Sandy zastavila i prezidentské kampaně. Pomůže bouře Obamovi?

  21:39aktualizováno  21:39
Bouře Sandy zabila desítky lidí, na východním pobřeží USA za sebou nechala miliardové škody, pozastavila však i prezidentské kampaně. A to jen pár dní před volbou hlavy USA. Komu přestávka v kampani prospěje, zatím není jasné. Podle některých komentářů by však v případě dobrého zásahu federálních úřadů mohl mít navrch Obama.

Jak jejich šance na zvolení prezidentem USA ovlivní bouře Sandy? | foto: AP

Oba kandidáti na amerického prezidenta v době prvních zpráv o příchodu bouře pozastavili své kampaně. Barack Obama se vrátil do Bílého domu, kde se snaží řídit pomoc jednotlivým státům.

Podle posledních zpráv zůstane ve Washingtonu i ve středu a bude dále sledovat rozsah škod. Zrušil proto další předvolební vystoupení, ten den se totiž měl původně objevit v rámci kampaně v Ohiu.

Fotogalerie

Bílý dům v úterý odpoledne místního času oznámil, že Obama ve středu navštíví postižené oblasti státu New Jersey a s guvernérem státu Chrisem Christiem se sejde se záchranáři i občany postiženými bouří Sandy.

Mitt Romney zrušil svá politická setkání ve Virginii, New Hampshire a ve Wisconcinu, aby tak vyjádřil respekt ke všem obětem přírodní katastrofy. Informoval o tom server washingtonpost.com.

Své příznivce Romney vyzval, ať přispějí na lidi postižené katastrofou Červenému kříži. Sám se pak zapojil do vybírání příspěvků na pomoc postiženým ničivou bouří Sandy. V Ohiu pomáhal shromažďovat potraviny a vodu. Solidárně se však zdržel kritiky na adresu Obamy. Podle členů Romneyho volebního týmu chce republikán s organizováním pomoci zasaženým pokračovat.

Obama úřadu FEMA věří, Romney měl pochybnosti

Barack Obama už před čtyřmi lety kandidoval s tím, že chce zlepšit akceschopnost Federální agentury pro řízení záchranných operací (FEMA) v případě přírodních katastrof, jako jsou například tornáda či záplavy. Byl to totiž právě hurikán Katrina, kvůli kterému měl v roce 2005 problémy tehdejší prezident George Bush.

Jak funguje FEMA?

Účelem Federální agentury pro řízení záchranných operací (FEMA) je koordinovat odpověď na živelní pohromy nebo nehody většího rozsahu, které na území USA (popř. jeho teritorií) nastanou a jejichž velikost přesáhne možnosti místních autorit či daného státu si s nimi poradit. Guvernér postiženého státu pak vyhlásí stav pohotovosti a formálně požádá prezidenta, aby FEMA a federální vláda pomohla danou katastrofu zvládnout.

Například Barack Obama za posledních 24 hodin podepsal nejméně 9 žádostí guvernérů o pomoc.

Podle kritiků tehdy agentura zasáhla pozdě a neúčelně. Trpěla škrty v rozpočtu a nedostatkem profesionálních bezpečnostních manažerů. Úřad v tu dobu vedl Michael D. Brown, který neměl žádné profesionální zkušenosti s likvidací následků přírodních katastrof. Tehdy se soustředili především na prevenci terorismu.

Mitt Romney jako guvernér státu Massachusetts vyžadoval pomoc od federální agentury při odstraňování následků Katriny. V roli aspiranta na prezidentskou kandidaturu však při televizní debatě v červnu 2011 souhlasil s názorem, že činnost Federální agentury pro řízení záchranných operací by v rámci škrtů mohla být klidně omezena.

"Kdykoli můžeme ubrat zodpovědnost federace a předat ji do rukou jednotlivých států, je to správné. A pokud je možné jít ještě dál a nechat to na soukromém sektoru, je to ještě lepší," prohlásil tehdy.

Od té doby však Romney podobná prohlášení neučinil. V pondělí jeho asistent uvedl, že republikánský kandidát by v případě zvolení prezidentem agenturu FEMA nezrušil. On sám se však s reportéry o činnosti úřadu nechtěl bavit.

Obamovi může Sandy pomoc, míní McCain

Už nyní se objevují názory, že dobře zorganizovaná federální pomoc by mohla v posledních dnech kampaně nahrát spíše Obamovi.

Superbouře

"Američané čekají na jeho jednání a já jsem si jistý, že to zvládne," prohlásil republikánský senátor John McCain, který Obamu vyzval v souboji o prezidentský úřad před čtyřmi lety. "Takže si dovedu představit, že by mu to mohlo pomoci," dodal.

V některých státech museli guvernéři zrušit předčasné volby, nebo je uskutečnili pouze přes e-mail. A to se na konečném výsledku může také projevit.

Oběma kandidátům uškodí, že se nemohou soustředit na získávání voličů v důležitých státech, kde je situace nerozhodná. Například ve Virginii, která byla bouří zasažena výrazně a kde budou mít voliči ztížené hlasování.

Poslední průzkumy naznačují, že hlasování bude mimořádně těsné. Podle ankety Ipsos pro agenturu Reuters by nyní demokratického Baracka Obamu volilo 47 procent pravděpodobných voličů a jeho republikánského rivala Mitta Romneyho 46 procent. Průzkum rozhlasu NPR přisoudil jednobodový náskok Romneymu (48 ku 47 procentům) a podle agentury Rasmussen Reports vede Romney o dva procentní body.

Od obou kandidátů se nyní odklání pozornost médií. Ta se logicky zabývají spíše počasím a nápravou škod po přírodní katastrofě než politikou. O to složitější bude využít poslední šance a získat voliče na svou stranu. A v oblastech, kde lidé zůstali bez elektřiny nebo přišli o střechu nad hlavou, to bude mimořádně těžké.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Najdete na iDNES.cz