Deník The New York Times analyzoval dokumenty, které získala izraelská armáda během bojů v Gaze. Jedná se údajně o několik desítek zápisů a poznámek ze schůzek vysokých činitelů Hamásu. Izraelská armáda považuje dokumenty za autentické. Za pravé je považuje i americký list, který konzultoval jejich věrohodnost s členy Hamásu a experty na toto hnutí.
Podle dokumentů se vysocí představitelé Hamásu snažili přesvědčit své blízké spojence Írán a Hizballáh, aby se zapojili do útoku z loňského 7. října v jeho prvních hodinách. Jeden vysoký íránský představitel řekl zástupcům Hamásu, že Teherán a Hizballáh útok podporují, ale potřebují více času na přípravu. Podle dokumentů Hamás žádal Írán i Hizballáh, aby zaútočily na některé významné izraelské objekty.
Hizballáh plánoval stejný masakr jako Hamás, tvrdí izraelská armáda |
Hizballáh nakonec začal ostřelovat sever Izrael den po útoku, 8. října, a Írán se viditelně do války z počátku nezapojil. Svůj první úder na Izrael provedl v dubnu a označil to jako odvetu za izraelský úder na íránský konzulát v Sýrii.
Informaci deníku The New York Times zástupci Hizballáhu a Íránu podle stanice CNN popřeli. Teherán ani Hizballáh podle nich předem nevěděly, že se Hamás rozhodl 7. října na Izrael zaútočit. „Jakékoliv tvrzení spojující Írán či Hizballáh (s útokem ze 7. října) nemá jakoukoliv věrohodnost a pochází z vykonstruovaných dokumentů,“ uvedlo íránské zastoupení při OSN v New Yorku.
Izrael ve válce |
Dokumenty podle deníku objasňují i některé další okolnosti útoku ze 7. října. Podle záznamů Hamás útok opozdil o jeden rok. Podle deníku The Washington Times, který konzultoval podobnou sadu záznamů, chtěl Hamás zaútočit i na oblasti více vzdálené od Pásma Gazy a uvažoval například o útocích na mrakodrapy v Tel Avivu.
Izrael soucit po masakru prohospodařil. A pomohl palestinské věci, říká analytik |
Obsah dokumentů také potvrzuje předchozí domněnky analytiků, že Hamás útok uskutečnil ve snaze překazit diplomatické sbližování mezi Izraelem a Saúdskou Arábií. Dokumenty také tvrdí, že Hamás v letech 2021 až 2023 své útoky na Izrael utlumil, aby na sebe neupoutal pozornost izraelských úřadů.
Podle Izraele Hamás při říjnovém útoku zabil na 1 200 lidí a dalších 250 lidí unesl do Gazy. Izrael odpověděl masivním bombardováním hustě zalidněného palestinského území, kam posléze poslal pozemní jednotky. Při bojích zahynulo podle místních úřadů, které kontroluje Hamás, přes 42 tisíc lidí. Údaj však nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci.