Terapie pro homosexuály a druhý holokaust. Ministr školství Izraele šokuje

  14:17aktualizováno  14:17
Nový izraelský ministr školství Rafi Perec je toho názoru, že by homosexuálové měli projít psychoterapií, která jejich sexuální orientaci změní. Domnívá se také, že Izrael by měl vládnout na Západním břehu Jordánu, Palestinci by neměli mít právo volit a asimilace Židů v zahraničí označil za „druhý holokaust.“ Perece za kontroverzní výroky pokáral už i premiér Netanjahu

Izraelský ministr školství Rafi Perec na nedělním jednání vlády (24. červen 2019) | foto: Reuters

Perec, který je ortodoxním rabínem, výbušná prohlášení učinil v sobotním rozhovoru s televizní stanicí Channel 12. Nový ministr školství v něm nejdříve chválil své zkušenosti s výchovou. Na otázku moderátora, zda si myslí, že lze změnit sexuální orientaci člověka terapií, přitakal.

Sdělil, že v minulosti takovou terapii prováděl. „Nejdřív jsem jej objal. Zahrnul jsem jej vroucími slovy. Říkal jsem mu ‚pojďme myslet, pojďme studovat a pojďme rozjímat‘,“ popisoval Perec terapii. Dodatečně pak v rozhovoru s listem The Jerusalem uvedl, že si nemyslí, že by všichni homosexuálně orientovaní mladí lidé museli být posláni na terapeutická sezení. 

Fotogalerie

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil ministrovy výroky za nepřijatelné. Proti jeho výrokům se ohradili také další členové vlády. 

Neméně se kontroverzně se Perec v rozhovoru vyjádřil k dotazům týkajícím se izraelsko-palestinských vztahů. Ministr řekl, že bude usilovat o rozšíření izraelské svrchovanosti nad Judeou a Samařím, což je historické označení palestinského Západního břehu Jordánu, kde Palestinci usilují o vlastní stát. 

Perec by údajně hodlal zachovat práva Palestinců, nikoli však právo volební. Nepopřel, že by se tak vytvořily podmínky apartheidu. „Žijeme v době velmi složitých poměrů v izraelské společnosti a budeme muset najít řešení: Kde budeme mít svrchovanost a zda se bude vztahovat na lidi nebo na území,“ uvedl.

Jako druhý holokaust

Netanjahu s Perecem po odvysílání rozhovoru mluvil a ministr údajně vyjasnil, že školství bude nadále vzdělávat hochy a dívky bez ohledu na jejich sexuální orientaci. K výrokům o apartheidu se Netanjahu nevyjádřil.

Pro Pereca to nebyly první kontroverzní výroky, které si jen za tento týden na své konto připsal. V úterý uvedl na jednání vlády prohlásil, že sňatky mezi Židy žijícími mimo Izrael a jejich asimilace je jako „druhý holokaust.“ „Už jsme takto ztratili šest milionů Židů,“ prohlásil Perec. Na jeho tvrzení kriticky reagoval ministr energetiky Juval Steinitz, podle kterého není problémem asimilace, nýbrž pohrdání židovskými diasporami v zahraničí, píše The Jerusalem Post.

Izrael čekají předčasné volby. Netanjahu nezvládl sestavit koalici

Za slova o homosexuálech Pereca nevyplísnil pouze Netanjahu, ale také několik opozičních politiků, kteří v zářijových opakovaných volbách budou bojovat o vládu v zemi. Proces si Izrael zopakuje, protože po dubnových volbách se Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládní koalic (psali jsme zde).

Bývalý premiér Ehud Barak, který jde do volebního klání s nově založenou stranou, vzkázal Netanjahuovi i Perecovi, že hodlá změnit jejich „temnou vládu na vládu osvícenou, postavenou na rovnosti, hodnotách a demokracii.“ Šéf centristického Merecu Nican Horovic, který je prvním Izraelcem v čele politické strany otevřeně se hlásícím ke své homo homosexualitě, Netanjahua vyzval, aby Perec z funkce odvolal. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Tři sestry zabily otce v obraně. Celé roky je týral a sexuálně zneužíval

Dvě ze sester Chačaturjanových obviněné z vraždy despotického otce (26. 6. 2019)

Mučil je, sexuálně zneužíval a psychicky týral řadu let. Pak si tři mladé sestry řekly, že toho bylo dost. Protože...

Předseda novozélandského parlamentu krmil miminko přímo na jednání poslanců

Trevor Mallard držel a krmil z láhve nového chlapečka politika Tamati Coffeyho,...

Předseda novozélandské sněmovny Trevor Mallard pobavil kolegy i krajany. Weby i médii oběhlo video, jak za...

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019)

Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od...

Najdete na iDNES.cz