Celý svět o víkendu s napětím sledoval americké, britské a francouzské údery na Sýrii. Jenže už o pět dní dříve byla napsána další kapitola konfliktu mezi Izraelem a Íránem, který v rozvrácené zemi eskaluje už delší dobu, avšak dosud zůstával ve stínu ostatních rivalit.
Dva izraelské stroje F-15 minulé pondělí provedly z libanonského vzdušného prostoru raketový útok na vojenskou základnu T4 u syrského Homsu, z níž jsou koordinovány bojové akce milic sponzorovaných Teheránem.
Syřanům se podle ruské agentury Interfax podařilo pět raket sestřelit, další tři rakety zasáhly cíl. Zemřelo čtrnáct lidí včetně sedmi členů íránských elitních jednotek Quds.
„Bylo to poprvé, co jsme zaútočili na íránské cíle - ať už zařízení nebo lidi,“ řekl listu The New York Times vysoce postavený představitel izraelských bezpečnostních složek, který si přál zůstat v anonymitě.
Jedním ze zabitých Íránců byl plukovník Mehdí Dehghan, který zaujímal významné postavení v programu bezpilotních letadel, z něhož má židovský stát čím dál větší obavy. „Zatím to vypadá, že to byl úder cílený na íránské kapacity k potenciálnímu útoku dronem proti Izraeli,“ řekl americkému listu bezpečnostní analytik Ofer Zalzberg.
List The Wall Street Journal ve středu napsal, že izraelský premiér si před útokem vyžádal po telefonu souhlas amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jedním z cílů útoku byl podle amerického deníku moderní íránský systém protiletadlové obrany.
Sýrie jako íránská předsunutá základna
Írán je kromě Ruska hlavním spojencem syrského vůdce Bašára Asada. Teokratický režim v Teheránu a Asadův režim spojuje šíitská víra a přesvědčení, že na Blízkém východě tvoří „osu odporu“ proti vlivu Izraele a Ameriky na Blízkém východě.
Když se z arabského jara v Sýrii před sedmi lety vyklubala krvavá občanská válka, Írán poslal Asadovi na pomoc zkušené bojovníky libanonského šíitského hnutí Hizballáh a zorganizoval letecký transport šíitských bojovníků z řady zemí - v Sýrii tak bojují například tisíce šíitů z Afghánistánu.
Netanjahu mával kusem dronu. Írán je největší hrozbou, řekl v Mnichově |
Asadovy vyhlídky se za poslední dva roky výrazně zlepšily a Izrael se nyní obává, že Íránci se pokusí ze Sýrie vytvořit svou předsunutou leteckou základnu. Odborníci za těmito snahami vidí hlavně osobní ambice Kásima Sulejmáního, mocného velitele jednotek Quds (jeho profil čtěte zde: Meč ajatolláhů. Obraně Bagdádu velí nejlepší vojenský mozek Íránu)
Izraelská vláda opakovaně hrozí bombardováním Íránu, který obviňuje z touhy vymazat Izrael z mapy světa. Pokud by Írán měl pod vojenskou kontrolou území u syrsko-izraelské hranice, musel by Izrael počítat s odvetou nejen ze strany Hizballáhu v Libanonu, ale i Íránem sponzorovaných milic na jihu Sýrie.
Izrael na základnu T4 zaútočil už letos v únoru. Tehdy reagoval na průnik íránského dronu do svého vzdušného prostoru, který sestřelil vrtulník Apache. Původně se mělo za to, že dron byl na průzkumné misi, nyní izraelská armáda oznámila, že nesl výbušniny a že jeho cílem byla „sabotáž na izraelském území“.
Izrael tvrdí, že se mu podařilo zničit velitelské stanoviště, z něhož byl íránský dron ovládán. Při únorovém incidentu si ale připsal i ztráty. Poprvé za dlouhá léta přišel o vojenské letadlo, sestřelený stroj F-15 havaroval na jeho území.
Stínová válka mezi Izraelci a Íránci probíhá už dlouho. Izraelské tajné služby kybernetickými útoky i vraždami sabotovali íránský jaderný program a v Sýrii Izrael už několik let provádí útoky na konvoje se zásilkami zbraní pro Hizballáh, s nímž před dvanácti lety svedl nepříliš úspěšnou válku.
Bývalý velitel izraelského letectva Amir Ešel minulý srpen potvrdil, že Izrael od roku 2012 takových útoků provedl už téměř sto. Jiné ambice ve spletitém konfliktu nemá, režim Bašára Asada je pro něj přijatelným zlem. A navíc ví, co od něho může očekávat.
Zaplatíte, varuje Izrael a ukazuje satelitní snímky
Teherán slibuje, že Izraelci za útok na základnu T4 z minulého týden zaplatí. „Tel Aviv bude za své agresivní akce potrestán. Sionističtí okupanti se dříve nebo později dočkají příslušné odpovědi,“ prohlásil podle listu Haarec mluvčí íránské diplomacie Bahram Ghassemi.
Izrael v úterý dal jasně najevo, že jakákoliv odveta by vyvolala masivní útok na na íránskou vojenskou infrastrukturu v Sýrii. Izraelská média zveřejnila satelitní snímky a polohu pěti syrských základen, na kterých jsou údajně íránské drony a nákladní letadla. Tyto informace evidentně pocházejí od izraelské armády.
Kvůli současnému napětí izraelské letectvo odvolalo účast svých strojů F-15 na leteckých manévrech Red Flag, které začínají 30. dubna. Analytici se domnívají, že Izrael se připravuje na možný íránský raketový nebo bezpilotní útok ze Sýrie.
„Izrael se chystá na eskalaci. Existuje možnost velkého nepřátelského incidentu s Íránem či Hizballáhem,“ myslí si někdejší bezpečnostní poradce izraelského premiéra Jaakov Amidror.