Turecké úřady oba Izraelce zatkly 12. listopadu pro podezření ze špionáže, protože si fotografovali prezidentovu rezidenci z telekomunikační věže Çamlica. Policii je udala tamní servírka.
V Turecku je bezpečno, hlásili Izraelci. Pak je policie sebrala za špionáž |
Podle právníka obou zadržených si ale fotili palác Dolmabahçe, který je běžně přístupný turistům a prezident ho využívá jen při státních návštěvách a některých akcích. Fotky poslali rodině se slovy „takový krásný dům“.
Turecká prokuratura ovšem trvala na tom, že údajné špiony zajímala oficiální prezidentská vila Huber a přilehlé stanoviště ostrahy. Tvrdila také, že fotky poslali izraelské tajné službě. Ve vazbě skončil také turecký průvodce obou turistů, který tvrdil, že je na nebezpečí plynoucí z focení paláce upozorňoval.
Izraelský premiér obvinění ze špionáže odmítl a ujistil, že Okinovi nepracují pro žádnou izraelskou tajnou službu. Izraelská vláda do Turecka vyslala emisara, který měl pomoci v úsilí o propuštění dvojice.
„Po společném úsilí s Tureckem byli Mordi a Natali Okninovi propuštěni z vězení a jsou na cestě do Izraele,“ uvedli Bennett a Lapid. „Děkujeme prezidentovi Turecka a jeho vládě za spolupráci a těšíme se, až dvojici přivítáme doma,“ dodali. To pak učinili po telefonu a hovor zveřejnili na Twitteru.
Okninovi už dorazili do vlasti a hned na letišti se shledali s blízkými. Izraelský prezident Jicchak Herzog také zavolal Erdoganovi a poděkoval mu za propuštění izraelských občanů. Erdogan údajně zdůraznil, jak důležité jsou dobré vztahy mezi oběma zeměmi.
Ty přitom v posledních letech nejsou právě vřelé, a to už od smrti tureckých námořníků plujících do Gazy v roce 2010. Až v posledních měsících se pomalu oteplují. Před měsícem však policie v Turecku obvinila patnáct lidí ze špionáže pro Mosad a sbírání informací o univerzitních studentech, z nichž někteří jsou Palestinci.
Izraelský pár už se přivítal i s malým synem, který údajně nevěděl o průšvihu, do kterého se jeho rodiče dostali: