Izrael rozšířil operaci v Gaze. A padají na něj rakety z Libanonu

  7:21aktualizováno  22:45
Izrael pokračuje v ofenzivě v Gaze. Desítky tanků v noci vjely do jižní části pásma a mířily na největší město oblasti Chán Júnis, letadla bombardovala tunely u hraničního přechodu Rafáh. Na židovský stát dopadly rakety z Libanonu. A Izraelci podle OSN stříleli během tříhodinového klidu zbraní po jejím voze s humanitární pomocí.

Pozemní ofenziva v Gaze začala v sobotu po týdnu leteckých útoků. Včera pak izraelská vláda rozhodla, že operaci rozšíří i na jihu pásma. Už předtím ustoupila mezinárodnímu tlaku a vyhlásila, že každý den na tři hodiny zastaví bojové akce, aby Palestinci mohli doplnit zásoby. - přečtěte si Izrael nechá Palestince na tři hodiny denně vydechnout

Izraelci v noci podnikli až šedesát náletů na cíle Hamasu - na jeho budovy, odpalovací zařízení, z nichž létají rakety na území židovského státu, a také na tunely, kterými do pásma proudí zbraně z Egypta, napsal deník Haarec. Včera shazovali v oblasti Rafáhu letáky, v nichž upozorňovali na blížící se nálety. Z domovů odešlo do krytu zřízeného v jedné ze škol spravovaných OSN asi pět tisíc lidí.

PŘEČTĚTE SI

Izraelci stříleli po autě s humanitární pomocí, OSN zastavuje práci v Gaze

Při nočních leteckých útocích, jež patřily podle svědků k nejintenzivnějším od začátku pozemní ofenzivy, zemřelo podle agentury AP pět Palestinců, z toho čtyři extremisté. Při bojích dnes také zahynul další izraelský voják, zabila ho protitanková střela vypálená palestinskými militanty. Je osmým mrtvým vojákem židovského státu od začátku pozemní operace.

Izrael podle OSN porušil tříhodinový klid zbraní

Ofenziva v pásmu Gazy, které ovládá Hamas, trvá už skoro dva týdny. První náznaky diplomatických úspěchů se začaly rýsovat v podstatě až včera, kdy Izraelci vyhlásili zmíněný humanitární klid zbraní. Má platit denně mezi třináctou a šestnáctou hodinou. Hamas se v reakci rozhodl zastavit na stejnou dobu odpalování raket na Izrael.

Lidé využívají přestávek v boji k nabírání vody a doplňování zásob potravin.

První tříhodinový klid zbraní proběhl už včera. Ten dnešní porušili samotní Izraelci, prohlásila OSN, podle níž vojáci židovského státu stříleli po jejím autě s humanitární pomocí a zabili řidiče. Izraelská armáda tragédii vyšetřuje.

PŘEČTĚTE SI

Stovky cizinců mohly opustit ostřelovanou Gazu. Díky misi EU

Znepřátelené strany dnes mají jednat o plánu příměří, který v úterý večer předložili egyptský a francouzský prezident Husní Mubarak a Nicolas Sarkozy. Sarkozy už včera tvrdil, že židovský stát a palestinská samospráva s návrhem souhlasily, ale jeho prohlášení bylo předčasné - ze všech stran se ozvalo, že jednání pokračují.

Dnešní rozhovory mají probíhat odděleně se zástupci židovského státu, palestinské samosprávy a Hamasu. Izrael považuje Hamas za teroristickou organizaci a s jejími zástupci nejedná. Do Káhiry vyslal poradce ministra obrany Amose Gilada.

Jedna z raket, odpálených z Libanonu, zasáhla i kuchyň ženy ze severoizralské Naharíji.

Na sever Izraele dnes dolétly i rakety vypálené z Libanonu.

Egypt chce později uspořádat také jednání palestinských stran a skupin a přimět je vytvořit koaliční nebo přechodnou vládu, která bude rozhodovat o dění na obou palestinských územích. Tím by se ukončilo nynější schizma, kdy v Gaze vládne Hamas a na Západním břehu Jordánu Fatah v čele s prezidentem samosprávy Mahmúdem Abbásem. Ten nemá na dění v Gaze v podstatě žádný vliv.

Egyptsko-francouzský plán předpokládá, že obě strany hned zastaví na omezenou dobu veškeré boje, otevřou se humanitární koridory a vyjednavači zasednou k rozhovorům o trvalém příměří.

Husní Mubarak a Nicolas Sarkozy (6. ledna 2009)

Hamas i Izrael si stran trvalého klidu kladou podmínky: palestinští radikálové chtějí záruku, že skončí blokáda pásma, židovský stát zase vyžaduje kontrolu nad hranicí Gazy s Egyptem, aby už tamtudy nemohly proudit nové zbraně pro Hamas.

Kromě Egypta ale projevily diplomatickou snahu i USA, Velká Británie a Francie. Společně připravují rezoluci OSN vyzývající k okamžitému příměří v Gaze. Podle posledních zpráv se na jejím obsahu zástupci států shodli, bez uvedení bližších podrobností. Hlasovat o ní by se mohlo už v pátek.

Rakety přilétly i z Libanonu

Na sever Izraele dnes také dopadly už dvě vlny raket vypálených z Libanonu. První vlna asi čtyř střel lehce zranila pět lidí. Druhá - o několik hodin později - podle dostupných zpráv nikoho. Izrael zareagoval dělostřeleckou palbou do místa, odkud rakety vzlétly.

Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. Podle některých izraelských médií to může být hnutí Hizballáh, které má na jihu Libanonu základnu a proti němuž Izrael válčil předloni v létě. Například deník Haarec považuje za vcelku jisté, že za útokem stojí palestinští militanti spolu s Hizballáhem, ti všichni sponzorovaní Íránem. - přečtěte si Rakety z Libanonu jsou naplněním íránské hrozby, míní Haarec

Snímek z 25. prosince 2008 zachycuje členy libanonských bezpečnostních složek při inspekci raket nalezených poblíž jiholibanonské vesnice Naqura. Rakety byly namířeny na Izrael. 8. ledna na židovský stát několik libanonských raket dopadlo.

Členové libanonských bezpečnostních složek při kontrole raket nalezených loni koncem prosince na jihu země. Rakety byly namířeny na Izrael.

Libanonské úřady útok odsoudily a slíbily vyšetřit. Podle nich za ním stojí libanonští Palestinci, na což ovšem reagoval libanonský Hamas tvrzením, že o raketách nic neví.

Hizballáh se zatím neangažoval

Hizballáh se zatím do současného konfliktu mezi Izraelem a Hamasem nepletl. Sám s Izraelem rovněž válčil - v létě roku 2006. Rozbuškou konfliktu byl tehdy únos dvou izraelských vojáků, kterých se šíitští militanti zmocnili při přeshraničním útoku.

Armáda židovského státu zareagovala prudkou ofenzivou. Cílem bylo osvobodit vojáky, oslabit Hizballáh a zastavit příval jeho raket, které denně zasypávaly izraelské území.

Mezinárodní společenství bylo prudkostí bojů zaskočeno. Izrael zdůrazňoval, že neválčí proti Libanonu, ale proti Hizballáhu - stejně jako teď opakuje, že ofenziva v pásmu Gazy míří proti Hamasu, a nikoli proti tamním Palestincům.

Přes měsíc trvající válka v Libanonu po sobě zanechala hodně přes tisíc mrtvých, většinou Libanonců. Infrastruktura země byla těžce zasažena. A Izrael svých cílů nedosáhl: vojáci Ehud Goldwasser a Eldad Regev zůstali v zajetí (jejich těla židovský stát získal až loni v červenci výměnou za propuštění několika vězňů), Hizballáh se rozdrtit nepodařilo.

Naopak, jeho vůdci se prohlásili za vítěze konfliktu a v očích svých přívrženců posílili. Na Olmertovu vládu se za to snesla ostrá kritika.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V Hanoji zavřeli nejslavnější atrakci. Ulici, kterou denně projíždějí vlaky

Turisté navštěvující vietnamské hlavní město mají důvod ke zklamání. Úřady totiž minulý týden rozhodly o zavření jedné...

Žádejte o status usedlíka, radí vyslanec Čechům, jak se udržet v Británii

Češi, kteří chtějí i nadále žít v Británii, by podle českého velvyslance v Londýně Libora Sečky měli požádat o status...

Tři sta v řetězech. Ve škole islámu svěřence bičovali a znásilňovali

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně...

VIDEO: Synchronizované tahání kočky za ocas. Putin trpěl u ruské hymny

Ruský prezident Vladimir Putin během své návštěvy Saúdské Arábie zažil krušné chvilky. Tamní král Salmán bin Abd...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz