Zákon je dalším ze vstřícných kroků směrem k budování osad, které vláda premiéra Benjamina Netanjahua učinila po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu.
Parlament přijal zákon poměrem hlasů 60 ku 52. Původní palestinští majitelé pozemků podle textu normy dostanou odškodné buď ve formě peněz, nebo ve formě půdy bez ohledu na to, zda své parcely postoupili dobrovolně či ne.
Bílý dům se k problematice osad vyjádřil v pátek, kdy uvedl, že existenci osad za překážku na cestě k ukončení izraelsko-palestinského konfliktu nepovažuje. Výstavba nových bytů pro Izraelce na okupovaných palestinských územích však konflikt vyřešit nepomůže. Trump se má s Netanjahuem setkat v polovině února.
Izraelské ministerstvo obrany minulý měsíc oznámilo plán výstavby 2 500 bytů pro osadníky na palestinském Západním břehu. Část bytů podle izraelských médií bude v osadě podporované rodinou zetě amerického prezidenta Trumpa Jareda Kushnera. Palestinské vedení rozhodnutí o další výstavbě označilo za podporu extremismu a terorismu a za překážku pro jakoukoli snahu obnovit mírový proces.
Izraelská policie minulý týden vyklidila židovskou osadu Amona, která byla postavena nelegálně na soukromých palestinských pozemcích. Odpůrci evakuace se snažili osadu, v níž žilo asi 300 lidí, bránit a při střetech bylo lehce zraněno šestnáct policistů (více čtěte zde).
Amona patřila k největším z asi sta osad, které jsou zatím nelegální i z pohledu izraelského práva. Podle mezinárodních zákonů jsou nelegální všechny, protože jsou vybudované na okupovaném území.