Operace Mojžíš. Pod tímto kódovým označením se skrývá název pro tajnou akci přestěhování etiopských židů ze Súdánu do Izraele během hladomoru v roce 1984. Izraelská protipotratová organizace Be’ad Chaim se nyní pokouší dát termínu nový význam.
„Naším cílem je poskytnout ženám férovou možnost zvolit si život pro jejich dítě,“ uvedla ředitelka organizace Sandy Shoshani o záměrech jejich operace Mojžíš. Projekt podle ní „poskytuje všechno, co matka pro své dítě potřebuje“.
Těmi, kdo na tuto finanční podporu přispívají, jsou američtí evangelikálové, jako je například kazatelka z Houstonu Helen Loweryová. Členové její církve „sponzorovali“ několik dětí, každému darovali 1 800 dolarů na první rok.
Loweryová říká, že američtí evangelikálové „začínají do Izraele pronikat“. List The Washington Post uvádí, že americké finance umožňují židovským „pro-life“ skupinám výrazně expandovat.
Po zemi se objevují „krizová centra“ pro těhotné ženy. Na billboardech jsou obrázky plodu z ultrazvuku doplněné o nápisy typu „jednoho dne to bude známá zpěvačka“. Před interrupcemi varují letáky v hebrejštině, angličtině, ruštině či arabštině, na nichž jsou děti bodány do srdce nebo smaženy k smrti.
Nejvyšší soud USA zrušil federální právo na potrat, zákaz žádá polovina Ameriky |
„Už jsem tu docela dlouhou dobu a takové obrázky si nepamatuji,“ říká o mnohem agresivnější komunikaci protipotratových židovských organizací profesorka práva specializující se na genderové otázky Noja Rimaltová z Haifské univerzity. „Je to zcela jasně reakce na USA, kde tyto skupiny získávají více peněz a cítí se sebejistěji,“ soudí.
Be’ad Chaim a další organizace Efrat podle Rimaltové „používají narativy a obrazy kříčícího nezrozeného dítěte, které jsou přímým importem z USA“.
Židovský pohled na potraty
V Izraeli nejsou interrupce tak rozdělujícím „kulturně válečným“ tématem, jako je tomu v USA. Zatímco pro katolicismus a zvláště evangelikální odnože protestantismu je ochrana nenarozených dětí ústředním morálním imperativem, judaismus vnímá celou záležitost benevolentněji.
Talmud, z něhož čerpá rabínské náboženské právo, považuje plod za „pouhou vodu“, součást matky, jejíž život má tudíž přednost. Někteří rabíni se ale staví proti potratům s tím, že Bůh zakázal zabíjení, a argumentují, že přerušení těhotenství je v zásadě vraždou.
Izrael přijal v roce 1977 poměrně liberální zákony o potratech, které vláda letos ještě více uvolnila. Zmírnila proces, kterým musí žadatelka o umělé těhotenství projít. Především musí získat souhlas tříčlenné komise.
Izraelský statistický úřad zaznamenal 16 492 podaných žádostí v roce 2020. Komise schválily 99,6 procenta z nich.
Ochrana před americkým scénářem. Francie chce potraty v ústavě, Izrael uvolňuje |
Vláda zmírněním zákonů reagovala na kontroverzní červnové rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu zrušit federální právo na potrat dané verdiktem Roe v. Wade z roku 1973. „Krok Nejvyššího soudu USA odepřít ženám toto právo je zpátečnický, utlačuje ženy a zavádí vůdce svobodného a liberálního světa zpátky o tisíc let,“ uvedl tehdejší ministr zdravotnictví Nitzan Horowitz.
Pro americké evangelikály a jejich izraelské spojence ale prosazení klíčového politického cíle takzvané křesťanské pravice konzervativními soudci mělo velký povzbudivý účinek. Energii jim nyní do žil vlily i výsledky izraelských voleb, v nichž výrazně posílily izraelské pravicové náboženské strany.
„Zvítězili jsme u našeho Nejvyššího soudu, když jsme převrátili Roe v. Wade, a to se stalo prostřednictvím zvyšování povědomí,“ zdůrazňuje Loweryová. „Pokud se vrátíme k Tóře, ke slovu Božímu a dovolíme, aby vládlo oběma zemím, USA i Izraeli, budeme schopni podporovat život ještě dále.“
Vlivní podporovatelé Izraele v USA
Američtí evangelikálové patří mezi nejvýraznější zastánce Izraele v USA. Díky svému vlivu na republikány hrají takzvaní křesťanští sionisté významnou roli ve formování americké politiky vůči židovskému státu. Například byli velkými podporovateli přesunutí americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, k němuž přistoupil exprezident Donald Trump. Bílí evangelikálové tvoří jeho tvrdé voličské jádro.
KOMENTÁŘ: Trump smývá své hříchy, svým gestem ohrozil hlavně Izraelce |
Izrael má prominentní postavení v náboženských, apokalyptických představách křesťanských sionistů. Věří, že jeho založení je klíčovým předstupněm k rozpoutání událostí konce světa, které budou kulminovat tím, že všichni židé přijmou křesťanství.