„Krok je reakcí na bezprecedentní útoky Íránu na Izrael ze 13. dubna a 1. října,“ uvedl v neděli mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Rozmístění sil na pokyn prezidenta Joea Bidena schválil ministr obrany Lloyd Austin.
Při prvním přímém útoku Íránu proti Izraeli v dubnu Teherán a jeho spojenci v regionu nasadili 120 balistických střel či 30 střel s plochou dráhou letu. Šlo o reakci na útok na íránský konzulát v Damašku. Izrael se k němu nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.
Začátkem října Írán vyslal na Izrael 200 střel, což označil za odvetu za zabití šéfa libanonského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Izrael v předchozích týdnech podnikl proti Hizballáhu sérii úderů, při nichž odstranil řadu jeho klíčových velitelů včetně Nasralláhova nástupce.
Bojíme se o ropu. Perský záliv tlačí na USA, aby Izrael neútočil na Írán |
Washington Izrael požádal, aby při odvetě neútočil na íránskou jadernou a ropnou infrastrukturu v obavách, že by to mohlo ještě více eskalovat situaci a narušit světovou ekonomiku. Teherán by totiž mohl v odplatě zaútočit na ropná zařízení vlastněná spojenci USA v Perském zálivu.
Izraelský ministr obrany Joav Galant přislíbil zničující útok. „Rozmístění systému THAAD je náznakem toho, že USA očekávají, že izraelský úder bude tak komplexní, že Íránci budou muset reagovat,“ řekl deníku The Washington Post (WP) odborník na Blízký východ Aaron David Miller.
Izraelskou protivzdušnou obranu lze zahltit
Ačkoli se Íránu při útocích nepodařilo způsobit Izraeli zásadní škody, raketová salva ukázala, že izraelský systém protiraketové obrany lze zahltit.
„Obrana proti balistickým raketám je mnohem obtížnější, obzvlášť pokud se jich na určitý cíl řítí velké množství,“ řekl Ulrich Kühn z německého Institutu pro výzkum míru a bezpečnostní politiku.
Izrael ve válce |
V perimetru základny Nevatim v jižním Izraeli, kde jsou umístěné stíhačky F-35, dopadlo až 32 íránských raket. „To rozhodně není málo. Lidé mají přehnané představy o účinnosti protivzdušné obrany,“ řekl listu The Wall Street Journal analytik Jeffrey Lewis.
Izrael obvykle nezaměřuje rakety mířící do neobydlených oblastí, aby ušetřil munici, takže není jasné, kolik raket v okolí Nevatimu protivzdušná obrana záměrně ignorovala. K zastavení jednoho balistického cíle je často zapotřebí více záchytných raket, podotkl Lewis.
Útok na íránská jaderná zařízení je stále možný. Izrael se nezaručil, že to neudělá |
„Baterie THAAD rozšíří systém protivzdušné obrany Izraele. Akce podtrhuje pevný závazek USA bránit Izrael a Američany v Izraeli před dalšími útoky ze strany Íránu,“ uvedl Ryder.
Systém THAAD slouží k sestřelování balistických raket, které dokáže zasáhnout ve výšce až 150 kilometrů. Systém je určen především k ochraně důležitých strategických oblastí – nemá žádné bojové hlavice a nepoužívá se k zasahování budov. Každá baterie obsahuje osm odpalovacích zařízení namontovaných na nákladních automobilech.
Baterie THAAD Washington v Izraeli nasadil už po útoku Hamásu z loňského 7. října a předtím v roce 2019 během cvičení. O systém Washington opakovaně neúspěšně žádala Ukrajina.
Obavy z amerických obětí
Vyzbrojování Izraele se stalo klíčovým tématem americké prezidentské kampaně. USA od začátku bojů v Pásmu Gazy poslaly Izraeli na 50 tisíc tun zbraní a vojenského vybavení. Oba kandidáti, viceprezidentka Kamala Harrisová i exprezident Donald Trump, slíbili, že budou Izrael bránit, zároveň vyzvali k uzavření příměří a ukončení konfliktu.
Zatímco republikáni jsou v otázce relativně jednotní, Demokratickou stranu rozštěpila. Levicové křídlo partaje, mladí voliči a arabští Američané kritizují Harrisovou, že nevyzvala k zastavení dodávek zbraní Izraeli.
Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř |
Podle Millera s sebou umístění systému THAAD nese riziko amerických obětí, což může USA ještě více zatáhnout do rozšiřujícího se konfliktu.
“Pokud íránské rakety zasáhnou amerického vojáka nebo proíránské milice v Iráku či Sýrii zabijí americký personál, existuje vysoká pravděpodobnost, že USA podniknou proti Íránu akci,“ řekl.
„I kdybychom učinili optimistický předpoklad, že THAAD dokáže zasáhnout všechny rakety, které na něj míří, izraelská armáda nemůže zaručit bezpečnost těchto vojáků před drony, které dříve úspěšně pronikly na izraelské základny,“ řekl WP někdejší americký důstojník Harrison Mann.