DÁNSKO: Boj s osaměním uprchlíků a tvrdé kroky vlády

  18:31aktualizováno  18:31
Dánsko je považováno za jednu z nejvstřícnějších zemí pro uprchlíky. Jak počtem udělených azylů, tak systematickou prací zaměřenou na začlenění migrantů do společnosti. S novou vládou však běžencům nastávají těžké časy. Přijdou o velkou část finanční podpory a čekají je také důkladnější kontroly na hranicích.

Dánsko je považováno za jednu z nejvstřícnějších zemí pro uprchlíky. | foto: Profimedia.cz

„My, žadatelé o azyl, říkáme - Díky Dánsko za podporu!“ stojí na tričku Niya, uprchlíka z Konga, jenž v ulicích Kodaně rozdává letáky, které se snaží uklidňovat kontroverze kolem migrantské krize. Stejné letáky rozdával i během nedávných voleb, kdy se pokoušel voliče přesvědčit, aby nedávali větší prostor stranám brojícím proti uprchlíkům, píše server Deutche Welle.

Do Evropy letos připlulo přes 237 tisíc migrantů

„Chceme Dánům ukázat, že se nás nemusí bát a že oceňujeme jejich pomoc,“ uvedl Niyo, který čeká na udělení azylu už více než dva roky. V posledních měsících využívá pomoc projektu The Trampoline House. „Naší myšlenkou je prolomit dlouhodobou izolaci uprchlíků, která u nich vede k depresím, vzteku a pocitu osamění,“ uvedl Morten Goll z projektu The Trampoline House.

Většina společnosti podle něj uprchlíky vidí jako zneuživatele štědrého sociálního systému. Uprchlíci však podle Golla chtějí hlavně demokracii a to, aby je jejich okolí respektovalo jako lidské bytosti. Některé dánské politické strany však situaci vidí jinak.

Strach ze snížení podpory

Nově zvolená vláda totiž plánuje snížit sociální dávky pro uprchlíky na polovinu. Dánská ministryně pro imigraci Inger Stöjbergová uvedla, že Kodaň nepochybně bude pomáhat těm, kdo to potřebují. Pokud by však přistěhovalců přicházelo příliš mnoho, jejich začlenění do společnosti by nebylo možné. „Je to otázka zpomalení přílivu žadatelů o azyl. Musíme být schopni ho zvládat,“ řekla ministryně.

Kabinet sdělil, že sociální dávky pro přistěhovalce klesnou ze současných 11 300 dánských korun (41 140 korun) měsíčně na 6 tisíc (21 850 korun). Ti, kdo složí zkoušku z dánštiny, dostanou měsíční bonus 1 500 dánských korun (5 460 korun).

Dánská pobočka Červeného kříže uvedla, že zmenšení sociální podpory pravděpodobně příliv přistěhovalců nezastaví, ale pouze sníží životní úroveň těch, kteří v Dánsku žijí. „Již jsme to zkoušeli dřív a ukázalo se, že nižší dávky jen omezí integraci,“ řekl výkonný ředitel organizace Anders Ladekarl.

„Bojím se, co se mnou bude. Mám strach, že mě pošlou domů. Pokud to udělají, zemřu,“ smutní Niya. Morten Goll však ubezpečuje, že i přes zpřísnění dánských zákonů bude The Trampoline House uprchlíkům pomáhat i nadále. Pouze se bude více spoléhat na podporu veřejnosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Najdete na iDNES.cz