Italská televize RAI zveřejnila záběry ze sledování novináře Kuciaka

  13:30aktualizováno  14:08
Veřejnosti dosud neznámé fotografie ze sledování loni zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka zveřejnila v pátek večer italská veřejnoprávní stanice RAI 1. Pořídil je zřejmě bývalý šéf slovenské civilní kontrarozvědky Péter Tóth na objednávku podnikatele Mariana Kočnera.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová na fotografii pořízené 9. března 2018 na pietním místě v Bratislavě | foto: ČTK

„Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie... dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku,“ říká v reportáži ze Slovenska italská novinářka, která se ve své práci věnuje mimo jiné činnosti mafie. Kuciak na snímcích stojí na autobusové zastávce nebo před budovou redakce Aktuality.sk, v níž pracoval.

Kuciaka před vraždou z loňského roku sledoval podle Denníku N někdejší šéf Slovenské informační služby (SIS) Péter Tóth. Poté, co byla z objednání Kuciakovy vraždy obviněna Alena Zsuzsová z jihoslovenského Komárna, se Tóth údajně přihlásil sám na policii a začal s vyšetřovateli spolupracovat jako utajený svědek. Právě od něj policisté získali fotografie ze sledování mladého novináře. Denník N uvedl, že Tóth sledoval i jiné novináře.

02.února 2019 v 07:48, příspěvek archivován: 02.února 2019 v 13:13

Talianska televízia Rai 1 zverejnila zábery zo sledovania Jána Kuciaka pred vraždou #VraždaJánaKuciaka https://t.co/ssQw3Krwcr https://t.co/uu5y2Ca8NS

Bývalý šéf SIS přitom údajně pracoval na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v jiném případu. O Kuciakovi chtěl podle Denníku N získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie podle slovenského listu později posloužily i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Kuciaka lustroval i vysoce postavený policista

Krátce před Kuciakovou vraždou si informace o něm zjišťoval i slovenský policista Pavol Vorobjov. Šéf zpravodajské jednotky finanční policie si v policejní databázi dohledával novinářovy osobní údaje. Tvrdí, že je vyhledával na pokyn policejního prezidenta Tibora Gašpara. Ten to popírá. 

Fotogalerie

V policejní databázi Vorobjov údajně hledal datum narození, rodné číslo, trvalou adresu, vlastnictví vozidel nebo záznamy z minulosti o případných přestupcích na podzim roku 2017 – několik měsíců před únorovou vraždou novináře a jeho snoubenky.

Tři zdroje MF DNES uvedly, že při výslechu, kdy se jej policisté ptali právě na to, proč hledal informace o investigativním reportérovi webu Aktuality.sk, vypověděl, že to bylo na pokyn Tibora Gašpara, bývalého policejního prezidenta, který po vraždě Jána Kuciaka rezignoval.

Oba policisté se znají z policie a zároveň jsou sousedé v obci Velké Janíkovce u Nitry. O tom, proč sháněl informace o novináři, Vorobjov odmítá s médii komunikovat. A Tibor Gašpar, který byl od srpna do konce roku externím poradcem českého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), opakuje, že takový pokyn Vorobjovovi nikdy nedal. 

„Nemám o těchto tvrzeních z vyšetřování žádné informace, ale neudivuje mě, že opětovně vykonávají vyšetřování liberální média na základě nezákonně získaných informací od orgánů činných v trestním řízení,“ řekl pro Čas.sk Gašpar. MF DNES jen zaslal SMS, že má jednání, dále nereagoval.

Menší tým, méně úniků

Gašpar rezignoval po tlaku veřejnosti, že policie pod jeho vedením dostatečně nevyšetřovala velké kauzy a kauzy vlivných lidí. Gašpara zároveň na Slovensku kritizovali i za to, že je švagrem vlivného slovenského oligarchy Norberta Bödöra, k němuž údajně unikají informace z vyšetřování.

Únikům chce nyní zabránit nový policejní prezident Milan Lučanský, a to zmenšením vyšetřovacího týmu, který pracuje na rozkrytí vraždy Jána Kuciaka. Zbude v něm zhruba deset lidí. 

„Stále je hodně práce na tom, aby se odhalili objednavatelé vraždy. Část vyšetřovatelů půjde do skupiny, která se bude zabývat případy, o kterých Ján Kuciak psal. Skupina lidí, kteří se budou zabývat přímo vraždou, bude okleštěná a věřím, že tím zmaříme únik informací, protože půjde o původní vyšetřovatele,“ vysvětlil pro MF DNES Lučanský.

„Jestli se potvrdí, že státní aparát byl bezprostředně před vraždou zneužit, je potřeba říct, že tyto informace mohly být pro vrahy základem,“ říká advokát matky zavražděné Martiny Roman Kvasnica. Zlatica Kušnírová chyby ve vyšetřování, chyby vyšetřovatelů na místě činu i aktivity některých policistů, kteří s vyšetřováním vraždy neměli nic společného a přesto byli na místě tragédie, od počátku kritizuje.

Vorobjov se stal šéfem zpravodajské jednotky finanční policie v srpnu 2017, kdy jej jmenoval tehdejší šéf Národní kriminální agentury (NAKA) Peter Hraško, blízký Tibora Gašpara.

Vražda novináře Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové: minuta po minutě

Ani Hraško už dnes na své pozici není – rezignoval na konci loňského roku právě po kritice vyšetřování vraždy novináře. Policejní prezident Lučanský sním už dříve zahájil kázeňské řízení. Od policie pak Hraško urychleně odešel sám. „Asi si spočítal, že to pro něj bude lepší,“ říká Lučanský.

Mimochodem, právě policista Pavel Vorobjov byl spolu s Tiborem Gašparem jedním ze čtyř zástupců Slovenska, kteří v zemi vítali delegaci Evropského parlamentu, která loni přijela zkontrolovat, jak probíhá vyšetřování vraždy Kuciaka.

Italská televize zveřejnila záběry ze sledování Kuciaka

Zpravodajská jednotka, jejímž šéfem Vorobjov byl, bojuje proti praní špinavých peněz a terorismu. Novináře však nelustroval jen on. Bývalý šéf civilní rozvědky Peter Tóth před časem přiznal, že si jej na sledování Kuciaka najal kontroverzní podnikatel Marián Kočner. Ten je hlavním podezřelým z objednání Kuciakovy vraždy, zatím však nebyl z tohoto činu obviněn.

Naopak ve vazbě sedí čtveřice obviněných – objednavatelka Alena Zsuzsová, která měla podle policie vraždu domlouvat s podnikatelem Zoltánem Andruskóem. Ten pak měl najmout dva zabijáky – střelce Tomáše Szabóa a jeho bratrance Miroslava Marčeka, který jej měl na místo vraždy dovézt. Kočnera s vraždou spojil ve své výpovědi Andruskó, jenž s policií spolupracuje.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar potvrdil, že nehodlá na svou funkci rezignovat (4/2018):

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Najdete na iDNES.cz