Italská televize RAI zveřejnila záběry ze sledování novináře Kuciaka

  13:30aktualizováno  14:08
Veřejnosti dosud neznámé fotografie ze sledování loni zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka zveřejnila v pátek večer italská veřejnoprávní stanice RAI 1. Pořídil je zřejmě bývalý šéf slovenské civilní kontrarozvědky Péter Tóth na objednávku podnikatele Mariana Kočnera.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová na fotografii pořízené 9. března 2018 na pietním místě v Bratislavě. | foto: ČTK

„Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie... dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku,“ říká v reportáži ze Slovenska italská novinářka, která se ve své práci věnuje mimo jiné činnosti mafie. Kuciak na snímcích stojí na autobusové zastávce nebo před budovou redakce Aktuality.sk, v níž pracoval.

Kuciaka před vraždou z loňského roku sledoval podle Denníku N někdejší šéf Slovenské informační služby (SIS) Péter Tóth. Poté, co byla z objednání Kuciakovy vraždy obviněna Alena Zsuzsová z jihoslovenského Komárna, se Tóth údajně přihlásil sám na policii a začal s vyšetřovateli spolupracovat jako utajený svědek. Právě od něj policisté získali fotografie ze sledování mladého novináře. Denník N uvedl, že Tóth sledoval i jiné novináře.

02.února 2019 v 07:48, příspěvek archivován: 02.února 2019 v 13:13

Talianska televízia Rai 1 zverejnila zábery zo sledovania Jána Kuciaka pred vraždou #VraždaJánaKuciaka https://t.co/ssQw3Krwcr https://t.co/uu5y2Ca8NS

Bývalý šéf SIS přitom údajně pracoval na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v jiném případu. O Kuciakovi chtěl podle Denníku N získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie podle slovenského listu později posloužily i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Kuciaka lustroval i vysoce postavený policista

Krátce před Kuciakovou vraždou si informace o něm zjišťoval i slovenský policista Pavol Vorobjov. Šéf zpravodajské jednotky finanční policie si v policejní databázi dohledával novinářovy osobní údaje. Tvrdí, že je vyhledával na pokyn policejního prezidenta Tibora Gašpara. Ten to popírá. 

Fotogalerie

V policejní databázi Vorobjov údajně hledal datum narození, rodné číslo, trvalou adresu, vlastnictví vozidel nebo záznamy z minulosti o případných přestupcích na podzim roku 2017 – několik měsíců před únorovou vraždou novináře a jeho snoubenky.

Tři zdroje MF DNES uvedly, že při výslechu, kdy se jej policisté ptali právě na to, proč hledal informace o investigativním reportérovi webu Aktuality.sk, vypověděl, že to bylo na pokyn Tibora Gašpara, bývalého policejního prezidenta, který po vraždě Jána Kuciaka rezignoval.

Oba policisté se znají z policie a zároveň jsou sousedé v obci Velké Janíkovce u Nitry. O tom, proč sháněl informace o novináři, Vorobjov odmítá s médii komunikovat. A Tibor Gašpar, který byl od srpna do konce roku externím poradcem českého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), opakuje, že takový pokyn Vorobjovovi nikdy nedal. 

„Nemám o těchto tvrzeních z vyšetřování žádné informace, ale neudivuje mě, že opětovně vykonávají vyšetřování liberální média na základě nezákonně získaných informací od orgánů činných v trestním řízení,“ řekl pro Čas.sk Gašpar. MF DNES jen zaslal SMS, že má jednání, dále nereagoval.

Menší tým, méně úniků

Gašpar rezignoval po tlaku veřejnosti, že policie pod jeho vedením dostatečně nevyšetřovala velké kauzy a kauzy vlivných lidí. Gašpara zároveň na Slovensku kritizovali i za to, že je švagrem vlivného slovenského oligarchy Norberta Bödöra, k němuž údajně unikají informace z vyšetřování.

Únikům chce nyní zabránit nový policejní prezident Milan Lučanský, a to zmenšením vyšetřovacího týmu, který pracuje na rozkrytí vraždy Jána Kuciaka. Zbude v něm zhruba deset lidí. 

„Stále je hodně práce na tom, aby se odhalili objednavatelé vraždy. Část vyšetřovatelů půjde do skupiny, která se bude zabývat případy, o kterých Ján Kuciak psal. Skupina lidí, kteří se budou zabývat přímo vraždou, bude okleštěná a věřím, že tím zmaříme únik informací, protože půjde o původní vyšetřovatele,“ vysvětlil pro MF DNES Lučanský.

„Jestli se potvrdí, že státní aparát byl bezprostředně před vraždou zneužit, je potřeba říct, že tyto informace mohly být pro vrahy základem,“ říká advokát matky zavražděné Martiny Roman Kvasnica. Zlatica Kušnírová chyby ve vyšetřování, chyby vyšetřovatelů na místě činu i aktivity některých policistů, kteří s vyšetřováním vraždy neměli nic společného a přesto byli na místě tragédie, od počátku kritizuje.

Vorobjov se stal šéfem zpravodajské jednotky finanční policie v srpnu 2017, kdy jej jmenoval tehdejší šéf Národní kriminální agentury (NAKA) Peter Hraško, blízký Tibora Gašpara.

Vražda novináře Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové: minuta po minutě

Ani Hraško už dnes na své pozici není – rezignoval na konci loňského roku právě po kritice vyšetřování vraždy novináře. Policejní prezident Lučanský sním už dříve zahájil kázeňské řízení. Od policie pak Hraško urychleně odešel sám. „Asi si spočítal, že to pro něj bude lepší,“ říká Lučanský.

Mimochodem, právě policista Pavel Vorobjov byl spolu s Tiborem Gašparem jedním ze čtyř zástupců Slovenska, kteří v zemi vítali delegaci Evropského parlamentu, která loni přijela zkontrolovat, jak probíhá vyšetřování vraždy Kuciaka.

Italská televize zveřejnila záběry ze sledování Kuciaka

Zpravodajská jednotka, jejímž šéfem Vorobjov byl, bojuje proti praní špinavých peněz a terorismu. Novináře však nelustroval jen on. Bývalý šéf civilní rozvědky Peter Tóth před časem přiznal, že si jej na sledování Kuciaka najal kontroverzní podnikatel Marián Kočner. Ten je hlavním podezřelým z objednání Kuciakovy vraždy, zatím však nebyl z tohoto činu obviněn.

Naopak ve vazbě sedí čtveřice obviněných – objednavatelka Alena Zsuzsová, která měla podle policie vraždu domlouvat s podnikatelem Zoltánem Andruskóem. Ten pak měl najmout dva zabijáky – střelce Tomáše Szabóa a jeho bratrance Miroslava Marčeka, který jej měl na místo vraždy dovézt. Kočnera s vraždou spojil ve své výpovědi Andruskó, jenž s policií spolupracuje.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar potvrdil, že nehodlá na svou funkci rezignovat (4/2018):

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz