Americký prezident Barack Obama letos vtáhl Írán do jednání o íránských nukleárních provozech. Nepodařilo se mu jej ale přimět k jakýmkoliv ústupkům.
Izrael zůstává přesvědčen o tom, že nic nevyřeší ani nové protiíránské sankce. Proto se nezříká ani vojenského řešení. Z Teheránu ovšem zní slova o tvrdé odvetě, pokud Izrael zaútočí.
Neochotný souhlas s obohacováním
Ze simulace telavivského pracoviště ale vyplývá, že Obama od svého tlaku na dialog neustoupí v žádném případě. Írán prý bude pokračovat v obohacování uranu, s čímž nakonec Západ bude souhlasit, i když neochotně.
"Íránci z toho vyšli líp než Američané, protože byli víc odhodláni trvat na svém," řekl bývalý národní bezpečnostní poradce Giora Eiland, který při listopadové simulaci představoval Netanjahua.
Obama, hraný bývalým izraelským diplomatem s rozsáhlými kontakty v USA Zvi Rafiahem, při simulaci s "Netanjahuem" několikrát hovořil, ale ve spěchu a neurčitě. "Zjistili jsme, že naše schopnost odvrátit Američany od Íránců a Evropanů jsou omezené. Mohli jsme hrát s jedinou kartou, totiž s vojenskou. A ta je slabá," řekl Eiland.
Izrael se domnívá, že Íránu lze zabránit v získání vlastní atomové bomby jedině vojensky, ale mnoho odborníků poukazuje na to, že Izraeli při plánování útoku svazuje ruce ohled na Washington, který nechce novou blízkovýchodní válku. "Mám rád Izrael, musím ho bránit, ale Izrael nemůže jednat jednostranně," řekl Rafiah v roli Obamy.
Vyjednávání Íránu a ostrý slovník USA
Výsledky simulace se dají shrnout takto: Írán bude dál ochoten vyjednávat, ale přitom bude odmítat ukončit nukleární aktivity, jež označuje za mírové. USA budou používat ostrý slovník, avšak nikoli otevřenou hrozbu. Izrael bude soptit.
Aharon Zeevi-Farkaš, který představoval íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, počítá s tím, že Teherán bude pokračovat v nukleárním programu, "dokud nebude ohroženo přežití tamního režimu".
Útok by íránské zbrojení urychlil
Izraelský preventivní útok na Írán by podle něj íránský zbrojní program jedině urychlil, protože Írán by se pak v roli oběti dovolával mezinárodního porozumění.
Na simulovaný útok na Arák Chameneí odpověděl předváděním vlivu Íránu v blízkosti území Izraele a USA tím, že vyslal velitele revolučních gard do Sýrie a Venezuely. Obama na to při simulaci k Netanjahuově hrůze nereagoval silou, nýbrž pouze rozšířením bezpečnostních záruk Izraeli.
Eiland výsledek simulace shrnul takto: "Izrael nemůže jednat sám, ale v souladu s USA. Domluví-li se Amerika s Íránem, nebude Izrael muset na Írán útočit."