Izrael dosud identifikoval přes 220 rukojmích, mezi nimiž jsou Izraelci, cizinci i lidé s dvojím občanstvím. Radikálové z hnutí Hamás je do Pásma Gazy odvlekli 7. října během rozsáhlého útoku na jižní Izrael.
Technologie jsou pilířem izraelského hospodářství, těží z odbornosti firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost; odbornosti, o které se dozvěděl celý svět, když vypukl skandál kolem špionážního programu Pegasus vyvinutého izraelskou firmou NSO.
Hamás propustil ze zajetí dvě izraelské seniorky. Z humanitárních důvodů, tvrdí |
Několik dní po útoku Hamásu na izraelské území, který si vyžádal přes 1 400 obětí, převážně civilistů, se odborníci sešli v prostorách komunikační firmy Gitma BDO. Spojili své síly a schopnosti a používají je k identifikaci a vyhledávání rukojmích. Obdobné platformy, které stojí na dobrovolnících a expertech na technologie, vznikly na více místech.
Na první pohled se mladí, moderně vyhlížející technici, kteří popíjejí kávu a píší na notebooku, podle agentury AFP příliš neliší od osazenstva kanceláří začínajících firem, jaké najdete například v San Francisku nebo Londýně.
Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvAle práce, kterou zde vykonávají, je zcela jedinečná. Surfují po sociálních sítích, prohlížejí si snímky útoku a únosů. Ty pak analyzují pomocí umělé inteligence a softwaru pro rozpoznávání obličejů a porovnávají je s fotografiemi, které dodají rodiny zadržovaných nebo pohřešovaných lidí.
S pomocí odborníků na geolokaci, programátorů a lidí hovořících arabsky jejich práce rychle poskytla úřadům poměrně přesné kartografické údaje o tom, kdo byl unesen a kde byl naposledy spatřen. Tyto informace pak předali jednotce zřízené armádou, která se zaměřuje na osvobození rukojmích.
Všichni přišli pomáhat
Podle Refaela Franka dobrovolníci v Gitma BDO identifikovali asi šest desítek unesených. „Naším hlavním cílem je zachraňovat životy,“ vysvětlil AFP výkonný ředitel společnosti Code Blue, která se zabývá krizovým řízením a která pomáhala tým Gitma BDO sestavit.
Na obrazovkách jsou digitální mapy Pásma Gazy poseté barevnými značkami, které odkazují na konkrétní údaje o rukojmích.
Izrael ve válce |
„Lidé, kteří tu sedí, odložili svou práci. Generální ředitelé, šéfové IT oddělení, zakladatelé firem, všechno odložili, aby sem mohli přijít a pomáhat,“ říká 24letý Ido Broš, programátor v Gitam BDO, který má podle svých slov zkušenosti z vojenské rozvědky. „Je hrozné, že právě tato událost nás tolik sjednotila. Ale v tom je také krása této země. V těžkých chvílích držíme při sobě,“ říká Broš.
Trauma z útoků, na které Izrael reagoval údery na Pásmo Gazy, při nichž podle Hamásu zahynulo více než sedm tisíc lidí, z nichž většinu tvořili civilisté, je umocněno bolestí a utrpením rodin rukojmích, které hluboce dojímá izraelskou společnost.
Hamás zveřejnil první video s rukojmím. Přijďte pro nás do Gazy, prosí dívka |
Dvaaosmdesátiletá Tsili Venkertová zažívá noční můru. „Pro babičku mého věku je velmi těžké vědět, že její vnuk je uvězněný,“ říká Venkertová. Dvaadvacetiletý Omer Venkert byl stejně jako stovky dalších mladých lidí na hudební party v poušti poblíž Pásma Gazy.
Izraelské úřady informovaly o 270 obětech, které byly zabity přímo na festivalu, ale Venkertová ví, že její vnuk mezi nimi nebyl. Objevil se na záběrech, které Hamás zveřejnil na síti Telegram. Byl identifikován ve spodním prádle, svázaný, na korbě nákladního auta plného ozbrojených mužů, kteří jásají na cestě zpět do Pásma Gazy.
Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvDosud byly s přispěním vyjednávání zprostředkovaného Egyptem a Katarem propuštěni jen čtyři rukojmí: jedna Američanka s dcerou a dvě Izraelky starší osmdesáti let. Jednou z nich je pětaosmdesátiletá Jocheved Lifšicová, která uvedla, že ji drželi v rozsáhlé síti tunelů pod Gazou.
Činnost ve firmě Gitma BDO má někdy velmi osobní ráz. Omri Markus, který běžně pracuje jako kreativní tvůrce obsahu, ukazuje na fotografii sestřenici svého nejlepšího přítele, kterou si nastavil jako pozadí na obrazovce. „Taky je zadržovaná v Gaze. Musíme ji přivést zpět,“ říká Markus.