Jáchymov na zvláštní povolení: jak se skladuje radioaktivní smetí

  15:34aktualizováno  15:34
Radioaktivita, smolinec, uran, radium a polonium, radioaktivní odpad. Pojmy, z nichž běhá mráz po zádech. Podívejte se s námi do bývalého uranového dolu Bratrství v Jáchymově, kde je uskladněno dva tisíce sudů plných rakovinotvorného materiálu.

Sklad radioaktivních odpadů Jáchymov - zástupce ředitele SÚRAO Jiří Faltejsek měří úroveň radiace na hlavním úložném místě (24. března 2010) | foto: Václav Šlauf, Jaroslava Šašková,  MF DNES

V Jáchymově se ukládají radioaktivní odpady, které vznikly ve zdravotnictví, výzkumu nebo průmyslu. Správci úložiště tvrdí, že jde o nízkoaktivní radioaktivní odpady, které jsou řádně upravené, takže nejsou nikomu nebezpečné, navíc když jsou ve zmiňovaných sudech a hluboko v nitru mohutné hory.

A jak se přesně ukládají? Odpady se lisují nebo zalévají betonem do 100 litrových pozinkovaných sudů, z venku natřených antikorozním nátěrem. Ty se pak vkládají do 200 litrových sudů a prostor mezi mini se zalije betonem. Vznikne tak pěticentimetrová ochranná vrstva. Nepřípustnému úniku radioaktivity kromě sudu brání další umělé, ale i přírodní bariéry, jako jsou okolní horniny či geologická struktura.

Odpady v Jáchymově začala v roce 1974 ukládat Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). Kontroluje je každý čtvrt rok.

Sklad radioaktivních odpadů Jáchymov - vstupní areál dolu Bratrství (24. března 2010)

Vstupní areál dolu Bratrství

Sklad radioaktivních odpadů Jáchymov -  redaktor MF DNES Radek Duchoň v útrobách úložiště  (24. března 2010)

Redaktor MF DNES v útrobách úložiště

Dovnitř úložiště je možné vejít jen na zvláštní povolení. Je nutné mít přilbu, opasek s baterií a světlem, dýchací přístroj a dozimetr (zařízení k měření dávek ionizujícího záření).

"V úložišti monitorujeme pracovní prostředí, pracovníky, výpusti a životní prostředí. Důležité je množství radioaktivního plynu radonu, který vzniká rozpadem rádia jak z uložených odpadů, tak i okolní horniny," vysvětluje vedoucí oddělení provozu úložišť SÚRAO Jiří Faltejsek.

Hlavní obslužná 385 metrů dlouhá chodba je pro pět úložných komor. Teplota je zde plus 5 stupňů Celsia. Po 340 metrech je vpravo chodba číslo 3 plná sudů. "Číslo 95 na sudu znamená, že jsou zde od roku 1995. Nápis ukazuje, kdo odpad vyprodukoval," upřesnil.

Sklad radioaktivních odpadů Jáchymov - Josef Vošahlík má na starosti měření koncentrace radonu v ovzduší (24. března 2010)

Josef Vošahlík měří koncentrace radonu

Sklad radioaktivních odpadů Jáchymov -  vstup do prostoru hlavního úložiště (24. března 2010)

Vstup do prostoru hlavního úložiště

Měřící přístroj ukázal 0,3 mikrosievertu, těsně nad sudem maximálně 3 nebo 4 mikrosieverty (laicky řečeno jednotka dávky). "Roční limit dávky pro obsluhu je 20 milisievertů. Normální veřejnost má limit roční dávky 2 milisieverty. To znamená, že při naměřené hodnotě 4 mikrosieverty by normální člověk zde na sudu mohl sedět pět set hodin a ještě by se vešel do limitu, tedy do povolené roční dávky," uvedl Faltejsek.

Ukládané odpady jsou kromě jiných jehlové zářiče vyrobené z přírodního rádia, používané pro ozařování nádorů. Právě toto radium se vrací k uložení na místa, kde se před časem vytěžilo v uranové rudě.

Úložiště je jen nepatrnou částí důlního díla, které má rozlohu 9,8 km2 s více než 80 km štol. Navazuje na stará důlní díla, kde byl těžen smolinec a kde jsou přítomny jeho nevytěžitelné zbytky.

Sudy s radioaktivním smetím se sem budou vozit až do roku 2030. Do kdy tady odpad bude? Pokud lidstvo nevymyslí jiný způsob jeho využití, tak napořád.

Sklad radioaktivních odpadů Jáchymov - schéma úložiště v dolu Bratrství

Schéma úložiště radioaktivních odpadů v jáchymovském dolu Bratrství

Z jáchymovské historie

Od smolince od odhalení rádia a polonia k těžbě uranu

Již v 16. století se v Jáchymově těžila stříbrná ruda. Když došli havíři na konec žíly, narazili obvykle na černý kámen. Této hornině proto začali říkat "smolná ruda", protože jim přinášela smůlu - konec další těžby.

Prvek uran objevil roku 1789 německý chemik Martin Klaproth, v radioaktivním smolinci je obsažen v oxidu uraničitém. Hlavní uplatnění měl uran v té době při výrobě barev pro barvení skla nebo porcelánu.

V polovině 19. století jáchymovské doly dodávaly barvy do mnoha evropských sklářských hutí. V roce 1898 objevila M. Curie-Sklodowská v jáchymovském smolinci dva nové radioaktivní prvky - radium a polonium a začala nová éra těžby v Jáchymově.

Ze smolince se začalo pro laboratoře izolovat velmi vzácné a drahé radium. Např. v roce 1927 se zpracováním 35 tun jáchymovského smolince získaly asi 3 gramy čistého radia.

Po druhé světové válce nabyla velké důležitosti těžba uranu a smolinec se stal významnou strategickou surovinou v právě začínající studené válce. Intenzivní geologický průzkum vedl k rozšíření těžby i do dalších oblastí Čech a Moravy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Putin dal Kimovi příležitost tvářit se jako osvícený vůdce

Severokorejský diktátor Kim Čong-un s Vladimirem Putinem na návštěvě Ruska (25....

Ve čtvrtek se na Ruském ostrově u Vladivostoku setkali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim...

Elektrické koloběžky v Brisbane nadávají uživatelům, napadli je hackeři

Praha, 12.10.2018 Elektrický skůtr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Z městských ulic v australském městě Brisbane museli stáhnout nejméně osm elektrických koloběžek společnosti Lime....

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Najdete na iDNES.cz