Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Jako šéfové Unie jsme ztratili sílu i kredit, říká Topolánek

  22:02
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ve vládním speciálu dvanáct kilometrů nad zemí vládne dobrá atmosféra. A to i přesto, že odstupující šéf kabinetu je stále více přesvědčen, po pádu vlády je české předsednictví nenávratně pokažené. "Ztratili jsme vyjednávací sílu a také určitý kredit, který jsme během prvních tří měsíců získali," říká Mirek Topolánek, který se vrací ze své poslední zahraniční cesty do Izraele a Moldavska.

Premiér Mirek Topolánek na palubě vládního speciálu | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Moldavskou opozici jste se snažil přimět k tomu, aby zasedla s vládou k jednacímu stolu. Ta to ale odmítá. Jaké je řešení sporu a co pro něj může udělat EU?
Nikoho jsem k ničemu nenutil. Opozice odmítá sedět u jednoho stolu s prezidentem, protože se důvodně obává, že celá ta akce nesla stopy dlouhé přípravy. Naopak jsem nabádal obě strany k tomu, aby našly úroveň, na které jsou schopny zahájit jakýkoli dialog. Pokud chtějí společnou vyšetřovací komisi, tak jim nezbývá nic jiného. Vyjádřil jsem také znepokojení EU ve vztahu k plánovanému projektu Východního partnerství. Moldavské události komplikují nejen účast Moldavska v projektu, ale fakticky evropské směřování, protože události mají hlubší kořeny.

Premiér Mirek Topolánek na palubě vládního speciálu

Mohou mít události v Moldavsku vliv na summit Východního partnerství třeba v tom, že některé státy EU na schůzku nedorazí?
Od prvních minut po pádu vlády říkám, že české předsednictví je téměř nenávratně pokažené v tom smyslu, že jsme ztratili jistou vyjednávací sílu a také určitý kredit, který jsme během prvních tří měsíců získali. Nepochybně se to projeví i na těch posledních summitech za mé vlády. Budeme apelovat na kolegy, aby do Prahy dojeli, ale domnívám se, že bude velká nechuť speciálně u francouzského prezidenta. Východní partnerství trpí tím, že většina zemí, které by se měly účastnit toho projektu, prožívá v posledních měsících bouřlivý vývoj. Ať už je to Ukrajina, Gruzie nebo poslední události v Moldavsku. Já na žádné náhody v této oblasti nevěřím. Prospívá to tomu, komu se Východní partnerství nelíbí a to je Ruská federace.

Premiér Mirek Topolánek před setkáním s prezidentem Šimonem PeresemCo se stane, kdy v Evropské unii převládne názor, že není dobré pokračovat v akčním plánu s Izraelem?
Toto vyjádření Benity Ferrero-Waldnerové (evropská komisařka pro vnější vztahy pozn. red.) pokládám za typický příklad arogance Evropské komise. Politicky odpovědná je právě Evropská rada. Já si nepamatuji, že by se mnou Benita Ferrero-Waldnerová nebo José Manuel Barroso konzultovali otázku akčního plánu mezi EU a Izraelem. Vyjádření komisařky beru jako slova, která v této chvíli nemají politický charakter a nejsou politickým rozhodnutím Evropské rady. To, že se pozastavila práce na akčním plánu, je pravda, protože vlastní práci vykonává právě komise. Rozhodnutí o případném zastavení práce na akčním plánu ale musí padnout na Evropské radě. V tomto smyslu paní komisařka lehce překročila svojí kompetenci.

Premiér Mirek Topolánek na palubě vládního speciálu

Po představování priorit českého předsednictví v Evropském parlamentu jste zmínil jako možnost pro mír na Blízkém východě ustavení silného palestinské státu. Nová vláda Benjamina Netanjahua ale dala mírovému procesu mnoho podmínek. Nabízíte ještě jiné řešení?
Netanjahu se vyjadřoval velmi opatrně a sám v diskuzi navrhoval několik variant dalšího vývoje. V jeho slovech jsem cítil: Když půjdeme na koncept dvou států, tak chceme podržet i filozofii two countries, two people. Palestinská samospráva bere jako samozřejmost, že nový palestinský stát bude arabský. Bude ale muset zcela jasně deklarovat, že dodržuje rezoluci z roku 1947 a uzná Izrael jako stát židovský. To neznamená, že by na území tohoto státu nemohli se stejnými právy žít uprchlíci nebo původní obyvatelé. Hlavním úkolem mezinárodního společenství je udržovat tlak na mírový proces, zajištění bezpečnosti a samozřejmě podpora sociálního a ekonomického rozvoje palestinského území. Rozumím tomu, že se stávající izraelská administrativa staví ke vzniku dvou států za současných podmínek odtažitě.

TOPOLÁNKOVA CESTA

Nepodpořím restrikce vůči Izraeli, zakončil cestu Topolánek

Premiér Mirek Topolánek na palubě vládního speciáluV poslední době se často objevují spekulace o izraelském útoku na Írán. Prezident Peres tuto možnost vyloučil, ale zdroje z armády tvrdí, že je židovský stát na tuto možnost připraven.
Hrozba případného přímého zásahu tady existuje, i když ji nevidím v té nejbližší době jako reálnou. Při vyjednávání s Íránem existují dvě cesty - hardpower, tedy hrozba přímého zásahu a soft power, tedy vyjednávání a to nejen za účasti mezinárodního společenství, ale i arabského světa. To je i taktika nové washingtonské administrativy. Pokud by se Írán svého zbrojního jaderného programu vzdal, tak by to znamenalo velký úspěch pro celé mezinárodní společenství. Do té doby je na spekulace typu použití síly ještě čas. Takto jsem to vnímal i z diskuzí s izraelskou administrativou.

Premiér Mirek Topolánek na palubě vládního speciálu

Benjamin Netanjahu pochválil Česko za to, že během antisemitských poznámek íránského prezidenta Ahmadínežáda jeho zástupci opustili sál konference OSN proti rasismu.
My jsme byli ve velmi složité situaci. Jako Česká republika bychom se té konference ani nezúčastnili, což byl můj původní návrh. Jako předsednická země jsme vydrželi až do doby projevu, potom jsme samozřejmě jako řada dalších demonstrativně odešli. Na rozdíl od mnohých jsme se nevrátili, což pokládám za správný postup.

Sedět ale zůstali například Turci. Nemůže to zhoršit jejich vztah s Izraelem a jejich snahy o členství v EU?
Turecko sehrává v regionu důležitou roli při řešení blízkovýchodního konfliktu, ale jeho pozice je komplikovaná. To, že Turecko zůstalo sedět na konferenci, není zdaleka tak překvapivé, jak by se někomu mohlo zdát, protože ta dnešní administrativa, premiér, vláda, prezident, muslimská je. Skutečnost, že je režim částečně sekularizovaný, hlavně díky armádě, a je pozitivně nakloněný evropské integraci, je jiný problém. Při pohledu na to, kde se Turecko geopoliticky nachází, jaké má vazby a jakým hrozbám čelí od sousedů v zahraničí, není ten postup překvapivý.

Premiér Mirek Topolánek na palubě vládního speciálu

Sešel jste se i s představiteli palestinské samosprávy. Ve středu současných problémů je ale Hamas, který ovládá pásmo Gazy a na něj nemají představitelé Fatahu žádný vliv. Jak mluvit s Hamasem?
Domnívám se, že řešení Hamasu je řešení Íránu. Pořád platí věta, kterou řekl jordánský král Abdulláh II.: Íránci budou o palestinské území bojovat do posledního Syřana a Sýrie bude o toto území bojovat do posledního Palestince. Dokud Hamas nesplní některé podmínky, tak není organizací, se kterou by mezinárodní společenství mělo nebo dokonce smělo vyjednávat. A to, že se vyjednávání ujímají některé arabské země a vytvářejí tlak na Hamas, je dobře. Existuje tady nicméně velká hrozba, že v lednových volbách na území palestinské samosprávy může dominovat Hamas. Proto i palestinská samospráva potřebuje úspěch a garanci vzniku palestinského státu. Domnívám se, že Hamasu je třeba odříznout finance i dodávky zbraní, izolovat ho a oslabit, aby ve volbách vyhrály umírněné síly.

Český premiér Mirek Topolánek s palestinským premiérem FajádemČeská republika má tradičně dobré vztahy s Palestinci i Izraelem a do toho mnozí vkládali naději i během předsednictví. Využilo Česko tento svůj potenciál?
Jsem velmi spokojený s tím, že EU pod vedením Česka začala i v blízkovýchodním kvartetu (USA, Rusko, EU a OSN) hrát daleko významnější roli než tomu bylo v minulosti. Kromě role finanční nebo moderátorské vstupujeme aktivně i do řešení problému. To není jenom naše zásluha. Může za to daleko větší pocit rizika krachu blízkovýchodního procesu zejména ve vazbě na Írán a také určité vakuum v době, než nastoupila nová americká administrativa. Nejsem spokojený s tím, že se díky konfliktu v Gaze zhatil summit EU-Izrael, který jsme plánovali. Myslím ale, že naše role se všemi výhradami k naší velikosti nebo síle mandátu, byla během půlroku velmi významná.

Autor:

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Školka v Mexiku vyhrála v loterii. Teď bojuje s gangem, který peníze chce

Původní radost z výhry ve výši 20 milionů pesos (přes 21 milionů Kč) se pro mexickou školku změnila v noční můru....

Většina Američanů má za nepřítele číslo jedna Čínu. Obrat zařídil Trump

Premium Amerika začíná chápat, že řeči o ohrožení jejího prvenství ve světě už nejsou jen duševní rozcvička. Tento názor nyní...

Je smutné, že Británii vede takový klaun, řekl Macron o Johnsonovi

Francouzský prezident Emmanuel Macron si v soukromých hovorech se svými poradci postěžoval na britského premiéra Borise...

Vytěsníme Vánoce a křestní jména. „Pokroková“ příručka z Bruselu narazila

Premium Když Evropská komise představila na 32 stránkách příručky své rady, jak mají její úředníci hovořit „korektním“ jazykem,...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...