Předseda strany Balad Džamal Zahalka během projednávání návrhu zákona o...

Předseda strany Balad Džamal Zahalka během projednávání návrhu zákona o vyloučení členů Knesetu, kteří se chovají neeticky (9. února 2016). | foto: AP

Jako kdyby Brit uctil Džihádistu Johna, kritizují arabské poslance v Izraeli

  • 110
Etická komise izraelského parlamentu potrestala tři arabské poslance za to, že se minulý týden setkali s rodinami Palestinců, kteří zaútočili na Izraelce. Podle premiéra Benjamina Netanjahua je to stejné, jako kdyby britští poslanci navštívili příbuzné Džihádisty Johna, který zavraždil řadu zahraničních rukojmí.

Komise potrestala tři členy strany Balad, která sdružuje izraelské Araby. Předseda strany Džamal Zahalka dostal dvouměsíční zákaz práce v parlamentu, jeho kolegové Hanín Zuabíová a Básil Ghattás pak čtyřměsíční zákaz, píše deník The Times of Israel.

Etická komise Knessetu podle svých slov reagovala na řadu stížností týkajících se chování poslanců poté, co navštívili rodiny několika Palestinců, kteří zaútočili na Izraelce. Členy Knessetu rozlítilo zejména to, že se poslanci během setkání připojili k minutě ticha za útočníky. Podle Zahalky však šlo o vyjádření respektu ke všem mrtvým Palestincům.

Potrestaní poslanci trvají na tom, že rodiny útočníků navštívili pouze ve snaze o to, aby mohli být pohřbeni. Izrael totiž často těla útočníků vrací pozůstalým až poté, co zajistí, že pohřeb nebude podněcovat k dalšímu násilí vůči Svaté zemi, píše list The Israel Times.

Aliance stran izraelských Arabů, do níž patří i Balad, zákaz označila za výsledek „kampaně podněcované (premiérem) Netanjahuem, který stojí v čele tohoto neetického a nedemokratického rozhodnutí“. Politici podle ní byli potrestaní za svůj humánní a morální postoj.

Jako kdyby Britové uctili Džihádistu Johna

Vládnoucí koalice v souvislosti s tím schválila v pondělí návrh zákona, podle kterého může etická komise vyloučit z izraelského parlamentu kohokoli, kdo se chová neeticky a nevhodně. Pro vyloučení musí hlasovat 90 ze 120 poslanců.

Nepokoje v Izraeli

Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že sice silně podporuje integraci izraelských Arabů, nemůže však tolerovat, když izraelští poslanci uctívají teroristy minutou ticha.

„Nejsme připraveni přijmout situaci, kdy poslanci podporují rodiny těch, kteří zabíjejí izraelské občany. Existuje hranice. Existuje národní hrdost. Zajímalo by mě, co by se stalo v britském parlamentu, kdyby britský poslanec uctil minutou ticha Džihádistu Johna,“ řekl Netanjahu. Džihádista John, neboli Mohammed Emwazi, se nechvalně proslavil na propagandistických videích, v nichž vraždil rukojmí teroristů. Zahynul při útoku dronu v Rakká loni v listopadu (více čtěte zde).

Netanjahu zároveň vyzval generální prokuraturu, aby prověřila, zda proti poslancům nelze zahájit trestní stíhání.

Bič na propalestinské aktivisty

V izraelském parlamentu podle ČTK v noci na úterý prošel v prvním čtení zákon, který zavádí nová pravidla pro nevládní organizace získávající finanční prostředky od zahraničních vlád.

Zákon o transparentnosti požaduje po nevládních organizacích, aby ve veškerých veřejných oznámeních i komunikaci s izraelskými úředníky zveřejňovaly detaily o financích, které získaly od zahraničních vlád, jestliže tvoří více než polovinu jejich financování. V případě, že se budou pohybovat v izraelském parlamentu, budou muset mít aktivisté těchto skupin i speciální označení.

Podle kritiků jde o diskriminační právní úpravu, protože se zaměřuje hlavně na skupiny, které protestují proti politice současné pravicové vlády vůči Palestincům. Právě tato hnutí totiž získávají finance od zahraničních vlád i Evropské unie. Zákon přitom nehovoří o izraelských skupinách, které podporují židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu, ani o dalších provládních a nacionalistických hnutích, které mají rovněž bohaté soukromé sponzory.

Ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová z pravicové sionistické strany Židovský domov, která zákon navrhla, ale argumentuje tím, že předpis jen přinese více transparentnosti v době, kdy se izraelská vláda snaží bojovat proti zásahům zvenčí a pokusům o neuznání státu Izrael. Zákon vyvolal kritiku i ze zahraničí, obavy v souvislosti s jeho zavedením vyjádřili americký i unijní velvyslanec v Izraeli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video