Izrael čekají předčasné volby. Netanjahu nezvládl sestavit koalici

  23:38aktualizováno  30. května 10:41
Izraelský parlament v noci ze středy na čtvrtek schválil své rozpuštění. Stát tak čekají předčasné volby, které se uskuteční 17. září, informuje The Times of Israel. Poslední volby se v Izraeli konaly teprve 9. dubna, premiérovi Benjaminu Netanjahuovi se však navzdory prodloužené lhůtě na vyjednávání nepodařilo sestavit koalici.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu volí se svou manželkou Sarou v předčasných parlamentních volbách. (9. dubna 2019) | foto: AP

Vládní strana Likud v dubnových volbách nezískala dostatek hlasů pro sestavení jednobarevné vlády, premiér Netanjahu tak byl nucený jednat o koalici. Na její sestavení dostal 28 dní a termín mu byl v souladu se zákonem prodloužen o dalších čtrnáct dní. 

Fotogalerie

Lhůta ve středu o půlnoci vypršela, aniž by Netanjahu dosáhl dohody. V Izraeli jde o historicky první případ, kdy se vládu v termínu sestavit nepodařilo. 

Pakliže by parlament rozpuštěn nebyl, prezident Reuven Rivlin by sestavením koalice pověřil jinou ze stran, což by vedlo k ukončení Netanjahuovy dekády v čele země. Místo toho, aby sestavení nové vlády ponechal některému ze svých rivalů, Likud ještě před půlnocí podpořil rozpuštění parlamentu a vypsaní dalších voleb.

Pro rozpuštění parlamentu ve středu večer hlasovalo 74 poslanců, proti bylo 45. Hlasování předcházela dvanáctihodinová vyostřená rozprava.

Lídr opozice Benny Gance, který by byl sestavením koalice pravděpodobně pověřen, kdyby parlament nebyl rozpuštěn, obvinil Netanjahua, že se snaží zachránit sebe, než aby ctil řádný demokratický proces. Netanjahu si podle Gance vybral variantu „tří šílených měsíců“ finančně nákladné nové volební kampaně, protože mu hrozí obvinění. „Žádný jiný důvod tu není,“ zdůraznil Ganc.

Netanjahu chce vyhrát podruhé

Za neschopností vytvořit koalici stojí spor mezi ultraortodoxními a sekulárními nacionalistickými spojenci Likudu ohledně zákonu o branné povinnosti pro ultraortodoxní Židy. 

Šéf nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov a někdejší ministr obrany Avigdor Lieberman opakovaně řekl, že Netanjahua jako premiéra podporuje, ale do vlády s ním vstoupí jen tehdy, pokud koalice zavede povinnou vojenskou službu i pro členy ultraortodoxní komunity. Ta má ale v parlamentu silnou frakci a Netanjahu se dvěma jejími stranami počítal do koalice.

„Veřejnost si vybrala mě a Lieberman, bohužel, oklamal své voliče. Od začátku neměl v úmyslu udělat to, co říkal,“ zkritizoval jej Netanjahu. Dřívější Netanjahuův spojenec a nynější rival Lieberman naopak prohlásil, že předčasné volby jsou důsledkem toho, že se premiér naprosto podřídil ultraortodoxním židům.

Dalším důvodem sporů byl záměr Likudu prosadit zákon, který by Netanjahua chránil před trestním stíháním (o protestech proti zákonu jsme psali zde). Premiérovi totiž hrozí obvinění ve třech korupčních kauzách a čeká ho vyšetřování ze strany generálního prokurátora. Policie už své vyšetřování uzavřela a doporučila premiéra obvinit. 

Netanjahu po hlasování prohlásil, že jeho Likud nadcházející volby vyhraje. „Povedeme rychlou, ostrou a jasnou volební kampaň, která nás dovede k vítězství. Vyhrajeme, vyhrajeme a vyhraje veřejnost,“ řekl premiér.

Nejistá politická situace v Izraeli může zkomplikovat i snahy Bílého domu o opětovné zahájení mírového procesu na Blízkém východě, poznamenala agentura AP. Spojené státy svolaly na konec června konferenci do Bahrajnu, kde chtěly představit první fázi svého mírového plánu. Jeho podrobnosti měl Washington v plánu zveřejnit právě po izraelských volbách. Zda současné politické dění v židovském státě konání konference nějak ovlivní, zatím není jasné.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Saúdské lesbě měl změnit orientaci domluvený sňatek. I se sestrou utekla

Saúdská Arabka. Ilustrační foto.

Před násilím rodiny utekly další dvě Saúdské Arabky. Mladé sestry v červnu využily příležitosti a uprchly z hotelu...

Najdete na iDNES.cz