„Zříkáme se násilí a vyznáváme mezinárodní legitimitu, mírový veřejný protest a diplomacii jako způsoby dosahování národních cílů,“ cituje Abbáse agentura Reuters. Prohlášení učinil při setkání s jordánským králem Abdalláhem II.
Abbás je členem palestinského sekulárního hnutí Fatah a vládne nad částí palestinské autonomie na východ od Jeruzaléma zvané Západní břeh Jordánu. Oblast je vojensky i ekonomicky pod kontrolou Izraele.
Druhou částí palestinských území je Pásmo Gazy na břehu Středozemního moře, které ovládá islamistické hnutí Hamás, a odkud v sobotu jeho ozbrojenci zahájili rozsáhlý útok proti Izraeli a jeho civilnímu obyvatelstvu. Izraelské úřady po vyčištění obsazených osad stále sčítají oběti, poslední bilance hovoří o více než 1300 mrtvých.
Jak Abdalláh II., tak Abbás podle Reuters vyzvali k zastavení eskalace konfliktu a přijetí kroků, které zamezí zhoršování humanitární situace v Pásmu Gazy. Izraelští vysocí vojenští i političtí představitelé však v posledních dnech prohlašují, že hnutí Hamás „vyhladí“. Izraelské síly podle Al-Džazíry od soboty shodily na Gazu 6000 bomb a raket o celkové hmotnosti 4000 tun. Bombardování pásma si už vyžádalo přes 1400 obětí.
Byl to sen, historický den. Nyní je to noční můra, láteří obyvatelé Gazy |
Jak s jordánským králem Abdalláhem II., tak s palestinským prezidentem Abbásem se do pátku setká šéf americké diplomacie Antony Blinken, který jednoznačně vyjádřil podporu Izraeli v obraně i jeho operacích proti Hamásu.
Hamás v Pásmu Gazy vládne autoritářsky od roku 2007 po stažení izraelských vojsk z oblasti. S Izraelem za posledních 15 let periodicky svádí konflikty a navzdory blokádě, kterou izraelská armáda na oblast uplatňuje, rozšiřuje své vojenské kapacity.