Trump označil normalizaci vztahů obou arabských zemí s židovským státem za počátek „nového Blízkého východu“.
Dohoda bude znamenat, že Izrael ustoupí od „jednostranné anexe“ oblastí okupovaného západního břehu Jordánu, uvedl izraelský ministr zahraničí Gabi Ashkenazi. Území je mezinárodním společenstvím částečně uznáváno jako součást Palestiny.
Rovněž jde o posílení opozice vůči regionální moci Íránu, který Spojené arabské emiráty (SAE), Izrael a USA považují za hlavní hrozbu v regionu.
Spojené státy sehrály v jednáních roli prostředníka, přičemž pro Trumpa jsou podle řady pozorovatelů dohody významným úspěchem, ze kterého bude chtít těžit jen necelé dva měsíce před volbami, v nichž usiluje o znovuzvolení.
Trump hovořil v souvislosti s podpisem úterní dohody o „úsvitu nového Blízkého východu“. „Toto odpoledne jsme tu, abychom změnili chod dějin,“ prohlásil.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve stejném duchu označil akt za „dějinný bod obratu“, který může jednou provždy ukončit izraelsko-arabský konflikt.
Rozhodnutí o normalizaci vztahů s Izraelem oznámily Spojené arabské emiráty v polovině srpna. Byly tehdy přitom teprve třetí arabskou zemí, která se k podobnému kroku rozhodla. Naposledy tak učinilo Jordánsko v roce 1994 a před ním Egypt v roce 1979.
Premium ANALÝZA: Izraelská revoluce v Arábii. Proč přišla a proč se mlčí |
Od oznámení SAE se však v diplomatických kruzích diskutovalo o tom, že by se po tomto „prolomení tabu“ mohly k Abú Zabí přidat i jiné země. To potvrdil minulý týden Trump, když v pátek oznámil, že dalším státem bude právě Bahrajn.
Trumpova vláda se podle agentury Reuters pokusila ke stejnému kroku přimět i další sunnitské země, především nejvlivnější z nich – Saúdskou Arábii. Rijád dal však najevo, že na to nyní není připraven.
Naprostá zrada, myslí si Palestinci
Normalizace vztahů dvou arabských zemí s Izrealem má však i své odpůrce. Na palestinském Západním břehu Jordánu lidé proti dohodě protestovali. Podle účastníků protestu, který se konal v Nábulusu a Hebronu a naplánován je rovněž do Ramalláhu, tyto dohody znamenají zradu Palestinců.
Izrael okupuje Západní břeh Jordánu od roku 1967 a Palestinci doufají, že na tomto území budou mít vlastní stát. Arabská mírová iniciativa z roku 2002 předpokládala, že arabské země budou normalizovat vztahy s Izraelem pouze výměnou za ukončení okupace.
Protest se konal také v Gaze, která je střediskem druhého palestinského území Pásma Gazy. Tam lidé šlapali na podobiznu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bahrajnského krále Hamada bin Ísy Chalífy a korunního prince Abú Zabí Muhammada bin Zajdad Nahajána.
„Tato normalizace je naprostá zrada palestinské věci a nadějí arabského národa,“ prohlásil Ahmad Midalal z palestinské radikální skupiny Islámský džihád.
Palestinci přišli protestovat i ve Washingtonu, před Bílým domem se jich sešlo několik desítek. Zástupkyně sdružení palestinských organizací Zeina Hutchisonová podpis dohod označila za bodnutí dýkou do zad Palestinců. „To, čemu říkají ‚mírová dohoda‘, je ve skutečnosti zárukou okupace a apartheidu. Není to nic nového, ale teď se to děje za bílého dne, investují do kolonizace,“ řekla na adresu signatářů, na jejichž straně je jako svědek americký prezident Donald Trump.
S dohodou nesouhlasí ani mnozí arabští uživatelé sociálních sítí. Pod petici zvanou palestinská charta se už podepsalo na 200 tisíc lidí. Tento dokument odmítá normalizaci arabských států s Izraelem.
Se ctí podepisuji tuto chartu, protože věřím ve spravedlnost palestinské věci a řídím se svou odpovědností vůči ní. Potvrzuji tímto způsobem, že Palestina je okupovaný arabský stát a osvobodit jej je povinnost. Sionisté jsou okupanti, rasisté a uchvatitelé naší (jeruzalémské) mešity Al-Aksá a palestinské země. Normalizace s nimi v jakékoli formě je zrada.
úryvek palestinské charty
V době podpisové ceremonie ve Washingtonu se v jižním Izraeli rozezněly varovné sirény, které označovaly vypálení raket z palestinského pásma Gazy.
Izrael dokončuje normalizaci vztahů s Emiráty, do země vyslal první let:
31. srpna 2020 |