Příměří v Gaze je u konce, Izrael po útocích Hamasu obnovil boje

  9:26aktualizováno  16:06
Izraelská armáda v neděli ráno ukončila jednostranně prodloužené příměří. Ohlásila, že vzhledem k pokračujícím raketovým útokům palestinského Hamasu obnovuje vojenské operace v Pásmu Gazy. Hamas však později přišel s vlastním návrhem klidu zbraní. Izraelský premiér jej rezolutně odmítl.

„V reakci na neustávající raketové útoky Hamasu navzdory humanitárnímu klidu, který byl dohodnut ve prospěch civilního obyvatelstva Gazy, armáda nyní obnoví letecké, námořní i pozemní operace v Pásmu Gazy,“ uvedla podle agentury Reuters izraelská armáda v nedělním ranním prohlášení. Krátce po tomto oznámení se oblastí východně od města Gaza již ozývala těžká střelba.

Hamas vs. Izrael

Hamas nicméně o několik hodin později navrhl vlastní příměří, které mělo začít platit ještě v neděli ve 14 hodin místního času (13 SEČ) a trvat následujících 24 hodin. „Na základě zprostředkování OSN a vzhledem k situaci našeho národa a také s ohledem na Íd al-fitr (muslimský svátek po skončení ramadánu pozn. red.) se odbojové skupiny dohodly na čtyřiadvacetihodinovém humanitárním klidu počínaje druhou hodinou odpolední místního času,“ oznámil mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí.

Zbraně ovšem neutichly ani po 14. hodině. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu palestinský návrh v rozhovoru pro stanici CNN rezolutně odmítl s tím, že Hamas porušil své vlastní příměří. Izrael podle premiéra udělá, co bude v jeho silách, aby ochránil své občany.

Netanjahu také znovu zopakoval, že izraelská armáda záměrně necílí na civilisty, ale Hamas podle něj používá lidi v Gaze jako živé štíty.

Hamas sobotní jednostranné prodloužení příměří odmítl

Izraelský bezpečnostní kabinet o den dříve rozhodl prodloužit sobotní dvanáctihodinové humanitární příměří, vyhlášené na apel OSN, nejprve o čtyři hodiny a posléze až do nedělního večera.

Hamas původní dvanáctihodinové příměří respektoval, obě prodloužení klidu zbraní ale už posléze odmítl a avizoval, že delší příměří bude akceptovat pouze za podmínky, že se izraelské jednotky z oblasti kompletně stáhnou.

Podle izraelské armády bylo v době jednostranně prodlouženého příměří na Izrael vypáleno z Gazy několik dělostřeleckých granátů. Ozbrojené křídlo Hamasu uvedlo, že ostřelování z Gazy obnovilo zhruba dvě hodiny po vypršení původního příměří. Uvedlo, že dvě ze střel byly vypáleny na Tel Aviv.

Fotogalerie

Sirény se znovu rozezněly v neděli v době ranní špičky ve městech na jihu a v centrální části země. Nejméně pět raket dopadlo na území Izraele a další dvě zlikvidoval protiraketový systém Iron Dome, uvedla agentura Reuters s odvoláním na izraelskou armádu. Při poslední sérii raketových útoků nebyl nikdo zraněn. V noci nicméně židovský stát přišel o dalšího vojáka, zemřeli i dva jeho kolegové, kteří utrpěli zranění v minulých dnech.

Vyspělý protiraketový systém Iron Dome kvůli obrovským nákladům likviduje střely pouze v případě, že předpokládaným místem dopadu je obydlená oblast. V opačném případě je nechá dopadnout.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Najdete na iDNES.cz