Izraelský premiér poděkoval Čechům, že odešli z Ahmadínežádova projevu

  11:27aktualizováno  24. dubna 9:12
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Izrael je Česku vděčný za jasný postoj vůči Íránu, řekl premiér Netanjahu po setkání s Mirkem Topolánkem. Odstupující předseda české vlády je na návštěvě Blízkého východu za předsednictví EU. Netanjahu ocenil, že Češi na ženevské konferenci odešli ze sálu, když íránský prezident nazval izraelskou vládu rasistickou.

"Jste velký přítel Izraele, velmi si toho vážíme," řekl Netanjahu Topolánkovi. "Chceme rozvíjet bilaterální vztahy i vztahy s celou Evropou. Chceme mírové uspořádání s Palestinci a všemi sousedy," dodal.

"Bilaterální vztahy mezi našimi zeměmi jsou excelentní. Jsem tady ale také kvůli tomu, abych domluvil nový akční plán Evropské unie s Izraelem," řekl Topolánek. "Zastupuji EU, která chce pomoci jako celek, a chceme pomoci i jako účastnická země. Vyjadřuji naději, že tato země bude žít bezpečně, že Izraelci budou žít tak, jak si představují a jak si vysnili."

Netanjahuovo poděkování česku se týkalo konference OSN o rasismu, který se koná tento týden v Ženevě. Čeští diplomaté spolu s dalšími západními delegacemi odešli ze sálu, když íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ve svém projevu zaútočil na izraelskou vládu a nazval ji rasistickou. Češi nakonec opustili i celou konferenci. - o Ahmadínežádovi v Ženevě si přečtěte zde

Ještě před Netanjahuem se dnes Topolánek v Izraeli sešel s kontroverzním ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem. Ten šéfuje ultrapravicové straně Izrael je náš domov a je znám ostrým postojem k Palestincům.

Mirek Topolánek s izraelským ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem (23. dubna 2009)

Mirek Topolánek s Avigdorem Liebermanem
(Autor: Reuters)

Lieberman už za své krátké působení v čele izraelské diplomacie rozzlobil světové politiky výroky, jimiž odmítl dosavadní mírové rozhovory s Palestinci jako "politiku, která k ničemu nevedla".

Za Abbásem a Fajádem

Mirek Topolánek měl v programu i rozhovory s palestinskou stranou. Konkrétně s předsedou samosprávy Mahmúdem Abbásem a premiérem Salámem Fajádem. Odjel za nimi do Ramalláhu na západním břehu Jordánu krátce po obědě s Netanjahuem. S lídry Hamasu, který ovládá pásmo Gazy, mluvit nebude. Evropská unie považuje Hamas za teroristickou organizaci.

Mirek Topolánek s palestinským premiérem Salámem Fajádem v Ramalláhu (23. dubna 2009)

Topolánek s palestinským premiérem Fajádem
(Autor: Petr Štefan, iDNES.cz)

"Naše setkání bylo úspěšné, chtěl bych poděkovat České republice i EU za podporu a to nejen finanční, ale politickou," řekl Fajád po schůzce s Topolánkem. "Mluvili jsme o možnostech řešení palestinsko-izraelské otázky a také o zabírání území od roku 1967," dodal.

Topolánek slíbil, že Praha posílí projekty na podporu palestinské samosprávy. "Příkladem je školící středisko pro automechaniky v Ramalláhu," řekl.

"Jsem tady ale také jako předseda Evropské rady, a tak jsme řešili i mírový proces. Ukazují se příležitosti pro řešení. Role EU, diskuze arabských států a americký vyslanec Mitchell, to jsou věci, které jsou příslibem řešení. Postoj vůči Hamasu se nemění. Čekáme na novou strategii premiéra Netanjahua, kterou představí ve Washingtonu. Já si na tuto strategii počkám," prohlásil.

Zpomalení jednání o akčním plánu ukázalo dost

"Už z toho, že se nekonal summit EU-Izrael a zpomalila se jednání k akčnímu plánu mezi EU a Izraelem, je zřejmé, že evropské země budou nyní na Izrael tlačit víc než dřív," uklidnil Topolánek izraelské představitele.

Premiér také naznačil, že Unie se chce stát aktivním hráčem v blízkovýchodním mírové procesu. Řešení podle něj spočívá v udržení mírových jednání, důrazu na bezpečností otázky a v ekonomickém rozvoji.

Premiér Mirek Topolánek s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem

Premiér Topolánek s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Česká delagace potom zamířila do sídla šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse a po krátké schůzce se premiér s doprovodem odebral zpátky do Izraele. Český velvyslanec Michael Žantovský na počest premiéra uspořádal večeři s vůdkyni největší opoziční strany Kadima a bývalou šéfkou diplomacie Cipi Livniovou.

Zítra dopoledne se má Mirek Topolánek sejít ještě s izraelským prezidentem Šimonem Peresem, který byl nedávno na návštěvě v Praze. Pak se vrátí domů.

Český premiér v demisi je na Blízkém východě na dvoudenní návštěvě. Přiletěl včera z Moldavska, kde jednal jak s komunistickým prezidentem Voroninem, tak s jeho oponenty. - o Topolánkově návštěvě Moldavska čtěte zde

Evropská komise zatím odložila sbližování s Izraelem

Evropská komise pro tuto chvíli odmítla zintenzivnění vztahů mezi EU a Izraelem. Toto zintenzivnění bude záviset na jasném závazku nového ministerského předsedy Netanjahua, že bude pokračovat v mírovém procesu včetně vytvoření nezávislého palestinského státu. S odvoláním na členku komise pro vnější vztahy Benitu Ferrerovou-Waldnerovou to oznámila agentura AFP.

"Domníváme se, že dobré vztahy s Izraelem jsou pro EU zásadní, ale nemyslíme si, že přišla chvíle jít za dosavadní úroveň vztahů," řekla Ferrerová-Waldnerová na tiskové konferenci v Bruselu.

EU se snaží Izraelce přimět k tomu, aby přestali s demolicemi palestinských obydlí, otevřeli hranice na palestinské území a usnadnili pohyb Palestinců. Izrael svá tvrdá bezpečností opatření brání kvůli obavám z útoků.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Najdete na iDNES.cz