Město vyrostlo díky Černobylu, platy jsou v něm dvakrát vyšší než jinde

  11:04aktualizováno  11:04
Slavutyč je jedno z nejmladších ukrajinských měst. Rodit se začalo v roce 1986 po černobylské havárii, o rok později už v něm bydleli lidé. Zčásti dělníci, kteří udržovali odstavenou jadernou elektrárnu, zčásti obyvatelé, kteří museli kvůli zdravotním rizikům opustit své původní domovy, zejména město Pripjať.

Čtvrt století od jaderné katastrofy žije ve městě bezmála 25 tisíc obyvatel. "Nejenže neumřelo, ale stále se rozrůstá," říká tajemnice městské rady Lidia Grigorivna Leonecová. 

Pivo z Čech

Na rozdíl od českých měst je ve Slavutyči jen pár restaurací. Mimo výborného boršče, šašliku a dalších místních specialit tu nabízejí i české pivo. Točí se tu Staropramen i Krušovice. Pivo z nedalekého Černohiru ale také není špatné.

Slavutyč nezapře, že se stavělo ještě za Sovětského svazu. Obří centrální náměstí vhodné ke konání nejrůznějších oslav lemují hranaté budovy městského úřadu, samoobsluh, umělecké školy a další. Hned za nimi začínají čtvrtě paneláků, ale i části, kde jsou jen nízké rodinné domy.

Město má pojmenované jen hlavní, velmi široké ulice. Zbytek tvoří takzvané kvartály - Kyjevský kvartál, Talinský kvartál a další. "Stavělo se tak, že přijeli zástupci z jednotlivých sovětských svazových republik a ve svém kvartále vytvořili to nejlepší, co tehdy bylo u nich k dispozici," vysvětluje tajemnice městské rady. Řada z nich pak ve Slavutyči zůstala, ve městě tak žijí lidé padesáti různých národností.

Slavutyč se na první pohled neliší od ostatních ukrajinských měst. Pocit, že je něco jinak, je ale všudypřítomný. Ulice jsou čisté a to na Ukrajině zdaleka není pravidlem. "Teď po zimě to není takové, ale v létě je tu opravdu krásně," říká Genadij, který pomáhal město stavět a nyní bydlí v rodinném domku na okraji.

Slavutyč na Ukrajině, město, které bylo postaveno pro lidi z Černobylu a Pripjati v roce 1987
Slavutyč na Ukrajině, město, které bylo postaveno pro lidi z Černobylu a Pripjati v roce 1987
Slavutyč na Ukrajině, město, které bylo postaveno pro lidi z Černobylu a Pripjati v roce 1987
Slavutyč na Ukrajině, město, které bylo postaveno pro lidi z Černobylu a Pripjati v roce 1987

Ráno ve Slavutyči. Dospělí odjeli za prací a děti vyrážejí do školy.

Svou roli při úpravě města ale sehrálo i blížící se pětadvacáté výročí černobylské havárie. V den tragédie se u památníku na náměstí scházejí pracovníci elektrárny, evakuovaní i lidé nasazení bezprostředně po nehodě na záchranné práce. Kvůli jubileu se letos opravoval nejen památník, dělníci byli vidět i u silnic v okolí města.

Výplaty jsou tu dvakrát vyšší než jinde na Ukrajině

Oproti jiným Ukrajincům jsou Slavutyčané bohatí. "Průměrný plat je tu čtyři tisíce hřiven (8 330 korun)," říká pyšně Lidia Grigorivna. Po poradě s ekonomem města přidává informaci, že průměrný plat v zemi je přibližně poloviční. Nezaměstnanost ve Slavutyči je navíc zanedbatelných 1,8 procenta.

Město u hranic

Slavutyč leží na severozápadě Ukrajiny kousek od Dněpru. Právě původní slovanské jméno této řeky nese. K hranicím Běloruska to mají lidé dvě hodiny chůze, do Ruska pak hodinu cesty autem.

Na tři tisíce lidí dojíždí každý den za prací do padesát kilometrů vzdálené černobylské elektrárny. Vlak jede přes Bělorusko, hranice leží za Dněprem, kam je to od Slavutyče asi dvě hodiny chůze.

I řada dalších pracovních míst souvisí s elektrárnou. "Cizinci se k nám jezdí učit z našich chyb," říká Genadij. Ve městě je řada výzkumných center, která vznikla se zahraniční spoluúčastí. Vznikají i firmy podporované zahraničním kapitálem nebo penězi z Evropské unie.

Vše pro děti

Lidie Grigorivna upozorňuje, jak moc starosta myslí na děti. Tajemnice hned ukáže na skatepark a vysvětluje, že se děti dříve proháněly na prknech po náměstí. Starosta je odtamtud chtěl vyhnat, a tak jim postavil skatepark.

Slavutyč jako město pro děti je i jedno z hesel kodexu, který radnice vydala v roce 2007. Děti a mládež tu tvoří čtvrtinu obyvatel. Že nejde jen o frázi, potvrzuje 32letá Marina, která ve městě žije od roku 1988. "S dětmi je tu možné jít kamkoliv. Lidé dnes chtějí do velkých měst, aby vydělali velké peníze, ale já bych neměnila," tvrdí.

Průměrný věk Slavutyčanů je 32 let. "Bývalo to dvacet sedm, stárneme," říká tajemnice městské rady. Ihned ale dodává, že je to zčásti způsobeno tím, jak sem obyvatelé stěhují své dědečky a babičky.

To že je město plodem černobylské havárie, připomíná památník nebo jedna z mála pojmenovaných ulic - Černobylských hrdinů. Radioaktivita tu však byla počátkem dubna dokonce nižší, než kolik v té době naměřili v Praze.

Slavutyč - modrá značka, Černobyl - červená značka

Slavutyč - modrá značka, Černobyl - červená značka


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Najdete na iDNES.cz