Zavražděný Čech v JAR: oddaný Krejčířův přítel, který sázel na amnestii

  16:22aktualizováno  16:22
Jeden z mrtvých, které zabil úterní výbuch v jihoafrickém Johannesburgu, byl i Krejčířův společník Jan Charvát. Znali se z dřívějška a navzájem si důvěřovali. V Africe se ukrýval před vězením kvůli daňovým únikům. Žádal v JAR o azyl a po novoroční amnestii věřil, že se mu podaří docílit změny rozsudku.

Jan Charvát (ve výřezu) je jednou z obětí úterního výbuchu v jihoafrickém Johannesburgu. | foto: koláž iDNES.cz

Charvátova fotografie se základními údaji figurovala od konce loňského března v policejní databázi hledaných osob. "Pátrání bylo vyhlášeno v Kladně na základě příkazu Krajského soudu v Praze o dodání do výkonu trestu," řekla ve středu dopoledne mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Charvát se útěkem vyhnul pětiletému vězení za pokus o daňový únik.

Policie však zatím nemá potvrzeno, že Charvát je skutečně mrtvý a nic neví ani advokát, který ho hájil v kauze zkrácení daně. "Vůbec nevím, jestli jsou tyto informace pravdivé. Já se včera odněkud vrátil a na internetu jsem si přečetl tuto zprávu. S nikým jsem ještě ani nemluvil," řekl ve středu iDNES.cz.

Kontrola celníků a berních úředníků nic neodhalila

O Charvátově kauze se nedají na internetu zjistit téměř žádné podrobnosti, kromě strohého konstatování, čeho se podnikatel dopustil. Její začátek se datuje už k přelomu tisíciletí.

Charváta spolu s dalšími osmi lidmi tehdy policie obvinila, že vývozem startérů a čerpadel do motorů chtěli připravit stát o desítky milionů. "Byly tam celkem čtyři kauzy, kdy na jedné straně nakoupili tyto součástky, jestli v devadesátých letech byly nebo nebyly kradené je otázka. Ale oni je nakoupili a oficiálně přišli na finanční úřad,'" popisuje Charvátův právník.

Obchod se šperky, před kterým došlo k výbuchu. Podle serveru EWN patří Radovanu
Policie na místě výbuchu před obchodem se zlatem a šperky v Johanesburgu. Podle
Jihoafrická policie před obchodem v Johannesburgu, ve kterém vybuchla bomba.

Výbuch zničil zlatnictví v Johanesburgu, které podle serveru EWN patří Radovanu Krejčířovi.

Následná kontrola úřady i celníky však nic nekalého neobjevila. "Kontrolovali to i podle výrobních čísel. Pracovníci finančního úřadu řekli, že je vše v pořádku a dokonce napsali, že mají právo na vrácení DPH," popisuje podnikatelův advokát. Krajský soud v Praze přesto Charváta koncem roku 2010 poslal na 5,5 roku za mříže, vrchní soud mu pak o rok později trest zmírnil na pět let.

Podnikatel si stěžoval na nezákonný postup justice

Druhý moment, který podle všeho hrál velkou roli v Charvátově rozhodnutí zmizet za hranicemi, byl fakt, že trestní řízení trvalo přibližně dvanáct let. Charvát proto podle svého advokáta v Africe žádal o azyl.

"Dneska to je u Ústavního soudu. Klient si po pravomocném odsouzení požádal o azyl kvůli nezákonnému postupu, který byl v rozporu s judikaturou evropské unie," vysvětluje Charvátův obhájce. Po novoroční amnestii se středočeský podnikatel obrátil na Ústavní soud, aby nezákonnost potvrdil. Ten však zatím nerozhodl.

Výbuch v Krejčířově obchodě

Jihoafrická policie se momentálně snaží zjistit, co bylo motivem k odpálení bomby v obchodě, který vykupoval zlato a šperky v johannesburské části Bedfordview. Podle dostupných informací do něj v úterý v podvečer vešel neznámý muž s taškou v níž byla zatím nezjištěná trhavina.

Poslední indicie naznačují, že to mohl být sebevražedný útok. "Je to poprvé v mém životě, co jsem slyšel o tom, že byl nasazen sebevražedný atentátník v organizovaném zločinu," řekl k tomu mluvčí vyšetřovatelů Chad Thomas.

Exploze, po níž se zřítila část střechy, zabila dva lidi, dalších pět zranila. Jeden ze zraněných leží v nemocnici v kritickém stavu.

Krejčíř, o němž se ve spojitosti s případem hovoří a kterého jihoafrická média spojují minimálně s deseti vraždami, s médii nekomunikuje a skrývá se. Kde je, prý neví ani jeho advokát.

"My jsme o tom vlastně spolu v pátek mluvili. Orgány v JAR totiž chtěly kvůli žádosti o azyl vědět, jak to vypadá, jestli už český stát nezákonnost zkonstatoval, nebo ne," připomíná právník. Charvát s ním údajně chtěl projednat i to, že by se obrátil na štrasburský soud pro lidská práva.

Novinář: S Krejčířem k sobě chovali absolutní důvěru

Jiný pohled na Charváta však nabízí redaktor České televize Jiří Hynek, který kauzu Radovana Krejčíře dlouhodobě sleduje. Před rokem a půl se při jedné z návštěv Jihoafrické republiky setkal právě s Charvátem. "On zrovna za Krejčířem přijel z České republiky. A chtěl tam s ním zůstat a podnikat. Přivezl si tam celou rodinu a už když jsem tam byl, tak říkal, že se nehodlá vrátit," popisuje setkání s nyní již mrtvým podnikatelem Hynek.

Podle něj bylo jasné, že se oba podnikatelé znají z dřívějška. "Krejčíř se k němu choval velmi familiérně, Charvát dokonce jeden čas bydlel u něj doma," vzpomíná reportér. "Bylo vidět, že se tam rozkoukává, neuměl pořádně anglicky. Ale ke Krejčířovi choval absolutní důvěru a Krejčíř k němu také," dodává.

Podle Hynka "John", jak se podle jihoafrických médií Charvátovi přezdívalo, pracoval v Krejčířově byznyse. "Měli vizi, že udělají síť půjčoven peněz, kde viděli díru na trhu. Že by dávali nebankovní úvěry lidem, kteří nemůžou dostat peníze v bance. Zároveň provozovali zastavárnu, výkupy zlata, tam, kde jsou 'rychlé peníze'," nastínil Krejčířovy a Charvátovy aktivity.

Krejčíř prý navíc věděl, že se na Charváta může spolehnout. "Věděl, že tenhle člověk se nemůže vrátit do Česka a tudíž, že mu bude loajální," uzavřel Hynek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

V mexické džungli kvůli suchu vysychají populární tyrkysové laguny

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových...

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tykrysových lagun, které do oblasti každoročně lákají...

Rusko a USA dál závodí ve zbrojení. Putin chce odpovědět na test rakety

Ruský prezident Vladimir Putin na zasedání bezpečnostní rady státu (23.08.2019)

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek na poradě bezpečnostní rady státu nařídil ministerstvům obrany a zahraničí a...

Režim bude litovat, varoval Navalnyj, když po 30 dnech vyšel z vězení

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj opustil po 30 dnech vězení, kam byl...

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj opustil po 30 dnech vězení, kam byl odsouzen za výzvy k účasti na nepovolené...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz