Izraelská armáda vstoupila do Gazy, mobilizuje desetitisíce záložníků

  19:36aktualizováno  4. ledna 4:14
Izrael naplnil hrozby a po týdnu leteckých útoků zahájil pozemní operaci v pásmu Gazy. Chce rozbít infrastrukturu Hamasu a zničit místa, z nichž palestinští radikálové odpalují rakety na území židovského státu. Armáda mobilizuje desetitisíce záložníků a prohlašuje, že operace bude trvat dlouho. V prvních hodinách invaze prý už zabila desítky členů Hamasu.

Izraelští vojáci pochodují k severní hranici pásma Gazy. | foto: Reuters

Izraelští vojáci po setmění vjeli nejméně na čtyřech místech do severní části pásma, tedy do nejhustěji obydlené oblasti, v níž se nachází i město Gaza. Kolonu podle svědků chránily vrtulníky a vstupu předcházela dělostřelecká palba na cíle podél hranice, napsal izraelský deník Haarec. Televize CNN také uvedla, že Izraelci nejdřív shazovali z letadel letáky, v nichž vyzývali civilisty, aby sever Gazy opustili.

Jak hluboko do pásma už vojáci postoupili, svědci nebyli schopni říct. Izraelská armáda zahájení pozemní operace potvrdila s tím, že jejím cílem je "v daných oblastech zničit teroristické infrastruktury Hamasu". "Obsadíme některá místa, která Hamas užívá k odpalování raket," řekla mluvčí Avital Leibovitchová.

Izraelský pozemní útok do pásma Gazy
Speciálně vybavení izraelští vojáci se po setmění připravují na útok

Pozemní útok pravděpodobně nabude velkých rozměrů. Úřad premiéra Ehuda Olmerta vydal prohlášení, podle něhož armáda mobilizuje desetitisíce záložníků včetně tankistů, dělostřelců a členů speciálních jednotek. Leibovitchová připustila, že pozemní operace bude trvat mnoho dnů. "Nebude to školní výlet," řekla.

Smrt je blízko

Rozhovor iDNES.cz s Palestincem, který se ukrývá přímo v Gaze

Hrozba pozemní operace visela nad Gazou od začátku izraelských leteckých útoků, tedy od minulé soboty. V pátek Izraelci otevřeli hraniční přechod Erez a na své území vpustili ty obyvatele pásma, kteří se mohli prokázat cizím pasem. Hranici překročilo několik stovek lidí a mnozí analytici předpovídali, že jde právě o předzvěst pozemního útoku. - přečtěte si Cizinci opustili pásmo Gazy, do Izraele odešla i jediná Češka

Hamas bojuje, podle Izraele má už desítky obětí

Hamas na zahájení pozemní operace reagoval prohlášením, že Gaza se pro izraelské vojáky stane hřbitovem. "Nebude to pro ně piknik. Budeme bojovat do posledního dechu. Nemáme jinou možnost," řekl jeden z jeho vysokých představitelů.

Izraelský pozemní útok do pásma Gazy
Noční boje v severní části pásma Gazy

Izraelská armáda tvrdí, že během prvních hodin operace už zemřely desítky ozbrojenců Hamasu. Ten zase ústy svého exilového vůdce prohlásil, že bojovníci už na východě Gazy zabili několik izraelských vojáků. Počet mrtvých ani místo, kde měli být zabiti, ale nespecifikoval. Izraelská armáda ztráty nepotvrdila.

Bilance z Gazy: 400 mrtvých, přes 2 000 raněných

Podle OSN bylo do dnešní invaze v Gaze zabito 437 lidí, z toho 75 dětí a 21 žen. Zraněno bylo přes 2 000 Palestinců, asi 400 vážně. Zhruba 500 palestinských raket, odpálených od 27. prosince radikály na území Izraele, mělo 4 oběti, včetně jednoho vojáka, a desítky zraněných.

Agentura AP informovala, že hned po vstupu jednotek do pásma se rozpoutaly tvrdé přestřelky. Bojovníci Hamasu prý na palbu izraelských tanků odpověděli střelbou z houfnic. Francouzská AFP zase napsala, že podle nemocničních zdrojů už bylo při invazi "zraněno mnoho lidí".

Židovský stát začal pásmo bombardovat před týdnem, krátce po vypršení šestiměsíčního příměří, které se radikálové z Hamasu rozhodli neprodloužit. Za týden zemřelo přes 400 lidí a více než dva tisíce dalších byly zraněny. Pokračovaly ale i útoky z druhé strany, na izraelská města dopadaly rakety Hamasu. - čtěte více o průběhu bojů na přelomu roku

Izrael rozbombardoval hlavní tah Gazou

Evropská unie celý týden doufala, že židovský stát s pozemním útokem počká a nejprve bude jednat s delegací, která má do regionu vyrazit zítra a v jejímž čele bude stát český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. - čtěte Schwarzenberg odjede na Blízký východ, setká se s Olmertem i Barakem

Ale Izraelci se rozhodli déle nečekat. Ještě než zahájili invazi, letadla ostřelovala hlavní silnici táhnoucí se pásmem Gazy, a to na třech místech najednou. Dostat se z jednoho konce palestinského teritoria na druhý je tak skoro nemožné, napsal Haarec.

Bomby dopadly i na mešitu ve městě Bejt Lahíja a zabily nejméně 13 lidí. Podle palestinských zdrojů jsou mezi obětmi i čtyři děti. Vůbec poprvé také armáda v sobotu nasadila dělostřelectvo, které přes den bombardovalo desítky cílů podél celé hranice pásma Gazy s židovským státem.

Zemřela třetina vůdců Hamasu

V noci na sobotu zabila izraelská letadla dalšího vysoce postaveného člena Hamasu. Za týden bombardování už podle Haarecu zemřela třetina vysokých činitelů radikálního hnutí. Izraelcům se také podařilo zničit palestinský sklad zbraní a výcvikový tábor. - čtěte Izrael zabil při náletech dalšího vůdce Hamasu i 10 lidí v mešitě

Mezinárodní společenství chce okamžitý klid zbraní. Francie odsoudila násilí obou stran, americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že pracuje na dosažení příměří. Izraelskou vládu prý upozornilo, že musí mít na paměti důsledky zásahu pro civilní obyvatelstvo Gazy.

České předsednictví EU prohlásilo, že izraelskou operaci chápe jako obrannou. Ministr zahraničí Schwarzenberg v oficiálním stanovisku zdůraznil, že nesmějí trpět civilisté, a vyzval Izrael, aby umožnil dodávky humanitární pomoci do Gazy. - o reakci Česka a světa na pozemní akci v Gaze čtěte zde

V noci se kvůli krizi v Gaze sešla Rada bezpečnosti OSN. Libye, momentálně jediný arabský stát v patnáctičlenné radě, přišla s návrhem rezoluce žádající Izrael o "okamžité zastavení agrese".

Izraelci zásah schvalují

Izrael čekají v únoru předčasné volby a pozorovatelé soudí, že nynějším zásahem v Gaze si vládnoucí strany mimo jiné chtějí zajistit podporu. Podle průzkumů útoky schvaluje velká většina izraelské veřejnosti.

Boje připomínají akci z léta 2006, kdy armáda válčila s libanonským hnutím Hizballáh. Důvod byl podobný: Izraelci chtěli zabránit Hizballáhu v odpalování raket a rozbít jeho infrastrukturu. A k tomu ještě osvobodit dva vojáky, které ozbrojenci Hizballáhu unesli při přeshraničním útoku.

Boje tehdy trvaly přes měsíc, způsobily velké ztráty na obou stranách, ale Izraeli se vytčené cíle naplnit nepodařilo. Hizballáh zničen nebyl a vojáci zůstali v zajetí. Na vládu premiéra Olmerta se pak za to snesla (a dodnes snáší) kritika. Analytici upozornili, že Olmert se poučil a nynější zásah v Gaze pečlivě naplánoval.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Sexuální zneužití dětí si odsedíte, vzkázal odvolací soud kardinálu Pellovi

Kardinál George Pell stanul před australským soudem v Melbourne. (26. února...

Australský soud ve středu zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v březnu prvoinstanční soud uložil šest let...

Italská vláda končí. Premiér Conte podal demisi kvůli rozpadu koalice s Ligou

Italský premiér Giuseppe Conte (vpravo) ohlásil rezignaci po rozpadu vládní...

Italský premiér Giuseppe Conte oznámil v úterý rezignaci na svou funkci a následně podal demisi po odchodu...

USA mají o Grónsko zájem už 150 let. Prvně ho chtěly, když kupovaly Aljašku

Město Ilulissat v Grónsku (25. července 2008)

Dánské království odolává nabídkám na prodej Grónska Spojeným státům minimálně už od roku 1946. I předtím se však v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENT – SERVISNÍ TECHNIK S AJ/NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz