátil před několika měsíci, hlásí z místa zpravodaj portálu SME.sk.
Podle informací na Facebooku prošel v minulosti výcvikem pro soukromé bodyguardy v Evropské bezpečnostní agentuře. Ta má podle webu dennikn.sk výcvikové středisko v Polsku a zájemcům nabízí dvoutýdenní kurz se zaměřením na ochranu VIP osob. Jeho součástí je zacházení s pistolí, poloautomatickou zbraní i neozbrojený boj.
Kiska ocenil posun ve vyšetřováníPrezident Andrej Kiska po policejní razii ocenil posun ve vyšetřování případu. Za potřebné zároveň označil odhalení objednavatele dvojnásobné vraždy. "Je to první krok, za kterým musí následovat mnoho dalších, abychom mohli začít obnovovat důvěru lidí ve stát a v jeho schopnost zajistit spravedlnost. Musíme zjistit, kdo byl objednavatelem vraždy," napsal na sociální síti Kiska, který je nyní na návštěvě Spojených států při příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN. |
„Hlavním cílem intenzivního kurzu je poskytnout studentovi všechny potřebné vědomosti a praktické znalosti osobní ochrany,“ píše se na stránkách firmy. Agentura nabízí i kurzy pro ochranku námořních lodí.
Tomáš Sz. zřejmě takovou zkušeností prošel, na jedné fotce z Facebooku pózuje se střelnou zbraní na lodi, podle popisku kdesi v Arabském moři.
Investigativní web Bellingcat v minulosti upozornil, že výcvikem Evropské bezpečnostní agentury prošli i bojovníci ukrajinského ultrapravicového praporu Azov (o něm více zde: Bojovníci ve stínu vlčí runy vytáhli do války o Donbas).
„Na všechny byl velmi příjemný“
Další snímky ze sociální sítě ukazují, že Tomáš Sz. měl slabost pro motocykly a bojové umění, především brazilské jiu-jitsu. „Všichni jsme byli ráno velmi překvapení, protože ho známe už docela dlouho. Jsme z toho v šoku,“ řekl portálu SME.sk Tomáš Bilishich, který v Kolárovu vede tréninky jiu-jitsu.
„Na tréninku se jevil jako velmi přívětivý muž. Cvičili s ním různí lidé různých úrovní, ale on byl na všechny velmi příjemný. Nikdy jsem s ním neměl problém,“ dodal Bilishich, podle nějž Tomáš Sz. chodil na tréninky nepravidelně a pak se delší dobu neukázal.
Policie kromě něj při raziích v Kolárovu zatkla dalších sedm lidí, mimo jiné jeho bratrance. Ostatní zadržení měli Tomášovi Sz. zřejmě pomáhat s útěkem z místa činu.
Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Velká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Vražda investigativního novináře vyvolala na Slovensku největší protesty v od pádu železné opony v roce 1989. Následná politická krize vyvolala pád třetí vlády Roberta Fica.
Advokát Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic naznačil, že Tomáš Sz. byl jen vykonavatelem. Čtvrteční razie na jihu Slovenska podle něj mohou napomoci k chycení zadavatelů vraždy, kteří jsou podle něj „nejnebezpečnější a nejhorší“. „Žádný zločin není dokonalý. I profesionální pachatelé dělají chyby,“ dodal Lipšic.