Město vyrostlo díky Černobylu, platy jsou v něm dvakrát vyšší než jinde

  11:04aktualizováno  11:04
Slavutyč je jedno z nejmladších ukrajinských měst. Rodit se začalo v roce 1986 po černobylské havárii, o rok později už v něm bydleli lidé. Zčásti dělníci, kteří udržovali odstavenou jadernou elektrárnu, zčásti obyvatelé, kteří museli kvůli zdravotním rizikům opustit své původní domovy, zejména město Pripjať.

Čtvrt století od jaderné katastrofy žije ve městě bezmála 25 tisíc obyvatel. "Nejenže neumřelo, ale stále se rozrůstá," říká tajemnice městské rady Lidia Grigorivna Leonecová. 

Pivo z Čech

Na rozdíl od českých měst je ve Slavutyči jen pár restaurací. Mimo výborného boršče, šašliku a dalších místních specialit tu nabízejí i české pivo. Točí se tu Staropramen i Krušovice. Pivo z nedalekého Černohiru ale také není špatné.

Slavutyč nezapře, že se stavělo ještě za Sovětského svazu. Obří centrální náměstí vhodné ke konání nejrůznějších oslav lemují hranaté budovy městského úřadu, samoobsluh, umělecké školy a další. Hned za nimi začínají čtvrtě paneláků, ale i části, kde jsou jen nízké rodinné domy.

Město má pojmenované jen hlavní, velmi široké ulice. Zbytek tvoří takzvané kvartály - Kyjevský kvartál, Talinský kvartál a další. "Stavělo se tak, že přijeli zástupci z jednotlivých sovětských svazových republik a ve svém kvartále vytvořili to nejlepší, co tehdy bylo u nich k dispozici," vysvětluje tajemnice městské rady. Řada z nich pak ve Slavutyči zůstala, ve městě tak žijí lidé padesáti různých národností.

Slavutyč se na první pohled neliší od ostatních ukrajinských měst. Pocit, že je něco jinak, je ale všudypřítomný. Ulice jsou čisté a to na Ukrajině zdaleka není pravidlem. "Teď po zimě to není takové, ale v létě je tu opravdu krásně," říká Genadij, který pomáhal město stavět a nyní bydlí v rodinném domku na okraji.

Slavutyč na Ukrajině, město, které bylo postaveno pro lidi z Černobylu a Pripjati v roce 1987
Slavutyč na Ukrajině, město, které bylo postaveno pro lidi z Černobylu a Pripjati v roce 1987
Slavutyč na Ukrajině, město, které bylo postaveno pro lidi z Černobylu a Pripjati v roce 1987
Slavutyč na Ukrajině, město, které bylo postaveno pro lidi z Černobylu a Pripjati v roce 1987

Ráno ve Slavutyči. Dospělí odjeli za prací a děti vyrážejí do školy.

Svou roli při úpravě města ale sehrálo i blížící se pětadvacáté výročí černobylské havárie. V den tragédie se u památníku na náměstí scházejí pracovníci elektrárny, evakuovaní i lidé nasazení bezprostředně po nehodě na záchranné práce. Kvůli jubileu se letos opravoval nejen památník, dělníci byli vidět i u silnic v okolí města.

Výplaty jsou tu dvakrát vyšší než jinde na Ukrajině

Oproti jiným Ukrajincům jsou Slavutyčané bohatí. "Průměrný plat je tu čtyři tisíce hřiven (8 330 korun)," říká pyšně Lidia Grigorivna. Po poradě s ekonomem města přidává informaci, že průměrný plat v zemi je přibližně poloviční. Nezaměstnanost ve Slavutyči je navíc zanedbatelných 1,8 procenta.

Město u hranic

Slavutyč leží na severozápadě Ukrajiny kousek od Dněpru. Právě původní slovanské jméno této řeky nese. K hranicím Běloruska to mají lidé dvě hodiny chůze, do Ruska pak hodinu cesty autem.

Na tři tisíce lidí dojíždí každý den za prací do padesát kilometrů vzdálené černobylské elektrárny. Vlak jede přes Bělorusko, hranice leží za Dněprem, kam je to od Slavutyče asi dvě hodiny chůze.

I řada dalších pracovních míst souvisí s elektrárnou. "Cizinci se k nám jezdí učit z našich chyb," říká Genadij. Ve městě je řada výzkumných center, která vznikla se zahraniční spoluúčastí. Vznikají i firmy podporované zahraničním kapitálem nebo penězi z Evropské unie.

Vše pro děti

Lidie Grigorivna upozorňuje, jak moc starosta myslí na děti. Tajemnice hned ukáže na skatepark a vysvětluje, že se děti dříve proháněly na prknech po náměstí. Starosta je odtamtud chtěl vyhnat, a tak jim postavil skatepark.

Slavutyč jako město pro děti je i jedno z hesel kodexu, který radnice vydala v roce 2007. Děti a mládež tu tvoří čtvrtinu obyvatel. Že nejde jen o frázi, potvrzuje 32letá Marina, která ve městě žije od roku 1988. "S dětmi je tu možné jít kamkoliv. Lidé dnes chtějí do velkých měst, aby vydělali velké peníze, ale já bych neměnila," tvrdí.

Průměrný věk Slavutyčanů je 32 let. "Bývalo to dvacet sedm, stárneme," říká tajemnice městské rady. Ihned ale dodává, že je to zčásti způsobeno tím, jak sem obyvatelé stěhují své dědečky a babičky.

To že je město plodem černobylské havárie, připomíná památník nebo jedna z mála pojmenovaných ulic - Černobylských hrdinů. Radioaktivita tu však byla počátkem dubna dokonce nižší, než kolik v té době naměřili v Praze.

Slavutyč - modrá značka, Černobyl - červená značka

Slavutyč - modrá značka, Černobyl - červená značka


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Facebook před eurovolbami zaplnily dezinformace, šíří je krajní pravice

Ilustrační snímek

Nevládní organizace Avaaz objevila na Facebooku přes pět stovek stránek šířících dezinformace ohledně Evropské unie. S...

Policie ve vídeňském bytě objevila těla tří žen. Zemřely hlady

Ilustrační snímek

Vídeňská policie objevila v jednom z bytů rakouské metropole těla tří žen, které podle výsledků pitvy zemřely hlady....

Dal slib policii, že se po 15 000 lajcích na Facebooku vydá. Skutek utek

Ulice New Yorku během voleb střeží 5000 policistů (8. listopadu 2016)

Americká policie uzavřela netradiční dohodu s pachatelem unikajícím před zákonem. Sliboval se vydat pouze za...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz