Kilometry betonu, železa a drátů. Izrael dobrovolně vězní sám sebe

  10:08aktualizováno  10:08
Izrael staví ochranný plot na svých jižních hranicích s Egyptem. Snaží se tak zamezit přílivu imigrantů i rozvoji pašeráctví v oblasti. Uzavírá tím jednu z posledních neoplocených hranic. Kritici se však obávají, že se země dobrovolně vězní a ukazuje tak svoji slabost.

Izraelský voják prochází podél bariéry vytvořené okolo Západního břehu. | foto: Profimedia.cz

Izrael staví nový 240 kilometrů dlouhý úsek plotu mezi Sinajským poloostrovem a Negevskou pouští. Výstavbu urychlily jednak příhraniční střety z loňského léta, při nichž bylo zabito osm Izraelců, jednak zvyšující se příliv imigrantů, kteří hledají azyl v židovském státu.

Až bude tento úsek dokončen, bude Izrael obklopen železem, betonem a ostnatým drátem, všímá si britský The Guardian. Jediným prostupným úsekem tak zůstane pouze jižní hranice s Jordánskem mezi Mrtvým a Rudým mořem. A i tu možná v budoucnu čeká stavba bariéry.

Oplocený Izrael

Izrael-Pásmo Gazy
Dvaatřicetikilometrovou bariéru doplňuje nárazníková zóna. Plot drží Palestince uvnitř, ovšem nebrání jim vystřelovat rakety na izraelské území.

Izrael-Libanon
Plot byl vybudován v polovině sedmdesátých let. Minulý měsíc se Izrael rozhodl, že ho okolo příhraniční exklávy Metula nahradí pětimetrovou zdí, aby zabránil raketám a střelbě.

Izrael-Sýrie
Plot byl postaven v místě, kde skončily boje jomkipurské války. Od Sýrie oddělují sporné území Golanských výšin, které Izrael už 45 let okupuje.

Izrael-Jordánsko (sever)
První bariéra byla vystavěna už na konci šedesátých let. V podstatě spojuje Galilejské jezero s Mrtvým mořem.

Izrael-Západní břeh
Zeď z betonu a železa vede podél Zelené linie, jež byla vytvořena v roce 1949. Izrael existenci zdi obhajuje hrozbou sebevražedných útoků. Čelí kvůli její výstavbě obrovské kritice, podle mezinárodního soudu je zeď ilegální.

Izrael-Jordánsko (jih)
Zatím jediná volná část hranic. Podle Fishmana však ministerstvo obrany s jejím oplocením v budoucnu počítá.

Izrael-Egypt
Zeď je právě ve výstavbě, stavební firmy postupují rychlostí 500 metrů za den.

Podle izraelské vlády je stavba bariéry kolem státních hranic jediným způsobem, jak zabránit terorismu a nelegálním přistěhovalcům. Regionální otřesy posledních let v podstatě utvářely izraelskou identitu a zabarikádování státu ze všech stran to jen ilustruje.

Stejně jako slova ministra obrany Ehuda Baraka, který Izrael ve vztahu k sousedům přirovnává k letní vilce dlící uprostřed džungle.

Imigranti v práci

Stavba další části bariéry jistě překoná vyhrazený rozpočet. Zatím je na konstrukci vyčleněno 1,3 miliardy šekelů (asi 6,5 miliardy korun). Na výstavbě betonového hada podél izraelských hranic se podílejí soukromé firmy.

Ty si paradoxně často najímají dělníky, kteří přes hranice nedávno do Izraele uprchli. The Guardian zmiňuje případ jednoho Súdánce, který pracuje na stavbě zdi zhruba v místech, kde sám před časem pomocí sinajských beduínů hranice překročil.

Právě převádění imigrantů je hlavní důvod této části skládačky. Podle podplukovníka Yoava Tilana překonalo jen za loňský rok hranice na 16 tisíc imigrantů z Eritreje či Súdánu. Druhým dechem dodává, že dalším důvodem je samozřejmě každodenní hrozba terorismu a pašování drog.

Národní psychická porucha

Ne všem se ale taktika drátů a betonu zamlouvá. Izraelský respektovaný analytik Aley Fishman si před časem posteskl: "Stal se z nás národ, který sám sebe vězní za plotem. Národ, který se vystrašený tísní za obranným systémem. (...) Trpíme národní psychickou poruchou," napsal pro Jediot Achronot, nejprodávanější deník v zemi.

Podle analytika je snaha bránit se už přirozenou vlastností izraelské psychiky. "Každá ta zeď, každý ten plot byly postaveny z určitých důvodů. Byla to rozhodnutí, která byla správná v danou dobu," popisuje Fishman pro britský deník The Guardian.

"Ale je to jako se skládačkou puzzle. Když začínáte, nevíte, jaký obrázek vznikne. A když ho potom vidíte, jste v šoku," děsí se analytik.

"Jsme národem za plotem. Víte, já jsem veliký patriot. A tohle zklamání vychází právě z mého patriotismu. Ta bariéra je znak slabosti. Ukazuje současnou mentalitu našeho národa," uzavírá.

MAPA: Izraelské bariéry

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Objasnění květnové nehody v Moskvě. Letoun přistál v plamenech kvůli blesku

Ruské dopravní letadlo Suchoj Superjet společnosti Aeroflot muselo kvůli požáru...

Letoun Suchoj Superjet 100, na jehož palubě při květnové havárii zahynulo 41 lidí, zasáhl blesk, který vyřadil...

Jedenáctkrát šibenice. Bagdád vyřešil Francii její problém s džihádisty

Bojovník Islámského státu v syrském městě Rakká roce 2014

Rozsudky smrti nad jedenácti francouzskými občany v Iráku ukázaly, co se nejspíš stane se stovkami zajatých bojovníků...

Johnsonův plán brexitu vyvolává otázky, pochyby mají i spolustraníci

Boris Johnson mluví na konferenci konzervativní strany v Birminghamu (2. 10....

Kandidát na britského premiéra Boris Johnson chce rozdělit současnou dohodu o brexitu a například o kontroverzní irské...

Najdete na iDNES.cz