Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada byl pro židovský stát dobrou zprávou, protože tím Írán v regionu přišel o důležitého spojence. Přesto izraelská armáda ničila syrské vojenské zdroje, aby nepadly do nesprávných rukou. „Hrozba ze Sýrie se může rozvinout v něco dokonce mnohem nebezpečnějšího než íránská hrozba,“ varuje nová zpráva.
„Může mít podobu extremistických sunnitských sil, které též odmítnou uznat existenci Izraele,“ upřesnil Nagelův výbor, založený v roce 2023 po vypuknutí války v Pásmu Gazy, aby poskytoval vládě bezpečnostní doporučení.
Podle výboru nelze přehlížet a podceňovat teroristické počátky syrských rebelů. Jasně naráží na skutečnost, že hlavní syrská povstalecká aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) byla v minulosti spojená s teroristickým hnutím Al-Káida. Její vůdce a nový vládce Sýrie Ahmad Šara tvrdí, že skupina zaujala umírněnější pozice, o tom však vládnou ve světě silné pochybnosti.
Turecko chce úplně zlikvidovat Kurdy v Sýrii. Je to jen otázka času, řekl ministr |
„Vzhledem k tomu, že sunnitští povstalci budou mít díky své centrální kontrole v Sýrii politickou moc, může z jejich strany vzniknout větší hrozba než z íránské strany, kterou omezily pokračující akce Izraele a také omezení, která na Írán uvalil suverénní syrský stát,“ varuje výbor. Izrael v poslední době uštědřil Teheránu řadu porážek. Stejně jako jeho spojencům z „Osy odporu“, jako je libanonský Hizballáh či palestinský Hamás.
Hrozba přímého konfliktu
Nové syrské vedení má potenciál být značným rizikem pro Izrael zvláště díky své navázanosti na Turecko, které je podporuje. Ankara už slíbila, že poskytne povstalcům vojenský výcvik, pokud o to požádají.
Podle výboru se napětí zvýší, pokud Syřané budou fungovat jako turecké zástupné síly v rámci „tureckých ambicí obnovit osmanskou říši v její bývalé slávě“. Turecko podle odhadů udržuje na severovýchodě Sýrie několik tisíc vojáků – i jejich přítomnost zvyšuje riziko přímého konfliktu s Izraelem.
„Jsme svědky zásadních změn na Blízkém východě. Írán byl dlouho naší největší hrozbou, ale na scénu vstupují nové síly a my musíme být připraveni na neočekávané,“ okomentoval podle deníku The Jerusalem Post vyjádření výboru izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Tato zpráva nám poskytuje plán, jak zajistit budoucnost Izraele.“
Zatracení pro křesťany a podlézání Turkům. Vládci Sýrie chtějí měnit osnovy |
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý rok naznačil, že by Turecko mohlo podniknout proti Izraeli vojenskou akci, jako když vstoupilo do Náhorního Karabachu či Libye. Erdogan patří mezi nehlasitější odpůrce Izraele na Blízkém východě. Židovský stát obviňuje z genocidy Palestinců, Netanjahua opakovaně přirovnal k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi.
Výbor doporučuje, aby Izrael kvůli možné konfrontaci s Tureckem a dalšími hrozbami navýšil svůj obranný rozpočet až o 15 miliard šekelů ročně (necelých sto miliard korun). Chce za ně pořídit další stíhačky F-15, drony, satelity, stejně jako posílit systémy protivzdušné obrany Železná kopule, Davidův prak, Železný paprsek a výkonné rakety Arrow.
Vyzývá též k výstavbě opevněné bezpečnostní bariéry podél údolí Jordánu. A to navzdory možným diplomatickým důsledkům ve vztahu s Jordánskem.