O Hizballáhu se v Evropě nyní mluví hlavně v souvislosti s atentátem, při němž loni v Burgasu zemřelo pět izraelských turistů.

O Hizballáhu se v Evropě nyní mluví hlavně v souvislosti s atentátem, při němž loni v Burgasu zemřelo pět izraelských turistů. | foto: Reuters

Hizballáh nejsou teroristé? To je žert? ptal se izraelský ministr v EU

  • 40
"Žertem" nazval izraelský ministr civilní obrany Avraham Dichter evropskou debatu o tom, zda je libanonský Hizballáh teroristickou organizací. Podle něj je stejně smysluplná jako otázka, zda Paříž patří k Francii. V Izraeli a USA - na rozdíl od EU - je Hizballáh řazen k teroristickým organizacím.

"O tom nelze diskutovat," řekl tuto středu ve Francii Avraham "Avi" Dichter o teroristickém charakteru libanonské šíitské strany. "Nejvíc ze všeho mi vadí snaha těch, kteří rozlišují mezi politickým a vojenským křídlem Hizballáhu. To je žert," řekl politik, který stál v minulosti také v čele bezpečnostní služby Šin Bet.

Problém tkví v tom, že Hizballáh není jen vojenskou organizací, která disponuje ozbrojenými jednotkami i experty schopnými provést teroristické akce. Vystupuje, a to úspěšně, i jako politická strana libanonských šíitů. Jako taková je etablovanou částí politické scény. Na jihu Libanonu, který je osídlen hlavně šíity, dokonce Hizballáh vytvořil i paralelní struktury nahrazující - i vytlačující - stát.

O Hizballáhu se v Evropě nyní mluví hlavně v souvislosti s atentátem, při němž loni v Burgasu zemřelo pět izraelských turistů. Z vyšetřování vyplývá, že za útokem byla právě tato organizace, která považuje boj s Izraelem za svoji povinnost. K tlaku na EU, aby zařadila Hizballáh k teroristickým skupinám, se po burgaském atentátu připojily i Spojené státy.

EU je v této otázce rozdělená. Šéfka její diplomacie Catherine Ashtonová pouze velmi neurčitě konstatovala, že přidat Hizballáh k teroristickým skupinám je jedna z možností. Proti jsou rozhodně Francie a Itálie, které mají své vojáky v mírové misi na šíitském jihu Libanonu.

Proti zápisu na teroristickou listinu by však nebyly ani Británie a Nizozemsko. Důvody jsou i praktické. Jak se evropský politik při návštěvě Libanonu vyhne kontaktu s poslanci, ba šéfy ministerstev ze strany, kterou EU označí za teroristickou organizaci?

Izraelská pozice je jasná i proto, že židovský stát žije s Libanonci, jejich státem i některými jeho organizacemi v trvalém napětí. Silně protiizraelsky orientovaný Hizballáh je navíc spojencem syrského diktátora Bašára Asada. Hrozí, že bude-li Asad zahnán do úzkých, může třeba před svým pádem předat spřátelené šíitské organizaci sofistikované zbraně ruské výroby. Hizballáh je také spolu s Asadem spojencem teokratického Íránu, který volá po likvidaci Izraele.

Tlak na Evropu, aby zařadila Hizballáh k teroristickým organizacím, tedy nyní sílí nejen kvůli útoku v Burgasu. Přesto EU zřejmě odolá. Jistě pro její politiky a vojáky v Libanonu je to dobrá zpráva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video