Nejvyšší soud zároveň rozhodl, že případ z důvodu neuposlechnutí jeho dřívějšího závazného pokynu projedná v novém líčení jiný senát soudu první instance.
Za vraždu Kuciaka, při které byla v roce 2018 zastřelena i jeho přítelkyně Martina Kušnírová, si už ve vězení odpykávají dlouholeté tresty tři lidé včetně vraha této dvojice.
Má v sobě patronu, může být patronem novinářů, smál se Kočner Kuciakovi![]() |
Specializovaný trestní soud naposledy v květnu 2023 Kočnera osvobodil z objednání vraždy reportéra. Stejně tento soud postupoval už v roce 2020 při svém prvním rozhodnutí v kauze; i tento jeho verdikt nejvyšší soud následně zrušil.
Nejvyšší soud své nynější rozhodnutí v případu zdůvodnil chybami v rozsudku včetně nevykonání všech potřebných důkazů a také tím, že soud první instance se nevypořádal se všemi okolnostmi, které jsou důležité pro rozhodnutí.
Soud první instance případ Kuciakovy vraždy naposledy spojil s obžalobou ohledně přípravy nedokonaných vražd někdejšího elitního prokurátora a nynějšího generálního prokurátora Slovenska Maroše Žilinky, stejně jako dalšího prokurátora a také někdejšího právníka a nyní rovněž prokurátora Daniela Lipšice.
Slováci na výročí vraždy Kuciaka opět vyšli do ulic na protivládní demonstrace |
Před dvěma lety Specializovaný trestní soud Kočnera zprostil také obžaloby z objednání vražd uvedené trojice právníků. Naopak, ze sjednání Kuciakovy vraždy a z podílu na přípravách vražd dvou prokurátorů tehdy uznal vinnou Kočnerovu známou Alenu Zsuzsovou.
Kočnera slovenské soudy už dříve pravomocně potrestaly vězením na 19 let za padělání směnek, jejichž proplacení také od soukromé televize Markíza požadovala jedna z Kočnerových firem. Zsuzsová si zase odpykává trest 21 let vězení za podíl na jiné vraždě.
Žalobce u soudu dříve tvrdil, že Kočner si Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky.
Pořád slyšíme výhrůžky novinářům, varuje Čaputová šest let po Kuciakově vraždě![]() |
Vražda novináře Kuciaka vyústila na Slovensku před sedmi lety v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení tehdy odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Později této své rezignace Fico litoval. Do křesla ministerského předsedy se pak vrátil předloni po vítězství své strany Směr-sociální demokracie v předčasných parlamentních volbách.