Izrael dosáhl kolektivní imunity, domnívají se experti. Vědci jsou skeptičtí

  • 55
Klesající čísla nákazy koronavirem i po uvolnění epidemických opatření naznačují, že Izrael možná dosáhl jistého druhu kolektivní imunity. Tvrdí to izraelští specialisté. V zemi více jak polovina obyvatelstva dostala dvě dávky vakcíny. Studie izraelských vědců naznačuje, že vakcína chrání nejen naočkované, ale i ty ostatní.

Ředitel největší izraelské nemocnice Sheba Medical Center profesor Eyal Leshem,  uvedl, že kolektivní imunita je „jediným vysvětlením“ pro skutečnost, že případy nakažených nadále klesají, i když země uvolnila řadu opatření a vrací se prakticky zpátky do normálu.

„Říká nám to, že i když je člověk nakažen, většina lidí, se kterými se (dotyčný) potká, se dále nenakazí,“ podotýká podle stanice BBC lékař. Počty infikovaných klesají napříč všemi věkovými kategoriemi, i těmi mladších šestnácti let, kteří nejsou očkováni.

Podle nedávné izraelské studie mezi neočkovanými dětmi z 223 komunit, čím rozšířenější bylo v dané komunitě rozšířené očkování, tím menší bylo riziko, že děti budou mít pozitivní testy na virus. „Tyto výsledky poskytují odpozorované důkazy o tom, že očkování nejen chrání jednotlivé očkované, ale také poskytuje křížovou ochranu neočkovaným jedincům v komunitě,“ napsali vědci z Technion-Israel Institute of Technology a Maccabi Healthcare Services, kteří prováděli výzkum. Studie naznačovala, že Izrael míří ke kolektivní imunitě.

„Je možné, že Izrael dosáhl jakési kolektivní imunity,“ domnívá se též výpočetní biolog Eran Segal z prestižního Weizmannova institutu věd. Podotýká, že počet denních případů koronaviru v Izraeli poklesl o 97 procent.

V Izraeli dvě dávky očkovací látky dostalo už 53 procent populace, která čítá 9,3 milionů lidí. Při započítání těch, co dostali jen jednu dávku vakcíny, je naočkováno 5,3 milionů lidí.

Dalších 830 tisíc lidí v minulosti mělo pozitivní testy na koronavirus, přičemž po vyléčení se u nich mohla vytvořit přirozená imunita. Celkově tak zhruba 68 procent populace má v krvi protilátky vůči koronaviru.

Vědci nabádají k opatrnosti

Vědci odhadují, že hranici pro kolektivní imunitu je 65-70 procent populace. Pokud by ji Izrael skutečně překročil, byl by první zemí na světě, která ji v případě koronaviru dosáhla.

Podle studie britských výzkumníků z University College London minulý pátek mělo Spojené království též dosáhnout kolektivní imunity. Další odborníci rozcupovali model se kterým výzkumnicí pracovali, jako příliš sebevědomý a optimistický.

Pfizer pozastavil dodávky do Izraele. „Banánová republika“ mu nezaplatila

Britští vědci jsou skeptičtější i k tvrzením svých izraelských kolegů, že země dosáhla kolektivní imunity. Podle viroložky Sarah Pittové z University of Brighton „je příliš brzo“ na vynášení takovýchto soudů. „Musíme zjistit, zda případy v Izraeli nadále klesají a zůstávají na nízké úrovni.“

Vakcíny nejsou stoprocentně účinné a lidé se i po očkování mohou znovu nakazit a dále šířit virus. Problémem jsou zvláště nové varianty koronaviru, které vykazují větší rezistenci, i když lékaři uklidňují, že očkovací látky je zatím dokáží podchytit.

Podle vědců je třeba neusínat na vavřínech. BBC připomíná případ z roku 2019, kdy Británie ztratila statut země bez spalniček. Podobně ho kvůli nárůstu počtu případů tohoto vysoce infekčního onemocnění ztratilo i Česko. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch příčinu viděl v klesající proočkovanosti populace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video